Napi sajtószemle

2004. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

The Guardian

Az európai vezetők keresik a választ arra, hogy a kontinens legnagyobb demokratikus aktusakor miért viselkedtek ellenségesen a szavazók milliói. A holland külügyminiszter az alacsony szavazási részvételt katasztrófának nevezte. A miniszterek és elemzők egyetértettek abban, hogy még nehezebb lesz dűlőre jutni
az európai alkotmány ügyében az e heti brüsszeli csúcson.

Wilfried Martens volt belga külügyminiszter és az Európai Néppárt elnöke szerint az újonnan csatlakozott országoknak Európa túlságosan bonyolult. Hozzáfűzte: reméli, az új alkotmány világosabbá és átláthatóbbá teszi az EU technokrata és bürokrata rendszerét.

Herald Tribune

A globális amerikai lap szerint
az alacsony részvétel az európai választásokon csökkentette az európai alkotmány elfogadásának esélyét, és kétségessé tette az unió további keleti bővítését. Az a tény pedig, hogy Európa-ellenes pártok megerősödtek Európában, már nem teszi elképzelhetetlenné: a jövőben egy ország kiváljon az unióból. A brit választók 17 százaléka szavazott az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártra, amely sürgeti Nagy-Britannia azonnali kiválását az unióból. A párt egyik képviselőjelöltje kijelentette, hogy pártja keményen dolgozik majd az Európai Parlamentben a parlament munkájának tönkretételéért. „Be akarjuk mutatni a korrupciót, és azt, hogy vendéglőkben ülve pocsékolják a pénzt.” Euroszkeptikus pártok Hollandiában, Dániában, Svédországban és Csehországban szintén szereztek képviseletet az Európai Parlamentben.

Independent

A független brit lap ezzel szemben arról tudósít, hogy Európa vezetői közel állnak az uniós alkotmányról való megegyezéshez, legalábbis a brit és az ír külügyminiszter kijelentései szerint.

Neue Zürcher Zeitung

A vezető svájci lap kiemeli, hogy
az európai választások a kormányzó pártok népszerűségi tesztjévé „degenerálódtak”.

Die Presse

Azok, akik nem szavaztak, semmivel nem mutattak kevesebb demokratikus tudatosságot azoknál, akik szavaztak, írja
a vezető osztrák lap, amely szerint az alacsony részvételi arány világos: az unió polgárai nem hajlandók meghosszabbítani azt az állegitimitást, amelyben az Európai Parlament működik. A lap kiemeli: Európa vezetőié a felelősség, amiért nem ruházták fel megfelelő jogokkal az Európai Parlamentet.

liberation.fr

A francia liberális lapnak nyilatkozó George Mink Közép-Európa-szakértő szerint a csatlakozás után az újonnan csatlakozott országok lakossága nem látott tétet az uniós parlamenti szavazásban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.