Drágulást jeleztek tegnap a nemzetközi tőkepiacok, ezt a kedvező vállalati hírek, a tengerentúlról érkező megnyugvás, s a vártnál jobb makrogazdasági adatok okozták. Tokióban ugyan továbbra sem sikerült emelkedéssel zárnia a Nikkei 225 indexnek, de az Európában és a Wall Streeten befektetőket ezt nem túlzottan érdekelte.
Az öreg kontinensen emelkedőben voltak a tőzsdemutatók, a keddi amerikai drágulás és a tegnap publikált felülvizsgált második negyedéves, igen jó amerikai GDP rányomta bélyegét az árfolyamokra. Az FTSE 100 mutató zárás előtt fél órával 0,51 százalékkal állt előző szintje felett, a brit piacon a kedvelt és nagy likviditású banki és távközlési papírok mellett a gyógyszergyártó részvényeket is vásárolták. A nap nyertese a Smiths Group és a Hanson Plc lett két százalékot meghaladó drágulásukkal. A Marconi 0,6 százalékot, a Vodafone 1,54 százalékot erősödött.
Javulóban volt a frankfurti DAX indikátor is, a német börzemutató 1,44 százalékkal ugrott meg, miután a piac a BASF vegyipari cég részvényeit elkezdte vásárolni. A BASF azért került a befektetők látóterébe, mert több elemző azt nyilatkozta, hogy a társaság a vártaknál jobban fog teljesíteni, a vegyipari cég részvényei 3,63 százalékkal erősödtek a nap végére.
Kedvező „széljárást” sikerült kifogniuk a Wall Streeten „vitorlázó” spekulánsoknak is, a tengerentúli tőzsdei indikátorok már a nyitás pillanatától kezdődően emelkedést jeleztek. A növekedést a 3,3 százalékkal emelkedő, második negyedéves felülvizsgált amerikai GDP okozta, ami meghaladta a 2,8 százalékos várakozásokat. A kőolaj árának mérsékelt csökkenése (Brent: 1,26 százalék) következtében enyhe megnyugvás mutatkozott az olajipari papírok körében is. A hangulatváltozást erősítette a Chevron-Texaco olajtársaság bejelentése is, amely szerint 11 milliárd dollárnyit fektet be az elkövetkezendő években Angolában. De hasonló pozitív hírként kezelte New York a Lukoil privatizációjának lezárását is, hiszen a győztes a ConocoPhilips amerikai olajipari cég lett. Szakértők szerint napközben akár a tőkepiaci irányban fordulatot is okozhat az, hogy az amerikai olajkészletek csökkenést mutatnak. Az elemzők arra alapozzák meglátásukat, hogy az Ivan hurrikán termeléskiesést okozott a térségben.
Pesten újabb csúcson zárt a BUX index, a magyar tőzsdeindikátor 114,76 ponttal múlta felül keddi zárószintjét. A nyitástól kezdődően folyamatosan emelkedő mutató 12 602 pontig emelkedett, majd egy enyhe korrekcióval 12 556 pontra csúszott vissza, ahol egyben be is zárt. A forgalom meghaladta a 9,2 milliárd forintos határt, ebből az OTP-re 3,8 milliárd forintnyit, a Mol-ra 2,1 milliárd forintnyit kötöttek. A nap nyertese az OTP lett 2,4 százalékos drágulásával. A Matáv 1,2 százalékkal, a Mol 0,8 százalékkal erősödött. A Richter lefelé mozgott és 1,8 százalékkal lett olcsóbb.
Az eurót 247,10-247,20 forinton jegyezték a bankközi piacon, ami enyhe gyengülést jelentett a forint esetében. A forint 12,47 százalékon állt a sáv erős oldalán, 9 bázisponttal gyengébben a kedd délutáni szintnél. Elemzők szerint a piac a második negyedévi fizetési mérleghiány közzétételére vár.
Megrongálódott a tatai híd