Ki eresztette le a Balatont?

Nem tartja elégséges bizonyítéknak a zsilipnapló-bejegyzéseket három észak-balatoni civil szervezet, ezért további szakértői jelentéseket követel a vízügyi hatóságtól. A múlt hét végén hangos szóváltás után napolták el a Székesfehérvári Városi Bíróságon a vízeresztésről kitűzött második tárgyalást. A vízügyi igazgatóság állítja: nem hiányzik 1,2 milliárd köbméter víz a Balatonból.

2004. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhalasztották a múlt hét végén a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság ellen indított perben kitűzött tárgyalást, mert a felperes nem éri be elégséges dokumentumként a vízeresztést cáfoló zsilipnaplóban található bejegyzéseket. A Védegylet Pálkövéért, a Balatonfői Partalja és a Kenesei Part- és Természetvédelmi Egyesület azért indított pert a vízügyi igazgatóság ellen, mert – állításuk szerint – a tógazda azzal, hogy 1998 és 2000 között vizet engedett le a szomjazó tóból, környezetkárosítást követett el, és felróhatók neki partszabályozási vétségek is.
Az északi partiak már augusztusban megkapták a vízügyesek balatoni zsilipnaplóját – amely az alperes szerint hiteles bizonyítéka annak, hogy a kifogásolt két évben zárva volt a Sió-csatorna zsilipje. – Kétségtelen, voltak csapadékban gazdag évek, amikor – többek közt megakadályozandó a part menti ingatlanok víz alá kerülését – meg kellett nyitni a zsilipet, ám azt is tudomásul kell venni, hogy nem lehet a tó vizével ugyanúgy gazdálkodni, mint például a vasárnapról megmaradt étellel, amelyet hűtőszekrénybe rakhatunk. A tónak nincs spájza, hogy oda kerüljön az időnként túlcsorduló víz – érvelnek a vízügyesek. Egyben határozottan cáfolják, hogy 1998 és 2000 között 1,2 milliárd köbméter vizet eresztettek volna le a tóból. Állítják, az elmúlt két-három aszályos évben a Sió-csatorna üdülővárosi szakaszába nyaranként csak annyi víz került, amennyi megakadályozta a csatornában rothadó növényzet bűzét. Ezzel a vízmennyiséggel a tavat még egy milliméternyivel sem rabolták meg – állítják a vízügyesek.
A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság jogi képviselője, Hegedűs Tamás lapunknak azt mondta: a múlt heti tárgyaláson a felperesek nem nézték meg a zsilipnaplót, de ott még azt mondták, elfogadják az abban foglaltakat. A jogásztól megtudtuk: a felperes ugyan nem emelt kifogást az ellen, hogy a legilletékesebb szakmai és tudományos fórumok, az MTA tihanyi limnológiai intézete, a Budapesti Műszaki Egyetem vagy a Vízgazdálkodási Tudományos Kutató Intézet készítsen szakértői jelentést, ám ragaszkodik ahhoz, hogy máshonnan is érkezzen az alperes állítását igazoló dokumentum.
A balatoni kirendeltség vezetője, Fejér Vilmos lapunknak újfent kijelentette: cáfolhatatlan bizonyítékaik segítségével alaptalannak minősítik a vízeresztéssel kapcsolatos állításokat, és visszautasítják a vádakat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.