A kormányokat büntették az EP-választásokon

Az Európai Unió régi tagállamaiban tegnap sokan inkább a strandot választották ahelyett, hogy elmentek volna szavazni. Az első adatok így meglehetősen alacsony választási részvételt jeleztek. Voksaikat a szavazók egyébként sok helyen a kormány megbüntetésére használták, illetve az euroszkeptikus pártokra adták le.

Munkatársainktól
2004. 06. 14. 21:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy-Britanniában a Tony Blair vezette kormánypárt a helyhatósági választásokon elszenvedett súlyos veszteségek után újabb bukást volt kénytelen elkönyvelni, a kormányzó Munkáspárt és a konzervatívok ugyanis egyaránt 22–22 százalékot szereztek. A harmadik helyen végzett az uniós tagság feladását nyíltan szorgalmazó Függetlenségi Párt (UKIP), amely a szavazatok 18 százalékát söpörte be a csütörtökön rendezett európai parlamenti választásokon. A választási részvétel egyébként 41,23 százalék volt. Viszonylag magas volt a részvétel Írországban is, ahol az EP-képviselőkön kívül a helyi önkormányzatok összetételéről is szavaztak az arra jogosultak. Bár pontos adatokat lapzártáig nem hoztak nyilvánosságra, az előzetes jelzések szerint – amelyet a Lansdowne közvélemény-kutató cég felmérésére alapoztak – a kormányzó Fianna Fáil támogatottsága csökkent, míg az ellenzéki Sinn Feiné nőtt.
Az első adatok mindazonáltal szinte kivétel nélkül mindenütt alacsony részvételi adatokról tanúskodnak: megfigyelők szerint ennek egyik oka a választói érdektelenség, a másik pedig a napsütéses idő lehetett. Spanyolországban 34,18 százalékos volt a választási részvétel. Az ibériai országban José Luís Rodríguez Zapatero kormányfő pártja a TVE állami televízió adatai szerint a szavazatok 43,4 százalékát nyerte le. A második helyen a konzervatív Néppárt (PP) végzett a szavazatok 39,9 százalékával. Görögországban, ahol 70 százalékos volt a részvétel, a konzervatív kormánypárt jelentős arányú győzelmet aratott, a voksok 42,5 százalékát szerezte meg, az ellenzéki Pánhellén Szocialista Mozgalom pedig 35 százalékot. Olaszországban a jobbközép kormánykoalíció és a balközép ellenzék közel egyenlő számban szerzett európai parlamenti mandátumot a szombat és vasárnap tartott választások első exit poll adata szerint. A Piepoli közvélemény-kutató intézetnek a Sky Tg24 tv-csatorna számára készített előrejelzése szerint a kormánypár-tok a szavazatok 47 százalékával 37, a balközép Olajfa pedig a voksok 46 százalékával 36 EP-képviselői helyet kap, míg a maradék öt mandátumon a többi kisebb párt (a voksok 9 százaléka) osztozik. Itáliában egyébként maga a voksolás nem múlt el izgalmak nélkül. Az ellenzék ugyanis korteskedéssel, a kampánycsend durva megsértésével vádolta Silvio Berlusconit. Az olasz kormányfő miután szombaton leadta szavazatát, közölte: a baloldal bizonyítottan képtelen a kormányzásra, mivel felerészt úgynevezett reformistákból, felerészt pedig radikális antikapitalista, Nyugat-ellenes erőkből áll. A miniszterelnök a szavazáson való részvételre buzdította honfitársait, de hozzátette, hogy ne a kis pártokra szavazzanak, mert azok csak kevés képviselői helyet képesek szerezni az Európai Parlamentben. Piero Fassino, a Demokratikus Baloldal (DS) nevű párt vezetője a belügyminiszternél tett panaszt a törvény által előírt kampánycsend megsértése miatt.
Ausztriában az ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) nyerte az EP-választást. Az SPÖ a szavazatok 33,45 százalékát szerezte meg, míg a kormánykoalíció gerincét alkotó Osztrák Néppárt (ÖVP) 32,66 százalékkal lett a második a nem hivatalos végeredmény szerint. Az Ausztriának biztosított 18 európai képviselő mandátumból az SPÖ
7-et, az ÖVP pedig 6-ot szerzett meg. Svédországban a választásra jogosult állampolgárok keményen megleckéztették politikusaikat. Malmői tudósítónk jelentése szerint már a 34,4 százalékos részvételi arány is a nagyfokú érdektelenséget jelez, de akik elmentek szavazni, azok sem „feleltek meg a pártok elvárásainak”. Az első helyen a szociáldemokraták végeztek (26,1 százalék), a második a kommunista párt lett (12,9 százalék), a harmadik pedig az EU-ellenes, a vasárnapi választásra létrehozott Júniusi Lista lett (14,5 százalék).
Az előrejelzések egyébként azt mutatják, hogy Nagy-Britanniához hasonlóan sok országban az állampolgárok egyfajta büntetésre használták fel az európai parlamenti választást. Németországban a konzervatív tábor fölényesen nyerte a voksolást, még ha veszített is néhány százalékot 1999-es szerepléséhez képest, míg a kormányzó szociáldemokraták háború utáni legrosszabb eredményüket voltak kénytelenek elkönyvelni országos megméretésen. Az ARD és ZDF közszolgálati televíziós állomások a szavazatok részleges feldolgozása után 45, illetve 44,9 százalékot prognosztizáltak a kereszténypártoknak (CDU, CSU), míg a szociáldemokratáknak (SPD) 21,3, illetve 21,8 százalékot. Franciaországban is az ellenzék – igaz, ott a szocialisták – arattak győzelmet. A Szocialista Párt a voksok 30 százalékát szerezte meg a TNS Sofres és a CSA közvélemény-kutató csoportok előrejelzése alapján. Ezzel 30 mandátumra tesz szert. Jacques Chirac államfő párt-ja, a Népi Mozgalom Uniója (UMP) a szavazatok 17 százalékát kapta, ami 17 mandátumot jelent. A másik jobbközép párt, az UDF 12 százalékot kapott, ez 11 mandátumot jelent számára. A jobboldali Mozgalom Franciaországért 7,5 százalékot nyert, ami 5 képviselői helyet jelent. A voksok 10 százalékára tett szert a szélsőjobboldali Nemzeti Front (6 mandátum). A zöldek 7 százalékot (4 mandátum), a kommunista párt 5,5 százalékot (2 mandátum) kapott.



Radikális előretörés. Komoly vereséget szenvedett a belga kormánykoalíció vezető pártja, a flamand liberális párt a belgiumi regionális választásokon. Az első eredmények szerint Flandriában a korábbi első helyről a harmadikra csúszott viszsza a pártok sorrendjében, s nem pusztán az ellenzéket vezető flamand kereszténydemokraták (CDV), de a radikális jobboldali Vlaams Blok is megelőzte. A CDV 25,95 százalékkal áll az élen, a Vlaams Blok 23,3 százalékot kapott a szövetségi kormányfőt, Guy Verhofstadtot is vezetői között tudó flamand liberális párt pedig 9,37 százalékot. A kormányfő szerint a választások eredményének nincs hatása a szövetségi kormány összetételére. A másik két országrészben, a francia ajkúak lakta Vallóniában és a döntően francia ajkú, de flamand lakossággal is rendelkező Brüsszel-fővárosban megmaradtak az eddigi erőviszonyok, folytatódhat a liberálisok és a szocialisták koalíciója. Az első részeredmények szerint győztek az eddigi kormánypártok a luxemburgi parlamenti választásokon. A szavazatok 30 százalékának összeszámlálása után a Keresztényszocialista Párt 37 százaléka kapott, míg a kormánykoalíció másik ereje, a Luxemburgi Demokrata Párt 19,7 százalékra számíthat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.