Incidensek és törvénysértések árnyékolták be a tegnapi ukrán elnökválasztás második fordulóját, amelyen két jelölt, az ellenzéki politikus, Viktor Juscsenko és a hatalom jelöltje, Viktor Janukovics közül kellett választani. A legnagyobb visszaéléseket a hordozható szavazóurnákkal és azokkal az igazolószelvényekkel követték el, amelyeknek a tulajdonosai bárhol leadhatták voksukat. Mikolajiv megyében például a szavazásra jogosultak 30 százaléka szeretett volna otthon szavazni, ám időközben kiderült, hogy az erre vonatkozó kérvényt mások írták meg helyettük. Tény az is, hogy a keleti megyékből milíciakísérettel szállították az autóbuszok az embereket az ország központi és nyugati megyéibe. Nagy botrányt keltett a Washington Post értesülése is, amely szerint néhány amerikai exszenátor 500 dolláros napidíjat kapott annak érdekében, hogy dicsérőleg nyilatkozzon Janukovicsról.
A központi választási bizottság részeredményei szerint a második forduló részvételi aránya kisebb volt, mint a három hete tartott első fordulóé. A szavazóhelyiségek bezárását követően nyilvánosságra hozták a Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet és a Razumkov Központ exit-pollját, amely szerint a választást 58 százalékkal Juscsenko nyerte. Janukovics a szavazatok 39 százalékát szerezte meg, az urnákhoz járulók három százaléka mindkét jelölt ellen szavazott.
*
Az országon előző nap végigsöpört szélvihar, amely háztetőket rongált meg, fákat csavart ki és villanyvezetékeket szaggatott le, magára a választásra is rányomta a bélyegét, hiszen a szavazóhelyiségek reggeli nyitásáig 578 településen még nem tudták helyreállítani az áramszolgáltatást. A helyszíni jelentések szerint azonban ebből adódóan sehol nem okozott különösebb gondot a szavazás megkezdése. A tét ugyanis sokkal nagyobb volt annál, vélekednek a helyzet elemzői, hogy az ilyen és ehhez hasonló problémákra odafigyeltek volna.
Ukrajnában még az éjszaka folyamán több törvénysértés történt. A közép-ukrajnai Cserkaszi megye Szmila városában ismeretlenek betörtek a 17. számú választókörzet 201. szavazókörébe, és megkötözték a helyiséget őrző rendőrt, összetörték az urnákat, feltörték a páncélszekrényt. Viktor Juscsenko ellenzéki elnökjelölt kampányirodájának megyei szóvivője elmondta, hogy Cserkaszi megye Molodecke falvában a 163. szavazókörzetnél agyonlőttek egy rendőrt.
A 48 milliós Ukrajna ezen a reggelen valóban történelmi jelentőségű, sorsdöntő választás elé érkezett. Az urnához járulóknak két értékrendszer, két társadalmi-politikai modell közül kell választaniuk, fogalmazott Jurij Andruhovics, az ország egyik legismertebb irodalmára a német Die Tageszeitungnak adott interjújában. Ezt a kettős törekvést tükrözte maga a választási kampány is. Juscsenko az európai irányultságú politikai koncepciót, a tényleges reformok beindítását és a demokratikus átalakulások felgyorsítását ígérte, míg Viktor Janukovics, aki mellett nemcsak a jelenlegi államfő, Leonyid Kucsma kampányolt nyíltan, hanem a Kreml és maga Vlagyimir Putyin elnök is, egyértelműen Keletre tekint. Számára az elsődleges az Oroszországhoz fűződő barátság, illetve a Moszkva által kezdeményezett egységes gazdasági térségbe történő teljes beintegrálódás, amit demagóg retorikával, megvalósíthatatlan ígéretekkel tetézett meg kampányában a keleti és a déli régiók orosz nemzetiségű és orosz anyanyelvű ukrán lakosságának nagy tetszésére.
Ezzel szemben viszont a saját elnökválasztásával elfoglalt Egyesült Államok eddig szinte teljesen figyelmen kívül hagyta az ukrajnai választásokat. Üzengetéseiből legfeljebb arra tellett Washingtonnak, hogy tisztességes és átlátható választásokra szólítsa fel az ország vezetését, ám amint azt a kampány és az első forduló eseményei is bizonyították, a felhívásoknak nem volt foganatjuk. Pénteken viszont a Bush-adminisztráció meglepően kemény hangú üzenetben figyelmeztette Kijevet, ha nem tartja magát a választás nemzetközileg elismert normáinak a betartásához, akkor nem csupán a két ország kapcsolatainak megromlására kell számítania, hanem búcsút mondhat az európai integrálódásnak is. S hogy mindezt komolyan is gondolja, közzétette azoknak az állami hivatalnokoknak és parlamenti képviselőknek a névsorát, akik felkerültek az úgynevezett „fekete listára”, akiktől Washington megvonta a beutazási engedélyt, további megszorító intézkedéseket helyezve kilátásba arra az esetre, ha az elnökválasztás második fordulójában a jelenlegi hatalom képviselője, Viktor Janukovics szerzi meg a győzelmet. A „fekete listán” szerepel Viktor Medvedcsuk, az elnöki adminisztráció vezetője, és parlamenti képviselők is.

Melyik szó hiányzik a legismertebb közmondásokból? Csak keveseknek sikerül hibátlanul kitölteni!