Tegnap a tőzsdék az amerikai piacokon megjelenő hírekre reagáltak a legerősebben. Az Egyesült Államok ipari termelési adata és a Coca-Cola profit warningja (negatív profit-előrejelzése) megrettentette a befektetőket. Közép-európai idő szerint reggel Tokióban a Nikkei 225 index 1,21 százalékos csökkenéssel zárt. A japán indikátor gyengülését azzal magyarázták a szakértők, hogy korrekciós kényszer volt az ázsiai piac legnagyobbikán. A Nikkei gyengülését a hongkongi Hang Seng és a Seoul Composite követte. A tokiói parketten a Toshiba, a Hitachi, a Sony, az NTT DoCoMo, valamint a Toyota ára csökkent számottevően.
Nyitás után Európában egy százalékot meg nem haladó növekedéseket mutattak az árfolyam-indikátorok. A legnagyobb európai börzéken a banki papírokra jelentkezett nagy kereslet.
A DAX kurzusa a Wall Street nyitását követve átesett előző szintjén. A német tőzsdén is a banki papírok drágultak, de a technológiai és az autógyártó-részvények gyengülése meghatározóbb volt. A járműipari papírokat azért kezdték eldobálni a befektetők, mert a nyári szabadságolásokat követve a fémipari munkások szakszervezete újból megkezdte munkabéremelő lobbiját. Tegnap az IG Metall vasasszakszervezet közölte, hogy tiltakozó akciókkal és figyelmeztető sztrájkokkal bénítja meg a Volkswagent.
Pesszimista hangulat ülte meg tegnap az amerikai piacokat is, New Yorkban a Coca-Cola nyitás előtt publikált negatív profitjóslata árfolyamcsökkenésre kényszerítette a tőzsdei indikátorokat. A legnagyobb üdítőipari cég közölte, hogy a korábban jelzettnél roszszabb eredményekre számít az idei év második felében, mert kulcsfontosságú piacain, így az amerikain és a németen is gyengül a kereslet termékei iránt. A vállalat a harmadik negyedév 46–48 cent közötti részvényarányos eredményével szemben a negyedik negyedévre 42–44 centet vár. A hír hatására a Coca-Cola részvényei 1,89 dollárt (–4,41 százalékot) zuhantak.
Korrekciós hangulat uralkodott a pesti tőzsdén is, a BUX értéke ugyan reggel még javában erősödött, de a délutáni államháztartási hiány híre és a társasági adó megemelése meredek esésre kényszerítette a BUX görbéjét. A magyar indikátor végül 328,27 pontos gyengüléssel 11 956,35 ponton zárt. A forgalom 22,488 milliárd forintra nőtt, ami rekordnak számított. A vezető részvények közül az OTP ára 260, a Mol 60, a Richter 260, a Matáv 12 forintot csökkent. A kis forgalmú papírok közül az FHB ára gyengült a legjobban, a jelzálogbank részvényei 700 forinttal értékelődtek le. A dráguló papírok közül a privatizációs spekuláció egyik eleme, az Antenna Hungária emelhető ki, a műsorszóró cég részvényei 25 forinttal erősödtek. Nőtt még az Egis, a TVK és a Graphisoft ára is.
A bankközi devizapiacon örömmel vették tudomásul a piaci szereplők, hogy Draskovics Tibor pénzügyminiszter a helyén marad a jövőben. Az eurót 246,79–247,18 forint között jegyezték, ami gyengébb a keddi 248,05–248,10 forintos kurzusnál. A forint 12,37 százalékon állt a sáv erős oldalán, 23 bázisponttal erősebben a keddi helyzeténél. A piacon úgy vélik, hogy a hét további részében akár 246,50 forintig is gyengülhet az euró.
Tíz napja maradt egy lottónyertesnek, hogy jelentkezzen a 300 millió forintos nyereményéért