Romló agrármérleg

A mezőgazdaság beruházásai 23,2 százalékkal maradtak el a tavalyi év azonos időszakához képest – olvasható a KSH harmadik negyedéves jelentésében. A KSH a támogatási rendszer az EU-csatlakozás nyomán bekövetkező megváltozásával magyarázza a csökkenést.

Loppert Csaba
2004. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csatlakozással megszűntek a régi támogatási fajták: kifutott a Sapard-program, a közvetlen támogatásokról a közvetett támogatásokra való áttérés forráskivonással jár a gazdák számára, és az utófinanszírozás szerepének jelentős bővülése is a szektor beruházásainak csökkenése irányába hat. Az agrárgazdaság külkereskedelmi egyenlege közel 300 millió euróval romlott a múlt év azonos időszakához viszonyítva. 2004. január–augusztus hónapokban az élelmiszerek euróban kifejezett importja igen jelentősen, 35,8 százalékkal nőtt, míg exportja csekély mértékben, de visszaesett.
A helyzetet súlyosbítja, hogy az import megugrására és az export csökkenésére olyan kivételes helyzetben került sor, amikor Magyarországon a rekordnak számító termés eredményeként nagy volt az „árufelesleg”. Mindezek következtében ködbe veszhet a Nemzeti Agrárkerekasztal által elképzelt stratégia, amely szerint a szektor 2,8 milliárd eurós éves kivitele a következő tíz évben 4,5-5 milliárd euróra emelkedhet, az 1,4 milliárd euró körüli pozitív egyenleg pedig 2-2,5 milliárd euróra duzzadhat.



Elvon az FVM? Tovább kurtítaná a vidékfejlesztési forrásokat az agrártárca. Ez menetrendszerű puccsnak nevezhető, hiszen a minisztérium idén már két alkalommal megpróbált forrásokat elvonni e területtől – ismertette Ángyán József, a Szent István Egyetem professzora. A tárca az uniós eljárási rendet megkerülve még az idén, a december 20-i végleges változat hivatalos benyújtásával tervezi végrehajtani a változásokat, elvonva ezzel több mint 14 milliárd forintot a vidékfejlesztésre szánt pályázati pénzektől. A agrártárca által tervezett átcsoportosítás mértéke az idén 25, jövőre 20, 2006-ra pedig 15 százalékos mértékű, ami ellentétes az unió törekvéseivel – tette hozzá a professzor. (N. O.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.