Mint falun villanyfény

Stefka István
2004. 11. 06. 17:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különös nyomozat a Lyukasóra-könyvek sorozatában megjelent kiadvány. Udvardi József, a Nizzában élő pszichológiaprofesszor a lehetetlenre vállalkozott, amikor hozzáfogott József Attila személyiségének lélektani vizsgálatához. A szerző felteszi a kérdést, vajon szentségtörésnek számít-e, ha egy nagy szellemet pszichopatológiai vizsgálatnak vetünk alá? És így válaszol: József Attila kórlélektani elemzése közben kezdte felismerni a költő erkölcsi nagyságát, azét az emberét, aki a halál küszöbén is alkotott, amikor már minden remény elhagyta.
A professzor munkájának alapja természetesen Ilylyés Gyuláné Kozmutza Flóra, a csinos pszichológusnő 1937 februárjában készített Rorschach-tesztje, amelyet egy baráti összejövetelen végzett el József Attilával. Flóra már ekkor megállapította, hogy a költőtől a teszt első felére összesen tizenöt értelmezést lehetett volna elvárni, de ő ehelyett száznyolcvanegy feleletet produkált, ami az átlagteljesítmény több mint tizenkétszeresének felelt meg. A költő szerelme a tesztelés folyamán hirtelen lobbant lángra, és ellenállhatatlan erővel kötötte őt a vonzó Flórához. A Már két milliárd című versében áll: „Úgy kellesz nekem Flóra, mint falun / villanyfény, kőház, iskolák, kutak…”
Illyés Gyuláné 1987-ben ezt írta: „A József Attila-rejtély fennáll, különösen betegségének pontosabb diagnózisa és öngyilkosságának közvetlen oka még mindig talány.” Udvardi Józsefnek viszont meggyőződése, hogy a tintapacateszt eredménye e tragikus sors megértésének kulcsa. A rejtély megfejtéséhez a pszichológiaprofesszor harminckétezer-ötszáznyolcvan egybevetést végzett el, amelynek alapján elemezhette József Attila személyiségét, utolsó szerelme kudarcát és a pszichotikus összeroppanást.
A tanulmánykötet keletkezésének őszinte indítékait talán maga a lektor, Gyurkovics Tibor költő, pszichológus – szintén Illyés Gyuláné-tanítvány – fogalmazta meg legkifejezőbben a költőhöz írott kései szubjektív utószavában: „Kedves Attila! Te, aki első mestereim közül is a legelső vagy, jól tudhatod, mily távol áll tőlem irodalmi személyek, sőt alkotások pszichológiai méricskélése és fontoskodó elemzése. Biztos lehetsz benne, hogy soha nem járulnék hozzá tehetséged, személyiséged szétanalizálásához… Mi inkább szeretünk. Megsimogatnánk összetört fejedet, dédelgetnénk pietás csontjaidat, s nemhogy palackba zárnánk, de kiárasztanánk ellenőrizhetetlen szellemedet. Mert szeretünk. S csak azért és úgy foglalkozunk veled, mint élő emberrel és költővel és testvérrel, akinek egy könnycseppje súlyosabb a lét poharában, mint a pszichológia naiv érvrendszerének ánizslikőrje.”
(Udvardi József: József Attila lelki összeomlása. Lyukasóra-könyvek. Magyar Írók Egyesülete, Budapest, 2004. Ára: 1500 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.