Hagyománytisztelő sportág az úszás, mert a válogatott ebben az évben is Balatonfüzfőn, majd a margitszigeti Hajós Alfréd uszodában fejezi be a felkészülését a világversenyre. Az évek óta bevált kétszer két hetes menetrendet az idén egy balszerencsés mozdulat miatti sérülés befolyásolta, amikor a fűzfői edzőtábor végén Cseh László rosszul lépett, Európa-bajnokunk lábközépcsonttörést szenvedett. Turi György tanítványát a Sportkórházban megműtötték, és kisebb orvosi csoda eredményeképpen egy hete már folytathatta a vizes edzéseket is.
– Elkeserítő, hogy pályafutásom egyik legfontosabb versenye előtt ilyen balszerencse ért – magyarázta Cseh László –, örömteli viszont, hogy öt nap kiesés után folytathattam a felkészülést az olimpiára. A lábam, persze a csavartól nem lett jobb, és a fájdalom miatt nem tudok teljes értékű edzésmunkát végezni, mivel a lábtempóm még nem tökéletes. Azt senki sem tudja megmondani, hogy ez a sérülés menynyire befolyásolja majd az olimpiai szereplésemet. Azt tudom, hogy a baleset előtt az edzéseken nagyon biztató időeredményeket úsztam. Ha a fájdalom nem befolyásolja majd a versenyzésemet, akkor képes lehetek arra, hogy négyszáz vegyesen megjavítsam eddigi legjobb eredményemet.
– Ez Európa-csúcs is lesz! – tette hozzá edzője, Turi György, aki elmondta, hogy a problémás napok után az eredményes olimpiai szerepléshez az is szükséges, hogy az elkövetkező héten tanítványai már csak az úszásra összpontosítsanak, ezért a tegnapi tájékoztató volt az olimpia előtti utolsó lehetőség a nyilatkozatokra.
A múlt héten a figyelem Cseh László felé irányult, s emiatt klubtársa, Risztov Éva kissé háttérbe szorult, akire hatalmas feladat vár pályafutása második olimpiáján, hiszen a 400 vegyes és 200 pillangó mellett 400 és 800 méteres gyorsúszásban is indulni fog.
– Az egész csapatot nagyon megviselte Lacika sérülése – magyarázta Risztov Éva –, ami viszont tagadhatatlanul számomra kedvező volt, mert az újságírók engem békén hagytak. Remélem tíz nap múlva ismét én is érdekes leszek.
A Spartacus tizennyolc éves úszónője a májusi madridi Európa-bajnokságon kissé gyengébben szerepelt, de Turi György szerint hatalmas mennyiségű edzésmunkát végzett az elmúlt hónapokban. Ennek ellenére megőrizte „csibészes” stílusát, mert arra a kérdésre, hogy a négy versenyszám közül melyikben a legesélyesebb az éremszerzésre, azt válaszolta:
– A fürdőruhámban…, no, de komolyra fordítva a szót, az olimpiáért képes voltam minden áldozatot meghozni. Az Európa-bajnokság óta négy kilót fogytam, s ez kedvezően befolyásolhatja az eredményességemet. Számszerű eredményekről nem szívesen beszélnék. A célom az, hogy mind a négy versenyszámban bejussak a döntőbe. Ott aztán mindent megteszek, hogy minél jobb helyen végezzek.
A világranglista alapján Turi György tanítványának 400 vegyesen van a legnagyobb esélye az éremszerzésre, de csúcsforma esetén 200 pillangó után is felállhat a dobogóra. Az elmúlt hónapokban a gyorsúszása is erősödött, így mind a két távon meglepetést szerezhet. A volt sikeredző, Széchy Tamás szerint az úszásban az eredmények nem hazudnak, azok a legjobb jósok. Ezt figyelembe véve a magyar úszósport 1988 óta tartó aranysorozata Athénban megszakadhat.
A kapitány derűlátó. A Magyar Úszószövetség tegnapi sajtótájékoztatóján azt kérték a sportág vezetőitől, tippeljék meg, hogy úszóik hány érmet nyernek az athéni olimpián. Turi György szokásához híven ezúttal sem árulta el véleményét. Gyárfás Tamás, a szövetség elnöke azt mondta: „A szívem szerint egy arany-, egy ezüst- és egy bronzérmet nyernek versenyzőink, az eszem szerint viszont egy ezüst- és két bronzérem lesz a mérlegünk.” Kiss László, aki első alkalommal nem edzőként, hanem szövetségi kapitányként vesz részt olimpián azt nyilatkozta: „Cseh László balszerencsés sérülése ellenére továbbra is bízom, hogy úszóink három-négy érmet nyernek Athénban. A májusi Európa-bajnokságon a tizenegy fős csapat minden tagja döntős lett. Ilyen százszázalékos teljesítmény a harmincegy fős olimpiai csapattól természetesen nem várható, elégedett lennék, ha a versenyzők egyharmada döntős lenne. A nagy csapat több mint fele nagyon fiatal, akik Athénban tapasztalatot szerezhetnek, a következő olimpián viszont elkezdődhet egy újabb olyan sikersorozat, mint amilyen 1988-ban Szöul volt. Cseh László sérülése az egész csoportot nagyon megviselte, de Lacika olyan fantasztikus edzésmunkát végzett, hogy még így is képes lehet éremszerzésre. Risztov Éva már sokszor bebizonyította, hogy nagyon kemény versenyző, aki hihetetlenül nagy mennyiségű feladat végrehajtására is képes.”
Risztov Éva
Született: 1985. augusztus 30-án, Hódmezővásárhelyen. Egyesülete: a Bp. Spartacus. Nevelő edzője: Bán Sándor. Edzője: Turi György. Legjobb eredményei: 3x vb-2. (400 m gyors, 200 m pillangó, 400 m vegyes – 2003); 5x Eb-2. (400 m gyors, 800 m gyors, 200 m pillangó – 2002, 400 m vegyes – 2002, 2004); Eb-3. 200 pillangó – 2004. 5x rövid pályás Európa-bajnok (400 m gyors, 800 m gyors, 200 m pillangó – 2002, 200 m pillangó, 400 m vegyes – 2003), rövid pályás Eb-2. (400 m vegyes – 2002), rövid pályás Eb-3. (800 m gyors – 2003).