Mit is mondott, doktor úr?

Magyarországon minden negyedik embernek tudomása van arról, hogy magas a vérnyomása, mégis csak kétharmaduk szedi rendesen a gyógyszereit. Egy Tárki-felmérés szerint a lakosság egyharmadának fogalma sincs arról, hogy kisebb-nagyobb egészségi panaszai súlyos betegséget jeleznek. Ők azok, akik csak akkor mennek orvoshoz, ha viszik őket. Kutatások sorát végezték el annak kiderítésére, mitől is függ az, hogy a beteg hajlandó legyen betartani az orvos utasításait és ésszerűen éljen. Az eredmény nem meglepő: ha valakit emberszámba vesznek és elmagyarázzák neki, hogy mit, miért kell csinálni, vélhetőleg nagyobb kedvvel fogadja el a tanácsot.

Farkas Adrienne
2004. 09. 30. 18:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

És akkor ne tessék többet idegeskedni – nyújtja át kissé kelletlenül a receptet az orvos, és már tessékeli is ki a beteget, mert odakint ezren várnak. Szegény, azonkívül, hogy sokat kell majd fizetnie a patikában, nemigen ért meg sokat. Egy Philip Lay nevű szociológus kísérlete szerint a rendelőből távozók a vizsgálat után a betegségükkel kapcsolatban elhangzott információknak és utasításoknak a felét az ajtón kilépve elfelejtik, minden második megkérdezett tanácstalanul nézett, amikor arról érdeklődtek a kérdezők, hogy mit is írt elő nekik a doktor?
Kulturális szakadék, szorongás
Ugyanezt a próbát Magyarországon is megismételték, mégpedig úgy, hogy az orvosi viziten jelen volt egy orvostanhallgató, aki azt, amit hallott, összevetette azzal, amire a betegek emlékeztek. Természetesen sok esetben köszönő viszonyban sem volt a kettő. Amikor a kísérletben részt vevő – egyébként kedves és jó szándékú – orvosnak lejátszották a rendelésén készült videót, maga is elképedt, hogy milyen kuszán és zavarosan beszélt. A tapasztalatok szerint legalább háromszor kell elhangzani egy információnak az orvos szájából ahhoz, hogy az biztosan eljusson a beteg tudatáig. Dr. Szántó Zsuzsának, a SOTE Magatartástudományi Intézet adjunktusának véleménye szerint alapvetően két oka van annak, hogy az emberek nem értik meg a rendelésen elmondottakat: az egyik, hogy senki sem szeret orvoshoz járni, a betegség ténye a legtöbbször felfokozottan negatív lelkiállapottal és beszűkült tudattal jár együtt, ami nehezíti az utasítások megértését. Kivel ne fordult volna elő, hogy a rossz diagnózis hallatán, vagy fájdalmas beavatkozás után úgy támolygott ki a rendelőből, hogy arra sem emlékszik, miként jutott haza?
A rossz kommunikációt fokozza az is, hogy az esetek nagy részében a doktor és a páciens között hatalmas kulturális szakadék tátong, ami tovább növeli a szerencsétlen beteg szorongásait. Néhány hete a Magyar Rák Ellenes Liga konferenciáján, ahol az emlőszűrés bevezetésének hatékonyságáról volt szó, elhangzott, az az elképesztő adat, hogy a főváros X. kerületében a szűrővizsgálatra behívottak 20 százaléka nem képes elolvasni a kiküldött értesítőt, egyszerűen azért, mert funkcionális analfabéta. Még ha kisilabizálja is a szöveget, akkor sem tudja, hogy mi az a mammográfia. Csak rátesz egy lapáttal, hogy nálunk még mindig a paternalista szemléletű orvoslás dívik: az orvos tudja a dolgát, a beteg meg hallgasson. Ha pedig valaki kérdezősködni kezd, ugyan mit és miért kell szednie, jaj neki! Pedig Sir William Osler, a neves orvos arra figyelmeztette a tanítványait, hogy „hallgasd a beteget, elmondja a diagnózist”.
Szántó Zsuzsa szerint annak, hogy az emberek, ha csak lehet, elkerülik a rendelőt, az is oka lehet, hogy attól tartanak, nem tudják majd helyesen elmondani, mi is pontosan a bajuk, és félnek, emiatt roszszul kezelik őket. Egy amerikai vizsgálat rávilágított: a szorongás nem alaptalan, mert az emberek fele tényleg nem tudja összeszedetten megfogalmazni, miért is jött el a rendelőbe. Pedig ez nagyon fontos lenne. Egy angol kutatópáros, Ellen L. Idler és Stanislaw V. Kasl – odafigyelve! – 1991-ben megkérdezett 23 ezer embert, hogy milyennek értékelik az egészségüket. Azóta nyomon követték a vizsgálatban részt vevő személyeket, és azt tapasztalták, hogy amit az emberek a saját hogylétükről elmondtak, az sokkal többet előre jelzett a várható élettartamukról és a betegségeikről, mint az orvosi vizsgálatok. Abban, hogy a beteg végül is aktívan közreműködik-e a gyógyulásában, nagy szerepet játszik az is: szimpatikus-e neki a doktor, illetve úgy viselkedik-e, amint elvárja. Nyilvánvaló, ha a beteg sorolva a tüneteit megjegyzi, a legutóbbi betegsége során is ilyesmit tapasztalt, ám az orvos ráförmed, hogy diagnózist felállítani az ő dolga, kevésbé lesz sikeres az együttműködés, mintha a doktor azt mondta volna, asszonyom, nagyszerűen megfigyelte önmagát. Persze, nem mindig a gyógyító személyzet a ludas: sok embernek határozott elképzelése van arról, hogy őt mivel kellene kezelni, így aztán ha más gyógyszert kap, mint a szomszédasszony, egyszerűen nem veszi be, vagy nem annyi ideig szedi, mint kellene. Arról nem is beszélve, hogy sokan azonnal félrelökik a pirulákat, amint jobban érzik magukat – az ember már csak ilyen.
Szerény becslések szerint évente legalább egymilliárd forint értékű, tb által támogatott gyógyszer kerül a kukába, vagy felejtődik örökre az éjjeliszekrény fiókjában csak azért, mert az, akinek rendelték, elfelejtette, vagy nem is akarta beszedni. Ez a fajta magatartás javarészt a férfiakra jellemző, akik sokszor úgy érzik, hogy a férfiasságukon, a macsó imázsukon esne csorba, ha holmi üvegcsékből pirulákat csipegetnének – és ez nemcsak az alacsonyan képzettekre jellemző, hanem a felsőfokú végzettségűekre is, akik hajlamosak a maguk kúrálására. Hihetetlen, de igaz: az orvosok és a tanárok halogatják a legtovább azt, hogy kivizsgáltassák a panaszaikat.
A nők fegyelmezettebbek
Ennek ellenére mégis – ha megvizsgáljuk az egészségügyi intézmények statisztikáit – azt látjuk, hogy a magasan képzettek és a nők a legbetegebbek – pedig ez így nem igaz. Arról van ugyanis szó, hogy akik többet tanulnak, reálisabban képesek felmérni azt, ha tényleg orvosra van szükségük, és a szűrővizsgálatokra is inkább elmennek. Ugyanez a helyzet a nőkkel is, talán azért, mert kislánykorukban megtanulják, hogy figyelniük kell a testük jelzéseit. Szántó Zsuzsa ehhez még azt is hozzáteszi, a nők azért fegyelmezettebb betegek, mert rettegnek attól, hogy mi lesz a családjukkal, ha ők leesnek a lábukról. Így aztán nők üldögélnek a szakrendeléseken és férfiak fekszenek az intenzív osztályokon – és fiatalon a temetőkben.
Azt sem szabad persze figyelmen kívül hagyni, ami egy tavaly nyáron készült, szívbetegek körében végzett vizsgálatból derült ki, nevezetesen, hogy Magyarországon a szívpanaszokkal küzdők jelentős része egyszerűen nem tudja megfizetni a méregdrága gyógyszereket, egyharmaduk kénytelen arra kérni az orvosát, hogy írjon olcsóbbat. Ugyanez a helyzet a fitnesszel és az egészséges életmóddal: melyik munkában megnyomorodott kohász pénztárcája bírja el a teniszbérletet és a párolt tengeri halat?
Az MTA Szociológiai Kutatóintézet a Nemzeti kutatási és fejlesztési program részeként Megmentett minőségi életévek címmel reprezentatív vizsgálatot végzett, amelyben az úgynevezett küszöbkorosztály egészség-magatartását kutatták. Küszöbkorosztálynak a 35–45 éveseket nevezik, ugyanis ők vannak abban az életkorban, amikor először találkoznak komolyabb betegségekkel, esetleg tartós egészségromlással. A felmérés eredménye: addig, ameddig egészségesnek érzi magát valaki, nem gondol arra, hogy beteg is lehet.
Szántó Zsuzsa a vizsgálat kapcsán megjegyezte, hogy az emberek általában tökéletesen tisztában vannak azzal – elvben legalábbis –, hogyan kellene egészségesen élni, csak éppen nem élnek úgy. A legtöbbjüknek irrealisztikus képe van arról, milyen lesz öregkorában. Fittnek, jókedvűnek képzeli magát, aki bronzra sülten sétálgat a Margitszigeten, nyelvet tanul vagy éppen udvarolgat. Azt kevesen képzelik, hogy nyolcvan felé keservesen vánszorognak majd el a közértig, ha továbbra is úgy élnek, ahogy eddig. Általában a férfiak azok, akik jóval hosszabb életet jósolnak maguknak, mint amennyire a statisztikák alapján számíthatnának, annak ellenére, hogy a férfiak átlagos élettartamát rövidebbnek gondolják, mint amennyi valójában. De meghalni, mindig más szokott. A nők pesszimistábbak, ők rövid életűnek jósolják magukat, és leginkább a daganatos megbetegedésektől félnek.
Majdnem mindenki szed valamit
A Tárki vizsgálatai szerint a magyarok negyven százaléka gondolja úgy, hogy egészséges, és ez nagyjából igaz is. Harmincöt év felett kezdenek szaporodni a panaszaik, minél súlyosabbak, annál inkább elmennek orvoshoz. Az ötvenes éveikben járók pontosan kétszer annyi nyavalya miatt nyögnek, mint a huszonévesek. A listát a mozgásszervi betegségek vezetik, utána jönnek a szív- és érrendszeri, az érzékszervi és az emésztőszervi panaszok. Gyakorlatilag alig van olyan ember az országban, aki ne szedne valamilyen gyógyszert, de ezeknek a tablettáknak csak alig felét írta fel orvos.
Tüdőszűrésre a magyarok 62 százaléka megy el, ettől alig marad el a nőgyógyászati szűrésekre járók száma. A magyarok fele rendszeresen méreti a vérnyomását. Ez azért fontos, mert aki egyszer is látta a higanyszálat az égbe szökni, sokkal inkább beveszi a gyógyszert és vigyáz magára, mint az, aki csak kampányfilmekből hallott ilyesmiről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.