Japán fürdő épülhet Zuglóban

Félmilliárd forintból egy éven belül japán fürdőt építtetne a főváros XIV. kerületében található Paskál strand területén a budapesti fürdők zömét üzemeltető önkormányzati részvénytársaság. Az elképzelés egy tavasszal Magyarországra látogató japán delegáció fogadásakor vetődött fel, jelenleg befektetőket keresnek, sőt a távol-keleti ország kormányának segítségére is számítanak, hogy az ötlet ne haljon el úgy, mint például a Dagály strand „akvaparkosítása”.

2004. 08. 14. 18:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európában másodikként hozna létre japán fürdőt a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Rt. a Paskál strand területén – nyilatkozta lapunknak Kiss Ferenc, a fővárosi cég fürdőüzemeltetési osztályának helyettes vezetője, aki úgy tudja, kontinensünkön ilyen csak Portugáliában található. Mint mondta, az rt. menedzsmentje elképzelésének alapjául a fővárosban egyedülálló Paskál-hőforrás 70 Celsius-fok hőmérsékletű gyógyvize, valamint az idényjellegű strand területe egyik részének kihasználatlansága szolgált.
A japán fürdőt az 1989-ben átadott létesítményen belül, a jelenlegi strand mellett alakítanák ki, és a beruházás becslések szerint 500 millió forintba kerülne. A már zajló szakmai előkészületek után várhatóan ősszel dönt a részvénytársaság igazgatósága a javaslatról. Amennyiben elfogadják, akár már jövőre, legkésőbb 2005 végéig megnyílhat az úgynevezett onsen. Ez a hagyományos japán fürdőkultúrában ismert, állandó, télen-nyáron nyitva tartó pihenő-relaxációs terület kizárólag természetes anyagokból, fából, zöld növényzetből (hazánkban ez természetesen csak tavasztól őszig biztosítható), sziklákból készül, és sok kis medencéből áll. Utóbbiakban jellemzően 42-43, illetve 45 fokos víz fogadja a kikapcsolódásra, felfrissülésre vágyókat. Működne itt a Japánban a települések többségében található hőlégfürdő is. A Paskál strand felépítését egy 1965-ben végzett, 1735 méter mélységű kútfúrás tette lehetővé. Akkor 1000 liter/perc hozamú, 70 Celsius-fokos víz tört fel a földből.
– A Paskál strand fejlesztése tavasszal vetődött fel, amikor egy Magyarországra látogató japán delegációval tárgyalásokat folytatott Horváth Gábor, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Rt. vezérigazgatója. A beruházást jó ötletnek tartja a japán– magyar kereskedelmi kamara is, igaz, egyelőre csak „erkölcsi segítséget” ígértek. Elképzelhető viszont, hogy a távol-keleti szigetország kormánya is „a zsebébe nyúl”, hogy – több más európai kezdeményezéshez hasonlóan – a japán kulturális örökség terjesztését anyagilag is támogassa. Néhány hónap alatt már befektetők sokasága érdeklődött – mondta Kiss Ferenc. Meglepő, de egyre több japán él hazánkban. Az új fürdő vendégkörét várhatóan a magyarországi japánok és a szintén növekvő számban érdeklődő távol-keleti turisták adnák. Természetesen bárki igénybe veheti majd a szolgáltatásokat, ám azok árairól egyelőre nem tudott tájékoztatást adni az osztályvezető-helyettes.
A japán fürdő tervének megvalósulásában nagyon bíznak a cég vezetői. Remélhetőleg nem a Dagály strandra évek óta elképzelt, de fel nem épített akvaparkot veszik alapul. A XIII. kerületben, a Duna-parton lévő strand és gyógyfürdő átalakításáról már a kilencvenes években beszéltek. Lapunk kíváncsi lett volna az illetékesek véleményére az elmaradt fejlesztésről is, de Somlyódi Csaba, a fővárosi tulajdonú cég felügyelőbizottságának szocialista elnöke többszöri, heteken át tartó megkeresésünkre sem nyilatkozott. Hegedűs Zoltán, a bizottság fideszes tagja elmondta: a 2002-es önkormányzati választások óta nem is hallott a Dagály ilyen jellegű fejlesztéséről, de a nyári szünet utáni első ülésen mindenképpen felveti majd a kérdést.
A gyógyító onsen. Az onsenek (magyarul hőforrások) Japán egész területén fellelhetők, és igen gyakoriak, gyógyító hatásuk már évezredek óta ismert – írja az interneten található Terebess Ázsia-lexikon. Többféle onsentípus létezik: a homatsuyoku pezsgőfürdőt jelent, az utaseyu lezúduló vízoszlopot, amelynek kiváló maszszírozó hatása van a fájdalmas testrészekre, a rotenburo nyitott fürdőt, amelynél a kellemes, természetes környezetben rejlik a gyógyító, pihentető hatás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.