Napi sajtószemle

2004. 07. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

THE MANILA TIMES

Az 1898-ban alapított Fülöp-szigeteki lap arról számol be, hogy a manilai kormány, engedve a terroristák követelésének, kivonja 51 főből álló, humanitárius feladatokat ellátó egységét Irakból, mint ahogyan azt a Fülöp-szigeteki Angelo de la Cruz túszejtői követelték.

LIBERATION.FR

Már második napja foglalkozik címlapján a francia liberális lap azzal a nővel, aki azt hazudta, hogy a földalattin araboknak kinéző fiatalok támadták meg őt és csecsemőjét, mert zsidónak nézték őket és a nő hasára horogkeresztet rajzoltak. Az ügy talpra állította egész Franciaországot. Míg kedden a lap kételyeiről és gyanújáról számolt be, tegnapra már egyértelműen kiderült, a korábban is többször „farkast” kiáltó nő az egész történetet kitalálta.

HERALD TRIBUNE

Megdöbbentő atrocitásokat követnek el külföldi újságírók ellen az Egyesült Államokban, írja a globális amerikai lap. Noha brit állampolgároknak nem kell vízum amerikai utazásukhoz, külön vízumot vezettek be újságíróknak. Az egyik brit újságírót, aki nem tudta a tavaly bevezetett „újítást”, Los Angeles repülőterén letartóztatták, órákon át kihallgatták, majd zárkába tették. 26 óra múlva ültették fel egy Londonba menő járatra. A beutazó újságírókat kifaggatják, hogy kivel akarnak interjút készíteni, milyen jellegű cikkeket akarnak írni és hogy mennyi honoráriumot vesznek majd fel írásaikért. Az Egyesült Államok ezzel csatlakozott Észak-Koreához, Kubához és Iránhoz, ahol a tudósítókat szintén veszélyes felforgatókként és kényelmetlen igazságok terjesztőiként kezelik.

THE NEW REPUBLIC

A Bush-korszak egyik legbefolyásosabb hetilapja Tévedtünk? címmel külön számot szentel annak, hogy kiderült, az elnök és csapata hazudott a háború igazi okai felől. Az invázióval kapcsolatban önmaguk akkori és mai álláspontját elemzők közül Magyarországon minden bizonnyal Anne Applebaum, jelenleg a Washington Post publicistája a legismertebb, akinek igen vaskos Gulag – Történelem címet viselő, a kötetért (valódi) Pulitzer-díjat kapott szerző saját magát hibáztatja, amiért nem volt kritikusabb Bush érveivel és saját maga hiszékenységével kapcsolatban. Azt a mentséget hozza fel önmaga indítékait elemezve, hogy Bush csapata a hidegháború legkeményebb harcosainak számított. Applebaum arra gondolt, hogy amint akkor a hidegháborút az amerikai elhatározottság okán és az ország katonai erejére támaszkodva nyerték meg, a kipróbált harcosoknak nyilván most is igazuk van, ha ugyanilyen indítékból indítanak háborút Irak ellen. Applebaum azt sem tudta, hogy a Pentagon vezetését nem érdekelte Irak népe és nem is ismerte azt. Applebaum szerint az amerikai kormánynak be kellene ismernie hibáját, mert a háború Amerikát talán már így is egy teljes nemzedékkel visszavetette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.