Iránytalan kereskedés jellemezte tegnap a nemzetközi tőkepiacokat. Az ázsiai tőzsdék többsége gyengüléssel zárt, a Nikkei 225 index 0,55 százalékkal 11 019 pontra esett vissza. A tokiói börzén a szórakozató elektronikai cikkeket gyártó cégek részvényárai csökkentek a legjobban, közülük kiemelendő a Sony, a Kyocera, valamint a 20 jennel beeső Canon. A gépgyártók és a bankszektor is komolyabb visszaesést jeleztek, a Honda 80 jennel, a Mizuho Financial 0,5 százalékkal lett olcsóbb. A japán piac csütörtökön újból nemzeti ünnep miatt tart zárva.
Európában az amerikai kamatemelés következtében nem tudott határozott irányzat kialakulni, a DAX értéke 0,66 százalékkal csökkent, míg a londoni 100 vezető részvény mutatója 0,17 százalékkal mérséklődött. A német piac gyengülését az okozta, hogy a General Motorsról (GM) olyan hírek jelentek meg, hogy 3000 állást szüntet meg Európában. A Daily Telegraphban megjelent és a GM Europe elnökére hivatkozó cikk azt közölte, hogy a veszteséges európai leányvállalatoknál szerkezeti átalakításokat terveznek. A GM európai vesztesége az elmúlt négy évben összesen 2 milliárd dollárt tett ki, a 2003. évi adózás utáni veszteség pedig 286 millió dollár volt. Henderson közölte, hogy tanulmányt készítenek az átalakításról, de az elbocsátásokat cáfolta később a gépgyártó cég szóvivője.
A General Motorsról szóló pletyka a tengerentúli börzékre is hatott, a befektetők a költségek csökkentése mellett tették volna le voksukat, de várhatóan a GM még vár az elbocsátások bejelentésével. Az autóipari társaság vélhetően még kivárja, hogy a Volkswagen és a DaimlerChrysler miként vészeli át az IG Metall szakszervezet béremelési igényeit. A Dow Jones és a Nasdaq Composite egy százalék körüli csökkenéssel nyitott. A technológiai mutató gyengülését a Cisco Systems részvényeire adott leminősítés okozta. A Cisco papírjait a Deutsche Bank értékelte le, mivel szerintük az internetes adatátviteli berendezéseket gyártó cég árbevétele és eredménye csökkenni fog.
Pesten sem tudott határozott trend kialakulni, a BUX árfolyama délelőtt 12 336 pontos nyitáskori szintről 12 443 pontig erősödött, a délután gyengüléssel telt el. A befektetők nem voltak túl aktívak, nagy volt az érdektelenség, inkább a kisforgalmú papírok ára emelkedett, mintsem a vezető részvényeket preferálták volna a befektetők – nyilatkozták a brókerek a BÉT zárása után. A BUX 36,48 pontos csökkenéssel zárt, a Bumix 1,34 ponttal csökkent. A nap nyertese a tegnapi napon debütált Freesoft lett, a szoftvergyártó jegyzéskori áránál 230 forinttal lett drágább, de emelkedőben volt még az OTP és a BorsodChem is. Fellendülőben voltak az áramszolgáltatók is. A gyógyszergyártók közül 190 forintos növekedéssel fejezte be a napot az Egis, míg a Richter 155 forintot gyengült. Az eurót tegnap 246,25– 246,35 forinton jegyezték a bankközi devizapiacon, 15 fillérrel magasabban a kedd délutáni árfolyamnál.
Kocsis Máté reagált Magyar Péter ötletére, hogy legyenek előrehozott választások