Wass Albert nem térhet haza

2004. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két világháború közti magyar irodalom egyik legnagyobb alakjának, Wass Albertnek halála után sincs nyugvása. Sem szülőföldjén, Erdélyben, sem az anyaországban. Budapesten jelenleg azért nem állítható fel a mellszobra, mert a Fővárosi Közgyűlés kulturális bizottságának elnöke többek között az Igazságügyi Minisztérium szakvéleményére vár arról, hogy háborús bűnös volt-e a neves író, Romániában pedig rendőrségi vizsgálatot kezdeményeztek amiatt, hogy felolvastak a műveiből. Mindez történik 2004-ben, Magyarország EU-csatlakozásának évében, a román uniós tárgyalások véghajrájában.
A Kolozsvár melletti Válaszúton született grófról néhány éve iskolát neveztek el egy Hargita megyei kis faluban, Bögözön. Azért nem a szülőföldjén, mert a Mezőségnek azon a táján már nincsen magyar nyelvű nyolcosztályos iskola. A névadás óriási politikai botrányt kavart Romániában, és fura módon a falut is megosztotta – az ellendrukkerek azt kezdték hangoztatni, hogy a Wass fiúk idejönnek Amerikából és megveszik az iskolát, mások pedig a románoktól féltették a falut. Talán nincs olyan települése a Kárpát-medencének, ahol annyian olvasták volna az író műveit, mint akkoriban ott: ki-ki saját igazának védelmezésére kereste a sorok között a vélt vagy valós érveket. A névadó ünnepség addig soha nem tapasztalt rendőri érdeklődés mellett zajlott, s mivel a falu jegyzője nem adott engedélyt a rendezvényre, az iskola vezetősége a táblát csak az épület hátsó falára merte feltenni. Nem volt hosszú életű: tanügyminisztériumi és politikai nyomásra a helyi önkormányzat később a sokatmondó 1-es számú általános iskolára keresztelte az intézményt és az akkori igazgató sem maradt meg tisztségében. Irodalmi berkekben vihart kavart az is, hogy az író hamvait temethetik-e a marosvécsi kastély kertjébe, ahol a Helikon-találkozókat annak idején megszervezték.
A románok a kolozsvári népbíróság 1946. március 13-án hozott halálos ítéletére hivatkoznak, amely szerint az író „háborús bűnöket követett el a román nép ellen”, egész pontosan 1940 szeptemberében román nemzetiségű személyek meggyilkolására bujtották fel a falujukban, Vasasszentgotthárdon az oda bevonuló magyar honvédtiszteket. A második világégés után Németországba, majd az Újvilágba emigráló írót a vád Amerikába is elkísérte, ahol viszont nem találták bűnösnek a rendkívül szigorú igazoló biztonsági vizsgálat után. Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy kiképzői munkára kérték fel a delandi Floridai Katonai Akadémián, utána pedig tanárként dolgozott a Floridai Egyetem idegen nyelvi tanszékén. Egyik fia, Wass Botond jelenleg is az amerikai hadsereg tábornoka. A romániai magyarság sorsáért aggódó írót többször próbálták meggyilkolni Amerikában, 1998-ban bekövetkezett halálának körülményei sem tisztázottak teljesen.
Az Erdélyi Szépmíves Céh egyik alapítójaként is számon tartott író számos művét románul is kiadták. 1946-ban nem nemzetközi ítélettel, hanem a háborút követő zűrzavarban felállított román népbíróságon, távollétében ítélték el a korábban katonáskodó grófot, nagy valószínűséggel birtokára, vagyonára pályázva. A román irodalomtörténet pedig tisztelettel emlegeti a cegei Wass grófi családot, amely kétszáz évvel ezelőtt menedéket adott a nemzettársai elől menekülni kényszerülő Gheorghe Sincainak, a román felvilágosodás óriásának. Mindez nem hatotta meg a jelenlegi román hatóságokat, ezért a háborús bűnösök kultuszát tiltó törvény miatt az író előtt tisztelgő köztéri szobrokat (ezek a Maros megyei Holtmaroson és Szászrégenben voltak felállítva) templomudvarokra kellett menekíteni, és később be is deszkázták őket. Ugyanakkor Romániában a változások után szobrot állítottak Iuliu Maniunak, a Vasgárda atyjának és utcákat neveztek el a fasiszta Románia vezéréről, Antonescuról. Ezeket egy ideje át kellene keresztelni, de pénzhiányra és egyéb okokra hivatkozva több helyütt vonakodnak a döntéstől. Wass könyvei különben huszonöt-harmincezer példányban fogynak Erdélyben, miközben egy kortárs regényből többnyire ezer példányt nyomnak. Bár a család tavaly kezdeményezte az író romániai rehabilitálását, nyáron a román főügyészség olvasatlanul utasította el az erre vonatkozó beadványt.
Február végén a szerző műveiből határokon átívelő, huszonnégy órás felolvasóestet szervezett több magyar civil szervezet. A maratoni felolvasáson több mint ezerhatszázan vettek részt Magyarországon, Szlovákiában, az Egyesült Államokban és Kanadában, valamint Erdélyben – az esemény után a román hatóságok rendőri kivizsgálást kezdeményeztek annak a gyanújával, hogy megszegték a háborús bűnösök kultuszát tiltó jogszabályt. A Maros megyei rendőrparancsnok szerint ezért hat hónaptól öt évig terjedő szabadságvesztés és bizonyos jogok megvonása szabható ki, míg Frunda György RMDSZ-es szenátor szerint jogállamban nem lehet vizsgálatot indítani azért, mert valaki felolvas egy író műveiből.
Az Adjátok vissza hegyeimet!, a Kard és kasza, valamint más nagy sikerű regények szerzőjének Magyarországon sem volt sokkal több szerencséje. Honosítási kérelméről a Horn-kormány idején Kuncze Gábor belügyminiszter döntött úgy, hogy csak egyéves tartózkodási engedélyt ad az írónak. A Hit Gyülekezetéhez tartozó Hetek című hetilap cikksorozatot szentelt annak, hogy az író háborús bűnös volt-e, vagy sem, majd „Wass, a hungarista” című írásukban kritizálták, hogy „az Orbán-beszédek színpadi hátterét képező művészek” tavaly „alternatív Kossuth-díjat adományoztak” a „halálra ítélt jobboldali írósztárnak”. Bírósági per lett a könyvek kiadási jogából is: egy erdélyi és két magyarországi kiadó is magáénak tudja a jogokat.
Wass Albert mellszobrát a Vérmezőn tervezik felállítani, de az engedélyezés hónapok óta csúszik, mert a városvezetés a külügyi és az igazságügyi tárca véleményezését várja arról, hogy háborús bűnös volt-e az író. A magánadakozásból készülő szobor felállítását támogatja a Magyar Tudományos Akadémia Irodalomtudományi Intézete, az I. kerületi önkormányzat szakbizottságai és a Budapest Galéria, de a Fővárosi Közgyűlés kulturális bizottságának elnöke, az SZDSZ-es Körmendi Ferenc szerint a kezdeményezők csak egy újabb, politikai célzatú szoborügyet akarnak kreálni. Az interpellációt benyújtó Marsi Péter, a MIÉP frakcióvezető-helyettese szerint nyilvánvaló, hogy a főváros csak a Bukarestből jövő választ, utasítást várja, ezért az időhúzás.
Wass Albert szülőföldjén már megfogyatkozott, vagyis a többséghez idomult a magyar lakosság. A legtöbb templomajtót csak az időnként odalátogató lelkész nyitja ki, maga húzza meg a harangot, szuszogtatja meg az asztmás orgonát. Ő az ige hirdetője és egyben a gyülekezet is. Az író – aki a Nemzetközi Pen Club tagjaként magáénak vallotta az írószervezet jelmondatát – egy összekuszált világ emberiségének lelkiismerete. Erdélyben, a bögözi iskola névadó ünnepségén úgy fogalmaztak: nem Wass Albertnek megtiszteltetés, hogy róla neveznek el iskolát, állítanak szobrot, hanem a településnek öröm és kegy, hogy Wass Albertről elnevezett intézményt, szobrot tudhat magáénak. Akik ezt ellenzik, azok „a népet akarják lélekben otthon tartani”. És egyre égetőbb a kérdés az anyaországban és a határon túl, hogy melyik lesz a következő jelkép, amelyről majd magyar emberek magyarázzák el a magyarnak, hogy politikailag nem korrekt, ezért fel kell adni…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.