Megszületett az EU alkotmánya

Diplomáciai források szerint tegnap késő este az unió állam- és kormányfői megegyeztek az uniós alkotmány szövegében, amelyet még éjszaka megtárgyaltak a plenáris ülésen. A politikusok ugyanakkor nem tudtak megállapodni az Európai Bizottság elnökének személyéről, ez valószínűleg csak a júliusi újabb EU-csúcs feladata lesz.

Hírösszefoglaló
2004. 06. 19. 20:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bertie Ahern, a soros elnökséget betöltő Írország miniszterelnöke a maratoni megbeszélést követően közölte, hogy továbbra sincs konszenzusos jelölt az Európai Bizottság élére. Egyben jelezte: az is elképzelhető, hogy ebben az ügyben elhalasztják a döntést. (Ez esetben július közepén ismételten össze kell jönniük az EU állam- és kormányfőinek, mivel az új Európai Parlament a tervek szerint július 21-én szavaz a jelölt személyéről.)
Diplomaták szerint a hajnalig tartó vita során sokszor pattanásig feszült a hangulat. Felszakadtak a régi „sebek” az iraki háborút ellenző és támogató országok között – főként amiatt, mert a „béketábor” (mindenekelőtt Franciaország és Németország) határozottan az ira-ki háborút szintén elítélő Guy Verhofstadt belga kormányfőt támogatja, míg a másik csoportot a háborút annak idején támogató Nagy-Britannia és Olaszország vezeti. „Ez nem volt baráti beszélgetés” – foglalta össze a tárgyalások hangulatát egy résztvevő. A The Times szerint egyébként Tony Blair az EU új tagállamaival összefogva akadályozta meg Verhofstadt jelölését. A lap úgy tudja: a brit kormányfő „a német és a francia föderalista célok elleni fellépéséhez” támogatásra lelt az EU új tagállamai, főleg Lengyelország részéről mind az EU-bizottsági elnöki poszt, mind az alkotmánytervezet ügyében.
*
A belga kormányfő esetleges kinevezése egyébként az európai szocialisták körében sem aratott osztatlan sikert. Kovács László külügyminiszter Brüsszelben – az Európai Szocialisták Pártjának (PSE) elnökségi ülését követően – kijelentette, hogy a PSE-nek nincs önálló jelöltje, ám nem zárta ki, hogy a szocialisták elfogadják az Európai Néppárt jelöltjét. Verhofstadtot azonban ők sem támogatnák, mert túlságosan föderalistának tartják – tette hozzá.
Megfigyelők szerint félő, hogy az Európai Bizottság (EB) elnöki posztja kapcsán kiéleződő vita rányomhatja bélyegét a csúcs másik fő napirendi pontjára, az alkotmány elfogadására. Ahern ezt az összekapcsolódást azonban nem tartotta valószínűnek. Pat Cox, az Európai Parlament távozó elnöke egyébként annak a reményének adott hangot, hogy mind az alkotmányról, mint a bizottság következő elnökének személyéről sikerül megállapodásra jutni.
A soros ír elnökség tegnap előterjesztett legutóbbi javaslatában nem módosította a szavazási rendszerben alkalmazandó kettős többség küszöbarányait. Az újabb tervezet is megtartja azt az előző változatot, amely szerint a döntések elfogadásához a tagállamok 55 százalékára lenne szükség úgy, hogy ugyanezek az országok egyúttal az unió össznépességének 65 százalékát képviseljék. A kormányközi konferencián jó néhány kisebb és közepes ország – köztük Magyarország – határozottan úgy foglalt állást, hogy a két arány közötti tíz százalékpontos különbség túlságosan nagy, azt csökkenteni kellene. Az arányokra vonatkozó indítványát azonban az elnökség azzal egészítette ki, hogy a minősített többség akkor is elértnek tekinthető, ha a tanácsban négy országnál kevesebb szavaz a javaslat ellen.
Az EB majdani létszámát és öszszetételét illetően az elnökség azt javasolja, hogy a 2009-ben hivatalba lépő bizottság a tagállamok által delegált egy-egy biztosból álljon, és az EU újonnan kinevezendő külügyminisztere a bizottság egyik alelnöke legyen. Ez azt jelenti, hogy 2014-ig érvényes maradna az „egy ország – egy biztos” elve, ezt követően a tagok száma a tagállamok számának a kétharmadára csökkenne. Az elnökség a legutóbbi szövegváltozatban sem adott helyet több tagállam követelésének, hogy az alkotmány preambulumában szerepeljen utalás Európa keresztény gyökereire.



Horvátország tagjelölt. Az unió tagállamai szerint Horvátország teljesíti az EU-taggá váláshoz szükséges politikai feltételeket, így az országot hivatalosan is tagjelöltnek nyilvánították, s úgy döntöttek, hogy 2005 elején megkezdik vele a csatlakozási tárgyalásokat. Zágrábnak továbbra is teljes mértékben együtt kell működnie a hágai Nemzetközi Törvényszékkel, s további erőfeszítéseket kell tennie a kisebbségi jogok, a menekültek visszatérése, az igazságszolgáltatás reformja és a korrupció elleni harc területén. Bulgária és Románia esetében az EU arra számít, hogy még az idén mindkét országgal le lehet zárni a felvételükről folyó megbeszéléseket, s 2005 elején aláírható lesz velük a csatlakozási szerződés, ami lehetőséget teremt, hogy e két állam 2007 januárjában az EU tagjává váljon. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.