Bárdudvarnok, az eladott somogyi falu

Több mint tíz éve, hogy – megelőzve a kárpótlási törvényt – külföldi tulajdonba került Somogy megye egyik legnagyobb közigazgatási körzetű települése, Bárdudvarnok. Akkor is azt beszélték, és ma is arról suttognak az emberek, hogy jelentős összegű „sikerdíj” fejében egy kaposvári ügyvéd és két-három „zöldbáró” közreműködésével árusították ki a község egykori Munkásőr téeszének földjeit is bekebelező Bárdibüki Állami Gazdaság nagy értékű ingó- és ingatlanvagyonát. – A földdel együtt mentek a település útjai is – emlékezik vissza a négyezer hektárt kitevő bel- és külterület eladására Berényi András, a megyei földhivatal vezetője. – Mindent vitt az osztrák vevő, és azóta is sír a falu – mondja Forintos László, Bárdudvarnok polgármestere.

2004. 10. 27. 16:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy öreg Nivába ültetett Forintos László, hogy bejárjuk a Somogyban csak „osztrák faluként” emlegetett Bárdudvarnokot és környékét. – Nézzen körül! Igény lenne itt az életre, a falu fejlődésére, még az az út is az osztráké, amelyen most autózunk. Még a temetőkbe vezető utak is idegen kézbe kerültek. Mindent elborít a gaz, milliókat költünk arra, hogy a tulajdonos helyett karbantartsuk a közterületeket – mondja a polgármester, majd arról beszél, hogy miként történt Bárdudvarnok és a hozzá tartozó tizenhat kistelepülés eladása.
– A rendszerváltás és az önkormányzatok megalakulásának forgatagában egyszerűen módunk sem volt, hogy utánanézzünk az egykori állami gazdaság vagyonának. Nem jutottunk hozzá a tulajdoni lapokhoz, de ha bele is nézhettünk volna azokba – lévén, hogy itt minden a Bárdibükki Állami Gazdaság vagyonát képezte –, akkor se lett volna beleszólásunk az értékesítésbe. Így történt, hogy a község 1300 hektárnyi belterülete és a több ezer hektárnyi külterület előbb egy magyar– osztrák közös kft., majd egy osztrák társaság tulajdonába került. Anton Kurat úr, az első tulajdonos három éve továbbadott a kft.-jén, ám most is osztrák kézben van a falu 70-80 százaléka. Az új tulajdonost, aki állítólag 20-25 dolgozót foglalkoztat az állami gazdaság egykori tehenészetében, mindössze kétszer láttam.
– Azt beszélik a falubeliek, hogy itt már egy talpalatnyi föld sem az övék. Iga, hogy a millennium évében felállított emlékmű is osztrák tulajdonú területre került?
– Mint minden magyar település, mi is szerettünk volna emléket állítani a millennium tiszteletére. Biztosan tudja, Bárdudvarnok nagyon régi település. A községgel egybenőtt Kaposszentbenedek neve már az 1332–37. évi pápai tizedjegyzékben is szerepel. Felmerült hát az emlékműállítás gondolata, ám a falu lakói azt mondták: „Nehogy osztrák földre állítsunk magyar emlékművet!” Ezt követően megalázkodva odaálltam az osztrák tulajdonos elé, és a szó szoros értelmében kikönyörögtem tőle az emlékműnek néhány négyzetméternyi földet – amit aztán az önkormányzatnak ki kellett fizetnie. De sorolhatnám tovább a megaláztatásainkatés a bosszúságainkat.
– Említene néhányat?
– Nemrégen javíttattunk meg és adtunk át egy belterületi utat, amelynek nagy részéről csak később derült ki, hogy az is az osztráké. Minden, amihez hozzányúlnánk – gondolok itt a települési infrastruktúrára –, idegen tulajdonban van. Ezért sorra elesünk a pályázati lehetőségektől is, mert azt mondják: osztrák földre nem épülhet hazai beruházás. A központi községhez tartozó Olajhegy lakói és az ott élők állatai évek óta szomjaznak. De kiszáradtak a kutak, és nincs vezetékes víz Zsippón, Csermálypusztán és Kaposdadán sem. Olajhegyre lajtos kocsi szállítja az ivóvizet. Fúrattunk ott egy kutat, és elkészült egy tervdokumentáció is, ám amikor benyújtottuk a pályázatot, kiderült: mivel a vízvezeték nyomvonala osztrák tulajdonban van, nem kaphatunk pénzt a beruházásra. A vízügyi igazgatóság azt javasolta, alapítsunk szolgalmi jogot a vízvezeték nyomvonalára. Igen ám, de az egy kilométernyi út egy-egy négyzetméteréért euróban kéri a térítést az osztrák tulajdonos. Így Olajhegyen – ahova mi építtettünk 32 millió forintért bekötőutat – tovább szomjaznak az emberek és az állatok.
Bárdudvarnok lakói kevésbé beszédesek. A földjeiktől megfosztott emberek láthatóan beletörődtek a sérelmeikbe. Az állástalanok is reményvesztettek lettek, az a kéttucatnyi állatgondozó, aki az osztrák tehenészetében dolgozik, azért hallgat, mert félti az állását.
– Senki sem nyugszik bele az itt történtekbe, de beláttuk, nincs értelme a szájtépésnek – mondja a község egyik vendéglőse. A 34 éves Somogyvári János – akit nem-régen „kirúgott” az osztrák magyar illetőségű jószágigazgatója, és most munkanélküli- segélyből tartja el a családját – viszont nem titkolja, hogy igen nehéz anyagi helyzetbe került.
– Hajnali öttől délután három óráig tartott a munkaidőm a tehenészetnél. Voltam elletős, borjús, éjjeliőr, 70-80 ezer forintot kerestem. Állítólag „rossz fát tettem a tűzre”, ezért rúgtak ki. Az állami gazdaságtól annak idején még kaptunk bérleti díjat a korábban téeszbe vitt földünkért, ám miután a gazdaság földje az osztrákhoz került, elestünk a bérlemény után járó kevéske pénztől is. Sőt, büntetést is kaptam Kurat úrtól, mert kivágtam egy fát a házunk előtt lévő kaszálóban. Kiderült, hogy a fa is az ő tulajdona volt.
A Somogy Megyei Földhivatal vezetője, Berényi András szerint Bárdudvarnoknak az a tragédiája, hogy a parlament túl későn hozott törvényt a termőföld külföldi kézbe adásának tilalmáról. Mindazonáltal ami Bárdudvarnokon történt, feltehetőleg egyedülálló az országban. A hivatalvezető tudomása szerint 280 millió forintért kelt el az állami gazdaság négyezer hektárnyi bel- és külterületi földje, és a földdel együtt az utak is idegen kézbe jutottak. – Az egykori Kaposvári Járási Hivatal határozatával Bárdudvarnok közigazgatási területén az összes út a Bárdibüki Állami Gazdaság tulajdona lett. Ezt a földhivatalnak át kellett vezetnie. Az a szerencse, hogy az erdőket nem tudták eladni, mert azt az erdőtörvény már tiltotta – emlékezett vissza a történtekre a földhivatal vezetője.
S hogy mit tehet mindezek után Bárdudvarnok önkormányzata, arról Berényi András is csak feltételes módban beszélt. – Felajánlhatna csereföldet a település útjai helyett az önkormányzat, de kérdés, van-e mit felajánlania. Marad az „állami beavatkozás”, azaz a Kincstári Vagyoni Igazgatóság adhatna állami tulajdonú földet az osztráké helyett, de kérdés, érdekében, jogában áll-e segíteni ilyen ügyben egy önkormányzatot. Az azonban biztos: a szóban forgó adásvétel az akkori törvények szerint nem ütközött jogszabályba. Az persze más kérdés, hogy ésszerűtlen volt. Ami pedig a négyezer hektárnyi földvagyon mai értékét illeti, állíthatom, hogy a tizenkét éve 280 millió forintért megvásárolt ingatlanvagyon már akkor is milliárdokban kifejezhető értéket jelentett, ma pedig a csillagos ég lehetne a felső értékhatára.
– Kormányok jönnek-mennek, de rajtunk senki sem segít. Lamperth Mónika belügyminiszter asszony szerint az önkormányzat is felelős ezért az állapotért. Csak azt nem látják odafönn, hogy akkor a kezünk-lábunk meg volt kötve, és nem volt a birtokunkban olyan dokumentum, amelynek alapján megakadályozhattuk volna a falu kiárusítását – érvel Forintos László, majd indulatosan közli: Bárdudvarnok soha nem fog beletörődni abba, hogy földjeit hagyta eldorbézolni a magyar állam. A polgármester – aki egyébként már 160 hektár belterületi föld visszajuttatásával is beérné – a minap a miniszterelnöknek is levelet írt, személyes meghallgatás végett.
Ancilla nővér, a kaposszentbenedeki bencés monostor rendfőnöke már csak az isteni igazságszolgáltatásban reménykedik. – Ez az ország a miénk, ez a falu pedig a miénk volt. Vissza kell hogy kapjuk útjainkat, mert az új tulajdonos nem javíttatja azokat, az önkormányzat pedig csak a saját vagy az állam tulajdonát képező útra költhet. Sok bonyodalom származott a földek eladásából. Az itt élő, igen kedves, közlékeny emberektől is sok mindent megtudok gondjaikról, sérelmeikről. Velük együtt azért imádkozunk, hogy igazság legyen. Készülünk a monostor újraalapításának tizedik, csendes évfordulójára.
Megkerestük a bárudvarnoki ingatlanvagyon osztrák tulajdonosát is, és kértük, közölje, mi a terve a somogyi faluban szerzett tulajdonnal, ám az írásban elküldött kérdéseinkre nem kaptunk választ.



Az örökség. Bárdudvarnoknak és a körjegyzőségéhez tartozó 16 kistelepülésnek együttesen 1187 lakosa van. A község 500 hektárnyi külterülete részét képezi a növény- és állatkülönlegességekben kiváltképp gazdag Zselici Tájvédelmi Körzetnek. A Bárdudvarnokkal egybeépült Kaposszentbenedek 1994-ben újjáépített monostorában bencés rendi nővérek szorgoskodnak. A község ezer hektáron gazdálkodó termelőszövetkezete a hatvanas években az elsők közt sodródott csődbe, így a közös gazdaság földjeit és gépeit a Bárdibüki Állami Gazdaság „örökölte”. Miután a gazdaságot a kilencvenes évek elején „elprivatizálták”, a kárpótlásra jogosult bárdudvarnokiaknak csak a töredéke jutott földhöz. A falubokor településein élő munkaképes korúaknak csaknem a fele állástalan.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.