Az MSZP nem konzultál Gál Zoltánnal

A szocialisták nem kívánnak Gál Zoltánnal konzultálni, hová tűnt, illetve hogyan semmisült meg a rendszerváltozás előtt az állambiztonsági iratok egy része – mondta lapunknak Burány Sándor, aki szerint hasonló jellegű „pletykák” az Antall-kormányhoz és Kövér László volt titokminiszterhez is kapcsolódnak. A fideszes politikus szerint a bolsevik pofátlanság klasszikus példája Burány Sándor kijelentése.

2004. 12. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Napirend előtti felszólalásában az ügynökmúlt lezárásáról és a kérdés új szabályozásáról beszélt Burány Sándor MSZP-s képviselő és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Az MSZP frakcióvezető-helyettese szerint nem elegendő már az eddigi szabályozás az egykori állambiztonsági iratok megismerése érdekében. Nem mérgezheti a társadalmat újabb és újabb ügynöki jelentés – tette hozzá. Mint fogalmazott, az MSZP-nek az a célja, hogy minden felnőtt magyar állampolgár esetében rákérdezhessen, nem volt-e ügynök. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a magánéletre utaló részek ne lehessenek nyilvánosak. Az így megismert információkat saját felelősségére mindenki nyilvánosságra hozhatja – mondta Burány.
Gyurcsány Ferenc válaszában úgy fogalmazott: a múlt lezárásának feltétele az akták kinyitása. A magyar liberálisok álltak ki eddig a leghatározottabban emellett, ám most ez megváltozott, hiszen a szocialistáknál generációváltás történt, ők nem osztják elődeik véleményét. Megjegyezte: a költségvetés általános tartalékából kellő fedezetet teremtenek az ügynökmúlt megismeréséhez szükséges jogszabályi változásokhoz, illetve az ezekkel kapcsolatos intézkedések megtételéhez. Burány Sándor külön tájékoztatón is ismertette pártja álláspontját, ahol kifejtette: a történész kutatók számára várhatóan az iratok teljes tartalma megismerhető lesz, ám a magánéletre vonatkozó jelentéseket nem hozhatják nyilvánosságra. A párt várhatóan négypárti egyeztetést kezdeményez az állambiztonsági iratok nyilvánossá tételének ügyében. Az MSZP már felkérte Gálszécsy Andrást, az Antall-kormány titkosszolgálatokat felügyelő miniszterét, Boross Péter exkormányfőt és Kenedi Jánost is, akiknek kikérik a véleményét a jogszabályok módosítása előtt. Arra a kérdésünkre, hogy vajon konzultálnak-e Gál Zoltánnal, az állampárt utolsó belügyminiszterével, kik és milyen körülmények között semmisítették meg, illetve hová tűntek 1989-ben a nem irattározott állambiztonsági papírok, Burány azt válaszolta: legendák fűződnek a rendszerváltás előtti és utáni kormányokhoz. Az MSZP pletykákkal nem foglalkozik, de hozzájuk olyan pletykák jutottak el, amelyek azt támasztják alá, hogy az Antall-kormány alatt és Kövér László minisztersége idején is tűntek el bizonyos titkosszolgálati iratok.
Kövér László lapunk megkeresésére minderre úgy reagált: amit Burány Sándor mondott, az a bolsevik pofátlanság klasszikus példája. Azonnal, reflexből próbál mindenkit besározni, s olyan nyilvánvaló tényeket is letagadni, mint a ’89-es Duna-gate botrányt követő iratmegsemmisítés – hangsúlyozta a Fidesz választmányi elnöke. Mint Kövér fogalmazott: „mindazok, akik a III-as főcsoportfőnökség információit igénybe vették, s felhasználták az általuk irányított diktatúra fenntartásához, ezek a gazemberek úgy rázzák le magukról a felelősséget, mint a kutya a vizet.” Kövér László nem látja értelmét semmilyen négypárti egyeztetésnek. – Az MSZP-től azt sem lehet elhinni, amit kérdeznek. Azt javasolta, nyújtsák be törvénymódosító javaslataikat, majd meglátják, hogy azok támogathatók-e. Az egész nem más, mint egy piszkos színjáték, el akarják terelni a figyelmet az áremelésekről, a falusi és egyházi iskolák kifosztásáról, a katasztrofális költségvetésről – közölte a fideszes politikus.



Nem volt tárgyalás. Senkivel nem tárgyaltunk, sem az előző napokban, sem korábban ilyen kérdésekről – cáfolta Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia titkára a Vasárnapi Hírek és a Népszava azon állításait, hogy katolikus vezetők az ellenzéki pártokkal az ügynöklisták nyilvánosságra hozatalának MSZP-s javaslatáról tárgyaltak volna. Teljesen érthetetlen számunkra, honnan vették minden alapot nélkülöző értesüléseiket ezek az orgánumok, amelyek minket „természetesen” elfelejtettek megkérdezni – fogalmazott a püspök, aki kifejtette: nem aggódnak, ha nyilvánosságra hozzák a III-as főcsoportfőnökség dokumentumait, már csak azért sem, mert a hívő emberek tudják: nem földi bírák előtt kell felelniük életükért és cselekedeteikért. Semjén Zsolt a Fidesz részéről utasította el, hogy bármiféle formális vagy informális tárgyalás lett volna ilyen témában az egyházak és az ellenzékiek között. Hasonlóképp nyilatkozott Bölcskei Gusztáv, a református zsinat elnöke. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.