Katonákat kínoztak a Bundeswehrnél?

Németországot a Hindukus lábánál is védjük! Peter Struck szövetségi védelmi miniszter szívesen hangoztatta e jelszót a Bundeswehr dicséretének szolgálatában. A politikus most kénytelen a hadsereget védelmezni egy olyan esemény láttán, amely az iraki háborúban tapasztalt és a világ közvéleményének felháborodását kiváltó jelenség utánzásának benyomását kelti.

Stefan Lázár
2004. 11. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékezetes, hogy Abu Graibban, az Egyesült Államok katonai fegyházában szolgálatot teljesítő katonák megalázó módon jártak el a foglyokkal. A jelenetekről készült felvételek bejárták a nemzetközi sajtót. Hasonló botrányra került sor az Észak-Rajna-Vesztfália tartományban fekvő Coesfeldben. Az államügyészség vizsgálatot indított a „Freiherr-von-Stern” kaszárnya több tisztje ellen, akik egy éjszakai gyakorlaton váratlan támadást intéztek a túszejtő akciókra felkészítendő alárendeltjeik ellen: megkötözték őket, kínozták, orrukat befogva vizet öntöttek a szájukba, majd elektrosokkal sanyargatták őket. Az újoncok közül senki nem tett panaszt az eljárás miatt.
A kaszárnya egyik tisztje tett jelentést a kellemetlen ügyről, és riasztotta a minisztériumot. Bernhard Gertz, a katonák érdekvédelmi szövetségének elnöke azon meggyőződésének adott kifejezést, hogy a tisztek nem szadista hajlamukat juttatták kifejezésre, hanem a háborús viszonyoknak megfelelő kiképzésről kívántak gondoskodni. Ennek során nem ismerték fel, hogy rossz eszközökhöz nyúltak. „Egyedi esetről van szó” – hangoztatta Gertz. Ugyanakkor Helmut Priess, a Bundeswehrt ismételten kritizáló tiszti egyesület szóvivője a jól felismerhető jéghegy csúcsáról beszélt, a hadsereg fenyegető és az alárendeltekre nyomást gyakorló rendszeréről, amely mindenekelőtt a hivatásos pályára készülő katonákat riasztja el attól, hogy panasszal éljenek. A miniszter hajlik arra, hogy ezen utóbbi véleményt tegye magáévá: „Számonkérés vár mindazokra, akik felelősek az atrocitásokért” – hangoztatta Peter Struck.
A tárca politikai felelőse a Bundeswehr úgynevezett belső vezetésének felülvizsgálatát is kilátásba helyezte. E fogalom mögött a múlt század közepén újjászervezett hadsereg „vállalkozói szelleme” húzódik meg annak a kihívásnak megfelelően, hogy tekintélyt sugározzon a szovjet blokk felé, de ugyanakkor megszabaduljon a Wehrmacht vakfegyelmétől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.