Bizalmat kapott Barroso

Az Európai Unió vezetői José Manuel Durao Barroso portugál kormányfőt kérték fel tegnap az Európai Bizottság elnökének, az eddig is a külügyekért felelős Javier Solanát pedig az EU jövőbeli „külügyminiszterének” jelölték.

György Zsombor
2004. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A felkérést hivatalosan tegnap elfogadó Barrosót miniszterelnöki mandátumának felénél jelölték, s egyelőre sem azt nem tudni, mikor mond le miniszterelnöki tisztségéről, sem pedig azt, hogy távozásával milyen változás áll be a portugál belpolitikában. Az államfő, Jorge Sampaio ugyanis felkérheti a kormányzó Szociáldemokrata Pártot, hogy állítson jelöltet a kormány élére, de kiírhat előre hozott választásokat is.
Barroso megnevezését hosszas egyeztetések s titokzatos háttéralkuk előzték meg, amit jól mutat a jelölési folyamat elhúzódása is. A döntést váratlanul sok tényező nehezítette, s a maratoni viták során csak annyi tűnt valószínűnek, hogy a biztosi székbe valamelyik régi tagország vezető politikusa kerül.
A legnagyobb frakcióval bíró Európai Néppárt ragaszkodott ahhoz, hogy éppúgy, mint a hagyományos parlamenti választásokon, az EU-ban is a legnagyobb bizalmat élvező tömörülés adhassa a „kormányként” funkcionáló testület vezetőjét. A széles körben támogatott Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök végül azonban nem mondta ki a jelöléséhez szükséges „igent”, így a versengés idővel Guy Verhofstadt belga kormányfő és Chris Patten, az EU-bizottság eddigi brit külügyi biztosa közti párharccá vált.
*
Az alkudozás a két nagy erőtengely, vagyis a német–francia alkalmi szövetség, illetve az Európai Néppárt között zajlott, hiszen míg előbbiek Verhofstadtot, utóbbiak Pattent ültették volna Romano Prodi székébe. A középjobbos Barroso végül az EU soros elnökének javaslata alapján került ki nevető harmadikként a versenyből.
Bertie Ahern azonban így is heteket töltött azzal, hogy minden tagország számára elfogadható jelöltet találjon az EB élére, majd vasárnap megnevezte választottját, mondván: a portugál kormányfő a tagországok egyöntetű támogatását élvezi. Barroso pozitív válasza ezek után már nem okozott különösebb meglepetést, sőt sokan valóságos megkönynyebbüléssel fogadták, hogy végre pont kerülhet az idegtépő jelölési procedúra végére.
A hosszú folyamat talán legnagyobb érdekességéről, vagyis a háttérben folyó kemény alkukról az egyre apatikusabbá váló közvélemény azonban nem valószínű, hogy valaha is részleteket tud meg. Márpedig ilyenekből biztosan nem volt hiány, elvégre a „nagy testvérek” (vagyis Párizs és Berlin) másképpen nehezen mentek volna bele a „kisöccsüket”, vagyis Portugáliát ért megtisztelő felkérés támogatásába. A tegnapi csúcs előtt valójában tehát már nem Barroso népszerűsége volt kérdéses, sokkal inkább az, hogy milyen, a gyakorlatban talán a bizottsági elnök kinevezésénél is nagyobb horderejű döntések születtek a színfalak mögött. Ezekből a „kompromisszumokból” pedig aligha valószínű, hogy a gyengébb országok húznak majd hasznot.



Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.