Miközben fokozódik a szudáni válság, és egyelőre nem körvonalazódik a nyugati hatalmak szerepvállalása, az afrikai ország fővárosában arab nemzetiségű lakosok vonultak fel a külföldi intervenció ellen tiltakozva. Több tízezer ember a helyi hatalom szervezésében és támogatásával tartott demonstrációt, amelynek a legfőbb üzenete az volt, hogy a dzsihád keretében akár az életüket is készek feláldozni a külföldi betolakodók elleni harcban.
Közben az Afrikai Unió (AU) bejelentette, hogy az eddig előirányzott háromszázról mintegy kétezerre növeli békefenntartó katonáinak létszámát a szudáni Dárfúr térségében, napjaink legsúlyosabb humanitárius válságának helyszínén. A békefenntartók célja az lenne, hogy feltartsák azokat a szudáni dzsandzsavíd arab nomád milíciákat, amelyek tizedelik és fosztogatják a helyi fekete földműves lakosságot. Az AU-békeerőnek az Egyesült Államok nyújt majd logisztikai támogatást.
Az AU július elején döntött arról, hogy katonákat küld a térségbe, eredetileg csak azzal a céllal, hogy a külföldi megfigyelők és a térségbe érkező humanitárius segélyszállítmányok biztonságáról gondoskodjék. A külföldi megfigyelők azzal a megbízatással tartózkodnak Dárfúr vidékén, hogy ellenőrizzék a kormány és az ellene lázadó dárfúri lázadó csoportok között áprilisban megkötött tűzszüneti megállapodás tiszteletben tartását.

Ez nem ellenzék, hanem vírus, amit le kell gyűrni