Kevés pénz, túlzott elvárások

Az APEH-ből a köztisztviselők elvándorlása már megkezdődött, s ha a kondíciók nem változnak, idő kérdése, hogy a hivataltól megindul az elvándorlás, és felüti a fejét a korrupció – jelentette ki a Magyar Nemzetnek Michalkó Péter, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Dolgozók Országos Szakszervezeti Tanácsának elnöke. Véleménye szerint az elbocsátások nem indokoltak, sokkal inkább létszámbővítésre lenne szükség.

Dénes Zoltán
2004. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy tavaly született kormányzati döntés eredményeként 2003-ban az APEH-től 1100 dolgozót bocsátottak el, vagyis a szervezet létszámának nyolc százalékát – közölte lapunk kérdéseire válaszolva Király László György, a szervezet elnöke. Hozzátette: az idén alapvetően a természetes fogyás arányában mérséklődik a létszám, vagyis néhány szakmailag indokolt eset kivételével nem töltik be azokat a munkahelyeket, amelyek nyugdíjazás, munkahelyváltás miatt megüresednek. Az APEH elnöke rávilágított: nagyobb részt ezzel a módszerrel tudják megoldani az adóhivatal létszámának további 180 fős csökkentését. Michalkó nyilatkozatában felhívta a figyelmet arra, hogy a szervezetre mind több feladatot ró a kormány, miközben egyre kevesebben vannak, s ráadásul folyamatosan csökken a dolgozóknak kifizetett bérek reálértéke.
Az idei bérnövekménnyel kapcsolatban az adóhatóság elnöke elmondta: a dolgozók átlagos illetménye a kategóriaugrások és átsorolások következtében – vagyis konkrét béremelés nem volt – ebben az esztendőben 1,1 százalékkal növekedett. Michalkó Péter ugyanakkor arra világított rá, hogy az adóhivatal dolgozóinak illetménye nagyban függ az úgynevezett mozgóbértől, vagyis prémiumtól, amit akkor kapnak, ha teljesítik a Pénzügyminisztérium (PM) által előírt bevételi követelményeket. Hozzátette: e jutalom az előző években általában négy-öt havi fizetésnek felelt meg, ám idén – mivel a PM igen magas bevételi tervet irányzott elő – a jutalom mértéke a felét sem érte el, miközben a hivatal munkatársainak sokkal többet kellett dolgozniuk, és soha nem látott mértékű bevételt realizáltak. Problémát jelent az is – világított rá Michalkó Péter –, hogy az APEH egyre kisebb költségvetésből kénytelen gazdálkodni. Míg 2002-ben a szervezetnek 80 milliárd forint, idén már csak 52 milliárd forint állt rendelkezésére. Amennyiben a PM ismét túltervezi a bevételeket, s elmaradnak a prémiumok, jövőre az APEH-dolgozók bérszínvonala az 1989-es szintre csúszhat vissza – tette hozzá a szakszervezet elnöke. Ha a kondíciók nem változnak – figyelmeztetett Michalkó –, idő kérdése, hogy a hivataltól megindul az elvándorlás, és felüti a fejét a korrupció. Felhívta a figyelmet arra, hogy – mivel az adóhivatalnak folyamatosan növekednek a feladatai – az elbocsátások nem indokoltak, sokkal inkább létszámbővítésre lenne szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.