Gőzerővel inkasszál az állam

Kormányzati nyomásra az állami hivatalok működésében elsődleges szemponttá vált a bevételek beszedése. Információnk szerint a napokban számos vállalkozás esetében 90 nappal meghosszabbították az uniós adószámmal rendelkezők áfa-visszautalását, s úgy tudjuk, ez esetben már kamatot sem fizetnek. Az adóhivatalnál azt mondták, kötelesek késedelmi kamatot fizetni. A pénzek visszatartása miatt a vállalkozások likviditási problémák elé néznek, viszont az idei mutatók a valósághoz képest szebbek lesznek.

2004. 12. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindent alárendel a kormány az állami költségvetési bevételek növelésének. Ismeretes, Draskovics Tibor pénzügyminiszter a közelmúltban a hatékonyabb adóbeszedésre utasította az adóhivatal és a pénzügyőrség vezetőjét. A nyomás következtében a hivatalok minden eszközt bevetnek. Ugyanakkor számos lépés kifogásolható: többen is jelezték lapunknak, az adóhatóság magasabb összeget inkasszál, mint amennyivel tartoznak az államnak. Az is ismert, korábban az ombudsman kifogásolta, hogy az adóhivatal a betéti társaságok és az egyéni vállalkozók tartozásait nem a vállalkozói, hanem a lakossági folyószámláról is leemeli. Nemrég a Pénzügyminisztérium pedig az adóhatóságot az áfa visszatartására utasította az uniós adószámmal rendelkező vállalkozók esetében, akik emiatt csak hónapokkal később – a revíziók után – jutnak pénzükhöz. A hivatalos indoklás szerint minderre azért van szükség, mert eltérések mutatkoznak a bevallások és a más államok adóhatóságai által megküldött adatok között. Ugyanakkor a visszatartott áfa összege egyes becslések alapján százmilliárd forintos többletet is jelenthet az idei büdzsének. A lépés viszont nem több, mint kozmetikázás, hiszen a jogtalanul beszedett forintokat jövőre kamatostul kell visszafizetni.
Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára és Király László György, az adóhivatal elnöke korábban többször hangsúlyozta, kényszerű hiteltartozásuk fejében a jegybanki alapkamat kétszeresét fizeti meg az APEH késedelmi kamatként. Varga Mihály, az Országgyűlés költségvetési bizottságának fideszes elnöke szerint a kifizetések leállításának csak egyik következménye lesz a költségvetésre háruló plusz kamatteher, ám sokkal súlyosabb fennakadást okozhat a vállalkozások év végi kivitelében az emiatt bekövetkező likviditási hiány.
Információnk szerint az események a napokban újabb fordulatot vettek, amikor számos esetben újabb 90 nappal meghosszabbították az uniós adószámmal rendelkező vállalkozók áfa-visszautalásának idejét, s úgy tudjuk, ez esetben már kamatot sem fizetnek a visszatartott pénz után. Lovas György, az APEH szóvivője lapunk megkeresésére elmondta, hogy a meghosszabbított vizsgálati időszakra azért van szükség, mert az uniós tagállamok adóhivatalaitól az adatok december első hetében érkeznek meg. Az adóhivatal sajtóosztályán megtudtuk: a visszaigényelt áfát az adóhatóságnak 30, illetve 45 napos határidőn belül kell kiutalnia. A határidő túllépése esetén – függetlenül attól, hogy az az ellenőrzés határidejének meghosszabbításából adódik – a törvény értelmében késedelmi kamatot kötelesek fizetni a visszautalt összeg után. Ugyanakkor ez nem jár, ha a visszaigényelni kívánt áfa összegének fele jogosulatlan, vagy a kiutalást az adózó mulasztása akadályozza.
Eközben a pénzügyőrök is fokozottan a bevételek beszedésére koncentrálnak, s a jövedéki területen megerősített létszámmal söprik be a pénzeket. Egyes vélemények szerint a bevételnövelés lehet annak az illetékhivatali – újabban alkalmazott – gyakorlatnak is a mozgatórugója, amelynek során a hivatalok a megvásárolt lakások bruttó vételára után automatikusan kiszabják az illetéket, s nem veszik figyelembe a korábban eladott lakás vételárát. Pedig az illetéket a két ingatlan árkülönbözete után kellene kiróniuk. Mindezek alapján úgy tűnik, kormányzati nyomásra az állami hivatalok működésében elsődleges szemponttá vált a bevételek beszedése. Sokak szerint azonban kérdéses, hogy más irányú tevékenységükre jut-e elég figyelem.



Előre hozott osztalékok. Egyelőre nem tudni, mennyi pénzt fizetnek be az állami vagy részben állami tulajdonú társaságok osztalékelőleg címén a büdzsébe még az idén. A témában megkerestük az ÁPV Rt.-t, de lapzártáig nem kaptunk választ. Az már biztos, hogy a tisztán állami tulajdonú cégek közül a Magyar Villamos Művek fizetni fog, várhatóan hatmilliárd forintos idei eredményének a felét. Információink szerint a Földhitel- és Jelzálogbanknál (FHB) is osztalékelőleg kifizetéséről határoztak; ennek teljes összege hatmilliárd forint. Mivel a pénzintézetben az állam csak 50 százalékban tulajdonos, a költségvetést az FHB is hárommilliárd forinttal gazdagítja. Osztalékelőleget a szabályok szerint akkor lehet kifizetni, ha a közbenső mérlegben van kimutatható adózott eredmény. Az előleg maximum ennek nagyságát érheti el, feltéve, hogy a kifizetéssel a saját tőke nem csökken a jegyzett tőke összege alá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.