Elindult a TA magánosítása

Megkezdték tegnap a Telekom Austria (TA) privatizációját, amelynek során 17 százalékot adnak el a távközlési cégből – közölte az osztrák állami vagyonkezelő, az ÖIAG.

Munkatársunktól
2004. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A volt állami távközlési monopólium tőzsdei magánosítása még 2000. novemberben kezdődött, akkor az ÖIAG részesedése 44,4 százalék maradt. A Telecom Italia 29,8 százalékot tartott, a közkézi rész 25,8 százalék lett. A Telekom Italia 2002-ben elkezdett kivonulni, ezt az idei év elején fejezte be, így most a TA 47,2 százaléka az ÖIAG-é, beleértve ötszázaléknyi részvényre váltható kötvényt. A mostani értékesítéssel az osztrák állam részesedése 30,2 százalékra csökken a Telekom Austriában, a közkézen forgó részvények mértéke viszont 69,8 százalékra nő. Az árat két napon belül, várhatóan az ÖIAG felügyelőbizottságának mai értekezlete után bejelentik.
A vagyonkezelő a privatizációból közel 1,1 milliárd eurós bevételt vár. A közlemény nem utalt semmivel az utóbbi napokban elterjedt gyanúra, hogy az ÖIAG további tíz százalék eladását is tervezi egy szaúd-arábiai családnak. Mivel így az ÖIAG részesedése 47,2 százalékról a meghatározó 25 százalék plusz egy részvény alá csökkenne, a vagyonkezelő – befolyásának megőrzése végett – konzorciális megállapodást akar kötni a szaúdi vevőkkel annak mintájára, ahogyan az OMV olajtársaságban jól működő konzorcium van az ÖIAG és az Abu Dzabiban bejegyzett IPIC olajipari befektetőtársaság között. A Die Presse értesülése szerint a további közvetlen értékesítés körülbelül 650 millió eurós bevétel hozna az osztrák állam számára.
Az osztrák ÖGB, a szakszervezeti központ szerdán elítélte az eladási terveket. A kormány az infrastruktúra alapjait veszélyezteti – mondta az ÖGB vezető titkára, Richard Leutner. Felelőtlenségnek nevezte, hogy a kormány kijjebb akar vonulni egy olyan jól jövedelmező, nyereségét minden várakozáson felül növelő cégből, amilyen a Telekom Austria. Kedden már az osztrák munkáskamara is bírálta az eladást, figyelmeztetve, hogy az ÖIAG-nak legalább a 25 százalék plusz egy részvényes részt meg kellene tartania.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.