Irak: újabb túszok szabadultak

Újabb külföldi túszokat engedtek szabadon tegnap Irakban, ahol ennek ellenére folytatódtak a harcok. Iraki részről egyre többször vádolják Iránt azzal, hogy rosszindulatúan avatkozik be az ország ügyeibe.

Hírösszefoglaló
2004. 08. 05. 16:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy jordániai túsz szabadult ki kedd éjszaka az iraki Fallúdzsában a szélsőséges emberrablók kezéből – jelentett be szerdán egy törzsi vezető.
Sejk Hadzs Ibrahim Dzsasszám elmondta: kedd este hírt kapott arról, hogy négy elrabolt jordániait egy városszéli házban tartanak fogva, s azonnal felhívta törzsbeli társait, akikkel elfoglalták az épületet, és kiszabadították a túszokat. Az emberrablók – elmondása szerint – elmenekültek.
A négy jordániai férfi jelenleg a sejk házánál tartózkodik, az iraki törzsi vezető ígéretet tett, hogy átadja Jordániának a volt túszokat. Az egyik volt fogoly bátyja a jordániai Irbidben megerősítette a hírt, miután szerda reggel telefonon beszélt már kiszabadult testvérével. A négy férfit – egy üzletembert és három sofőrt – még korábban egy, önmagát Mudzsahedin Hadtestnek nevező csoport rabolta el, a dubaji televízió kedden mutatta be a szélsőségesek által a túszokról készített videofelvételt. Az al-Dzsazíra katari hírtelevízió szerdai jelentése szerint két török túsz is kiszabadult Irakban.
Ismét Iránt támadta Házem Saalán iraki védelmi miniszter, aki korábban már Irak első számú ellenségének minősítette a szomszédos országot. A kuvaiti al-Anbaá című lap szerdai számában megjelent nyilatkozatában a miniszter azzal vádolta Iránt, hogy az „szabotálni igyekszik Irak demográfiai öszszetételét és torzítani akarja nemzeti önazonosságát”. Az iraki politikus ugyanakkor azt követelte, hogy Teherán azonnal szolgáltassa viszsza Iraknak azt a légi flottát, amelyet még Szaddám Huszein diktatúrája menekített a szomszédos országba 1991-ben, a második Öböl-háború kirobbanását megelőzően. Irak 113 katonai és 33 polgári repülőgépet követel, Irán viszont többször közölte, hogy csak 22 repülő van a birtokában, és kész visszaadni azokat, ha az ENSZ erre felkéri.
Közben felkelők aknavetőből kétszer nyitottak tüzet az átmeneti iraki kormánynak és az amerikai nagykövetségnek helyet adó, zöldövezetként ismert épületegyüttes közelében. A objektumokra gyakran támadnak aknavetőkkel, illetve gépkocsiba rejtett pokolgépekkel a felkelők, akik többek között így kívánják Ijád Allávi miniszterelnök átmeneti kormányát megingatni.



Kínzásokról beszélnek. Meghosszabbították szerdán a guantánamói amerikai támaszpontról elengedett négy francia előzetes letartóztatását. Közülük ketten arról számoltak be, hogy Guantánamón ahhoz hasonló kínzást szenvedtek el, mint az iraki Abu Graib börtön foglyai a világsajtót bejárt felvételek tanúsága szerint. Szintén rendszeres kínzásokról számolt be három, a guantánamói amerikai fogságból kiszabadult brit állampolgár a The Guardian című brit lapnak. Dániában eközben eljárás indult egy katonanő ellen, amiért az állítólag iraki foglyokat kínzott. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.