Tragikus közúti balesettel kezdődött tegnap reggel a hét vége. Az M1-es autópálya Győrből Mosonmagyaróvár felé vezető oldalán Lébénynél egy román rendszámú Dacia belerohant az útra felhajtó teherautó pótkocsijába – tájékoztatta lapunkat Gálik Viktória, az autópálya-rendőrség szóvivője. Nyolcan ültek a személykocsiban, amely az ütközéstől a szalagkorlátnak csapódott. Ekkor egy ukrán kisbusz hajtott bele a Daciába, majd mindkét jármű az árokba fordult. A román autóban ülő két nő és két férfi azonnal meghalt, három gyermeket és egy asszonyt, valamint az ukrán furgon három sérültjét a győri kórházba szállították. Értesüléseink szerint egy gyermek és egy felnőtt életveszélyes állapotban van, ketten viszont csak zúzódásokat szenvedtek.
Szintén egy ukrán kisbusz karambolozott kamionnal tegnap az M3-as autópálya Budapest felé vezető oldalán Gyöngyös határában. Itt hárman sérültek meg súlyosan. Feltételezések szerint a mikrobusz vezetője elaludt a volánnál. A szóvivő megjegyezte: a legtöbb balesetet az autópályákon a sebesség helytelen megválasztása okozza, de gyakran a járművek műszaki állapota sem megfelelő.
A hideg évszak beálltakor három jellemző oka lehet a baleseteknek – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Kemenes Miklós, az Országos Baleset-megelőzési Bizottság elemzője. Elmondta: rosszul hat az emberi szervezetre a borongós idő, a rövidebb nappalok, ősszel és télen fáradékonyabbak a vezetők. Ezért azt javasolják, hogy csak azok induljanak útnak autóval esős, havas, illetve fagyos időben, akiknek feltétlenül szükséges. Ilyenkor a látási viszonyok is lényegesen rosszabbak, mint nyáron. A harmadik fontos elem a járművek felkészültsége. A bizottság nemcsak a futóművek, a fékek, a világítás, az irányjelzők és a páramentesítő berendezések állapotának ellenőrzését, valamint a fagyálló ablakmosó használatát tartja fontosnak, hanem a téli gumik felszerelését is. A Gumiabroncsgyártók Magyarországi Egyesületének tavalyi statisztikája szerint hazánkban az évi összes autógumi-eladás 43 százalékát tették ki a téli abroncsok. Az idén ez már 49 százalékra nőtt. Ugyanez az adat ebben az évben Ausztriában 57, Csehországban 51, Szlovákiában 49 százalék. Viszont a magyaroknak csupán 38, míg az osztrákok 94, a németek 61 százaléka cseréli le ilyentájt a kerekeit a jeges utakon biztonságot nyújtó típusokra.
Az Európai Unió elvárása, hogy 2010-ig felére csökkentsék a közlekedési balesetek számát a tagországokban – hangzott el a közelmúltban egy budapesti konferencián. Ezzel szemben az idei első tíz hónap statisztikái alapján Magyarországon az év végéig várhatóan 1400 ember hal meg az utakon, százzal többen, mint négy évvel ezelőtt. A balesetekből eredő veszteség hazánkban évi kétszázmilliárd forint. Ebből csaknem 100 kilométernyi új autópályát lehetne építeni.
Az idei áldozatok az M1-esen
Január 8.: Tatabányánál meghalt egy bolgár kisbusz vezetője, amikor járműve a korlátnak ütközött.
Március 19.: A Rába-hídnál egy kisbusz, két teherkocsi és két autó rohant egymásnak. Egy ember meghalt, egy súlyosan, négyen könnyebben sérültek.
Április 5.: Lébénynél ukrán kisbusz borult az árokba. Egy ember meghalt, nyolcan megsérültek.
Június 3.: A Budapest felé vezető pálya 29-es kilométerénél egy osztrák személykocsi belerohant az előtte haladó kamionba. Az autóban ketten meghaltak, ketten súlyosan megsérültek.
Július 30.: A 17-es kilométerszelvénynél egy Győr felé haladó német gépkocsi hátulról rohant bele egy teherautóba. A jármű egyik utasa életét vesztette, a másik kettő megsérült.
Augusztus 16.: Osztrák rendszámú kamion tartott Budapest felé, amikor darus kocsiba hajtott. A kamion vezetője életét vesztette. Tatabányán az újvárosi autópálya-felhajtónál egy török kamion vezetője későn vette észre a baleset helyszínelése miatt lelassult forgalmat, és belehajtott a kocsisorba. A vétlen járművekben ketten könnyebben megsérültek, a török kamionos a helyszínen meghalt.
Szeptember 3.: Lerobbant személykocsi miatt álló teherautóba rohant egy kamion Lébénynél. A sofőr elhunyt.
Október 24.: Győr előtt egy olasz és egy belga autó azonos sávban karambolozott. Az egyik jármű három utasa meghalt.
November 13.: Tatabánya és Bábolna között a Budapest felé vezető oldalon egy balesetben ketten életüket vesztették, hárman megsérültek. Forrás: MTI–SAB