Európai kormányunk

E g y h é t E u r ó p á b a n

Lóránt Károly
2004. 11. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lehet mondani, hogy Manuel Barroso nélkülözi a politikai ügyességet. Rocco Buttiglione nagylelkűségétől segítve végül is olyan európai kormánnyal rukkolt elő, amelyet az Európai Parlament nagy többséggel jóváhagyott. Buttiglione önkéntes visszalépésével, a lett Ingrida Udre visszaléptetésével és a minőségi cserékkel sikerült majdnem mindenkit kielégítenie. Még Hans-Gert Pöttering, a néppárti frakció vezetője is azt mondta, hogy a bizottsági elnök jó döntést hozott, igaz, kicsit fájlalta, hogy a magyar kormány nem követte a lett példát. A változtatást, főleg az eredeti olasz jelölt visszalépését Martin Schulz, a szocialista frakció elnöke, aki a Buttiglione elleni támadás vezéralakja volt, úgy értékelte, mint a parlament erejének megnövekedését, ami a szocialista csoport érdeme. Majd elmagyarázta Barrosónak: hiba volt, hogy eleinte a parlamenti többségre kívánt támaszkodni a szocialistákkal szemben (akik kisebbségben vannak az Európai Parlamentben), és a jövőben is jobban teszi, ha a szocialistákkal való együttműködés útját választja, hacsak nem akarja, hogy az októberi események megismétlődjenek. Ezt a tanácsot valószínűleg célszerű is Barrosónak megszívlelnie, hiszen Schulznak igaza van, ők akkor is többségben vannak, ha kisebbségben vannak.
Barroso visszautasította azokat a kritikákat, amelyek Kovács László bizottságban tartása miatt érték, mondván, hogy a demokratikusan választott magyar kormány jelöltjét, aki egyúttal a nyertes párt elnöke is volt, nem lehet csak úgy kiebrudalni. Különben is, nem helyénvaló egy bizottsági tag számára szigorúbb kritériumokat felállítani, mint amilyeneket a tagállamok állítanak saját minisztereikkel szemben. Végül is a bizottság tükrözi a választott kormányok pluralista jellegét, ha kommunista kormányok vannak hatalmon, a bizottsági tagok is kommunisták. A szocialistáknak megígérte még, hogy majd meglátják, a költségvetés vitájakor a szociális kiadásokat tekintve kevesebb vitájuk lesz vele, mint némely szocialista kormánnyal. Ebben nem is kételkedik senki, hiszen a mai szocialista kormányok gazdaság- és szociálpolitikájukat tekintve jobboldalibbak a valódi jobboldalnál.
A születés kínjait túlélt európai kormányra most már a szürke hétköznapok problémái várnak. A Barroso-bizottság november 24-én tartja első ülését, amikor is arról kell dönteniük, hogy életbe léptetik-e az előírt szankciókat a növekedési és stabilitási paktum költségvetési előírásait messze túllépő Görögországgal és Magyarországgal szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.