Nem lehet mondani, hogy Manuel Barroso nélkülözi a politikai ügyességet. Rocco Buttiglione nagylelkűségétől segítve végül is olyan európai kormánnyal rukkolt elő, amelyet az Európai Parlament nagy többséggel jóváhagyott. Buttiglione önkéntes visszalépésével, a lett Ingrida Udre visszaléptetésével és a minőségi cserékkel sikerült majdnem mindenkit kielégítenie. Még Hans-Gert Pöttering, a néppárti frakció vezetője is azt mondta, hogy a bizottsági elnök jó döntést hozott, igaz, kicsit fájlalta, hogy a magyar kormány nem követte a lett példát. A változtatást, főleg az eredeti olasz jelölt visszalépését Martin Schulz, a szocialista frakció elnöke, aki a Buttiglione elleni támadás vezéralakja volt, úgy értékelte, mint a parlament erejének megnövekedését, ami a szocialista csoport érdeme. Majd elmagyarázta Barrosónak: hiba volt, hogy eleinte a parlamenti többségre kívánt támaszkodni a szocialistákkal szemben (akik kisebbségben vannak az Európai Parlamentben), és a jövőben is jobban teszi, ha a szocialistákkal való együttműködés útját választja, hacsak nem akarja, hogy az októberi események megismétlődjenek. Ezt a tanácsot valószínűleg célszerű is Barrosónak megszívlelnie, hiszen Schulznak igaza van, ők akkor is többségben vannak, ha kisebbségben vannak.
Barroso visszautasította azokat a kritikákat, amelyek Kovács László bizottságban tartása miatt érték, mondván, hogy a demokratikusan választott magyar kormány jelöltjét, aki egyúttal a nyertes párt elnöke is volt, nem lehet csak úgy kiebrudalni. Különben is, nem helyénvaló egy bizottsági tag számára szigorúbb kritériumokat felállítani, mint amilyeneket a tagállamok állítanak saját minisztereikkel szemben. Végül is a bizottság tükrözi a választott kormányok pluralista jellegét, ha kommunista kormányok vannak hatalmon, a bizottsági tagok is kommunisták. A szocialistáknak megígérte még, hogy majd meglátják, a költségvetés vitájakor a szociális kiadásokat tekintve kevesebb vitájuk lesz vele, mint némely szocialista kormánnyal. Ebben nem is kételkedik senki, hiszen a mai szocialista kormányok gazdaság- és szociálpolitikájukat tekintve jobboldalibbak a valódi jobboldalnál.
A születés kínjait túlélt európai kormányra most már a szürke hétköznapok problémái várnak. A Barroso-bizottság november 24-én tartja első ülését, amikor is arról kell dönteniük, hogy életbe léptetik-e az előírt szankciókat a növekedési és stabilitási paktum költségvetési előírásait messze túllépő Görögországgal és Magyarországgal szemben.

Óriási változás jön a gyógyszertárakban