A szavazatok közel 99 százalékos feldolgozottsága alapján Basescu megszerezte a voksok 51,23 százalékát, míg Adrian Nastase jelenlegi kormányfőre a választópolgárok 48,77 százaléka szavazott. A második fordulóban a közel 18 millió romániai választópolgár 55,13 százaléka, vagyis tízmillió szavazó járult az urnákhoz, közülük 5,74 millió Basescunak, 4,8 millió Nastasénak szavazott bizalmat. Nastase már a hivatalos eredményhirdetés előtt, a PSD által végzett párhuzamos szavazatszámlálás adatai tudatában elismerte vereségét, és személyesen gratulált ellenfelének. Hattyúdalában a leköszönő miniszterelnök elmondta, jelenleg két Románia létezik. Az egyiket a városok gyarapodó, liberális elveket valló lakossága alkotja, amely az államtól inkább esélyt, és nem segélyt vár, a másikban pedig a vidéki szegény lakosság próbál boldogulni az államtól remélt segítségből, s utóbbiak alkotják a baloldal szavazótáborát.
Vezércikk a 7. oldalon
*
Traian Basescu a televíziócsatornák és rádióadók által egyenesben közvetített beszédében egyszer s mindenkorra szétfoszlatta a baloldal kormányalakítási reményeit. Bukarest még hivatalban lévő főpolgármestere bejelentette, az ország uniós csatlakozási folyamatának zökkenőmentes lebonyolítása érdekében államfőként erős parlamenti többség kialakítását tekinti első számú prioritásának, ebben pedig a jelenleg ellenzékben lévő Demokrata Párt és Nemzeti Liberális Párt alkotta DA szövetségre, a Romániai Magyar Demokrata Szövetségre (RMDSZ) és a Román Humanista Pártra (PUR) számít. Basescu elmondta, államelnökként megkülönböztetett figyelemben részesíti majd az állami intézmények mentesítését a pártok politikai befolyásától, emellett a szegénység felszámolását, a sajtószabadság visszaállítását jelölte meg tevékenysége elsőrendű céljaként. Románia új államfője ugyanakkor nemzetbiztonsági fenyegetésnek minősítette a korrupciót, ezért – mint ahogy azt lapunknak a korábban adott interjújában kifejtette – hivatalba lépése után azonnal összehívja a legfelsőbb védelmi tanácsot, hogy a nemzetvédelmi célok közé sorolják a jelenség elleni harcot.
Basescu beszéde után azonnal szárnyra keltek a leendő bukaresti kormány megalakulásával kapcsolatos hírek. Közleményükben az eddig a szociáldemokratákkal szövetséges, a PSD-vel kötött választási paktum révén 11 szenátori és 18 képviselői mandátumot szerzett humanisták leszögezték, politikai és ideológiai függetlenségre törekszenek, és az elkövetkező napokban eldöntik, milyen formában vállalkoznak a kormányzásra. Az RMDSZ vezetőségét – amely a második forduló előtt Adrian Nastase támogatására buzdította a romániai magyarokat – meglepetésként érte Basescu győzelme. Miközben Frunda György szenátor és Takács Csaba ügyvezető elnök még Nastase nyilvánvaló veresége után amellett kardoskodott, hogy a szövetségnek továbbra is a román baloldallal kell folytatnia a koalíciós tárgyalásokat, Markó Béla elnök úgy fogalmazott, az RMDSZ abban az esetben értékeli át a belpolitikai helyzetet, ha a humanisták megvonják támogatásukat a PSD-től.
Deák Dániel szerint látványosan Magyar Péter megrendelése a mai Medián-kutatás is