Demszky egyelőre főpolgármester marad

A fővárosi szocialisták tegnap több kérdésben is szembefordultak az SZDSZ-szel a Fővárosi Közgyűlés ülésén: nem szavazták meg Demszky Gábor főpolgármester két indítványát. A közgyűlés így felmentette tisztségéből Molnár Lajost, a Szent István-kórház főigazgatóját, akit az SZDSZ egészségügyi miniszterként szeretne látni. Az MSZP ugyanakkor nem látta összeférhetetlennek Demszky Gábor főpolgármesteri és európai parlamenti képviselői tisztségét.

2004. 08. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége szerint nem összeférhetetlen Demszky Gábor európai parlamenti képviselői és főpolgármesteri tisztsége, a testület erről zárt ülésen határozott tegnap. Az erről szóló javaslatot a Fidesz–MKDSZ-frakció kezdeményezésére tűzte napirendjére a közgyűlés, mivel az ellenzéki párt úgy véli: az önkormányzati törvény alapján a főpolgármester az országgyűlési képviselői poszton kívül más munkaviszonyt nem hozhat létre. Az SZDSZ ugyanakkor azzal érvelt: az európai parlamenti képviselők jogállásáról szóló törvény csak a nemzeti törvényhozást tartja összeférhetetlennek az uniós tisztséggel, s ezt az érvelést elfogadta az MSZP is.
A Fidesz képviselői a döntés után bejelentették: a közigazgatási hivatalhoz fordulnak, mert szerintük az SZDSZ jogi érvelése, így a közgyűlés döntése is hibás, az összeférhetetlenség fennáll. Kupper András frakcióvezető közölte: az önkormányzati törvény nevesíti, hogy milyen tisztségeket vállalhatnak a főállású polgármesterek és a főpolgármester, s ezek között nem szerepel az EP-mandátum.
Az MSZP tegnap egy másik kérdésben ugyanakkor szembefordult az SZDSZ-szel, hiszen megszavazta a Szent István-kórház főigazgatójának felmentését. Molnár Lajos információink szerint esélyes az egészségügyi miniszteri posztra, ha ezt a tárcát az új kormányban az SZDSZ kapja meg. Emlékezetes: a nyár elején az egészségügyi bizottság már hozott egy határozatot a főigazgató felmentéséről, ám azt a döntést Demszky Gábor főpolgármester felfüggesztette, ezért került most az ügy a közgyűlés elé. A testület ezt a kérdést is zárt ülésen tárgyalta. A szavazási listából azonban kiderül: az MSZP képviselői közül mindössze hárman ellenezték Molnár Lajos felmentését. Nem vett részt a szavazásban Szolnoki Andrea (SZDSZ), az egészségügyért felelős főpolgármester-helyettes, s tartózkodott a döntés meghozatalánál az egészségügyi bizottság szabad demokrata elnöke, Ikvai-Szabó Imre.
Zsinka László (MIÉP) szerint azonban a közgyűlés nem szavazta meg a főigazgató felmentését. A döntés ugyanis minősített többséget igényelt, ám az egyik módosító indítványt ennek ellenére egyszerű többséggel szavazta meg a testület. Tiba Zsolt főjegyző azonban úgy vélte: minden jogszerűen történt a voksolásnál. Nem oszlatta fel a közgyűlés Demszky Gábor javaslatára a Városháza közbeszerzési bizottságát, mivel az ezt célzó javaslatot nem vették napirendre, mert az MSZP sem támogatta volna az indítványt. Deák András, a közbeszerzési bizottság MKDSZ-es elnöke kifejtette: Atkári János döntése értelmében 87 millió forintért állítanak fel hat új kandelábert a Hősök terén, ő azonban tegnap tárgyalt egy vasöntéssel foglalkozó céggel, amely ugyanezt a munkát hat-hét millió forintért vállalná el. A Fidesz szerint a fővárosi önkormányzat tizennégy éves történetében nem fordult elő olyan antidemokratikus javaslat, amely egy demokratikus testület feloszlatását célozta volna meg.
A lakossági fogyasztók számára 7,4 százalékkal drágul ősztől a távfűtés, a közületeknek pedig 12 százalékkal kell többet fizetniük – döntött tegnap a közgyűlés. Az áremelés egy átlagos lakás esetében éves szinten 9500 forintnyi többletköltséget jelent. A koalíciós képviselők szerint a díjemelés a külső tényezők miatt indokolt, mint például az infláció és a gáz árának emelése. Az előterjesztés szakmaiságát az ellenzéki képviselők sem kifogásolták, ám mint Wintermantel Zsolt, a Fidesz frakcióvezető-helyettese fogalmazott: a távhő díjának növelése a többi áremeléssel együtt elviselhetetlen terhet róhat a budapestiekre. Javaslatát, miszerint egy évben csak egy fűtésdíjemelésről dönthessen a Fővárosi Közgyűlés, nem szavazta meg a baloldali többség. Szőke László (MDF) frakcióvezető arra emlékeztette a városvezetést, hogy a kormányzat többszöri ígérete ellenére is számos alkalommal emelték a gáz árát, ami kihatással volt a Fővárosi Távfűtő Művek kiadásaira is. Zsinka László annak az aggályának adott hangot, hogy a következő választási évben 2002-höz hasonlóan azért nem lesz díjnövelés, mert annak mértékét többek között a mostani áremelésbe építik bele.
– Budapest főkapitánya vagyok, és remélem, az is maradok – jelentette ki tegnap Gergényi Péter egy képviselői kérdésre, amikor a közgyűlés előtt beszámolt a BRFK első féléves tevékenységéről. A főkapitány szerint jelentősen javultak a budapesti rendőrség mutatói. Példaként az autólopások számának tizenhat százalékos csökkenését, illetve a felderítési mutatók jelentős emelkedését említette. Közölte azt is: a BRFK gazdálkodása jelenleg nullszaldós. Az ellenzéki képviselők magasnak tartották a kábítószerrel összefüggő bűncselekmények 57 százalékos növekedését. Gergényi Péter közölte: nem a fogyasztás növekedett meg, ebben az esetben is a felderítés javult. Mint mondta, a rendőrök kiemelten figyelik a terjesztési gócpontokat, így sokkal több bűncselekményt derítenek fel. Endrédy István (MKDSZ) azt javasolta: az önkormányzat fizessen egyhavi pótlékot minden budapesti rendőrnek, ám ezt a koalíció leszavazta, miután Demszky Gábor jelezte, hogy erre nincsen pénz.

Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.