Lefelé mozdult a BUX

Dénes Zoltán
2004. 08. 06. 16:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a világpiacon kissé drágult tegnap az olaj, ez nem hatott a vezető nyugat-európai börzékre, melyek szerdán még nem tudtak reagálni a nap végén megjelent pozitív hírekre, így csütörtökön mindegyik felfelé korrigálva nyitott. A piacot megnyugtatta az is, hogy az orosz Jukosz olajtársaság tovább termelhet és exportálhat, továbbá az amerikai stratégiai üzemanyag-tartalékok növekedéséről szóló beszámoló, illetve az amerikai munkanélküliségi adatok a várakozásoknak megfelelő alakulása. Az európai tőzsdéken a nap folyamán végig a vételi oldal bizonyult erősebbnek, s ennek megfelelően emelkedő trend alakult ki. Ugyanakkor a mutatók kissé csökkeni kezdtek, miután az orosz igazságügyi minisztérium tegnap délután már vissza is vonta azt a szerda esti engedélyt, amely lényegében a Jukosz bankszámláit szabadította fel. A Wall Street csütörtöki kereskedésének indulása előtt a londoni FTSE-100 tőzsdeindex 0,4, a frankfurti DAX-30 0,7, a párizsi CAC-40 1,1 százalékos nyereségben állt. A tengerentúli tőzsdéken fél órával a nyitás után alig mozdultak a mutatók: a Dow Jones 7,38, az S&P 500 pedig 0,6 pontos veszteségbe ment át, míg a Nasdaq 0,5 pontot erősödött.
Nem követte az európai tőzsdéken kialakult emelkedő trendet a hazai börze. A pesti parketten, a reggeli megugrás után, a nap során végig a veszteséges oldalon tartózkodott az értéktőzsde indexe. A BUX végül hétmilliárd forintos forgalom mellett 0,65 százalékos csökkenés után 11 577 ponton zárt. A Mol 0,5 százalékot erősödve 8655 forintra drágult, s ezzel újabb rekordot döntött. Drágulást mutatott tegnap a Matáv is, mely 0,4 százalékos erősödéssel zárt. A Moody’s által felminősített FHB részvényei 1,7 százalékkal emelkedtek, s javultak a NABI papírjai is, miután a cég tegnap közzétette, hogy újabb 70 buszos megrendelést kapott az amerikai Miami-Dade Transit közlekedési vállalattól. A BUX csökkenését leginkább a gyógyszercégek papírjai indukálták: a Richter 3, míg az EGIS 1,7 százalékos csökkenéssel zárt. Erősebb volt az eladási oldal a legnagyobb forgalmat lebonyolító OTP-részvények esetében is, melyek értéke 1,19 százalékot csökkent.

Zártkörű megbeszélést tartott tegnap a pénzügyminiszter és a BÉT elnöke, amelyen elhangzottak az árfolyamnyereség-adó bevezetése kapcsán felmerülő érvek és ellenérvek is – közölte a BÉT. A tőzsde vezetői tájékoztatták a pénzügyminisztert a tőzsdei tulajdonosváltást érintő ügyekről, a brüsszeli versenyhivatal folyamatban lévő eljárásáról, valamint a két tőzsde integrációs folyamatáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.