A csatlakozással megszűntek a régi támogatási fajták: kifutott a Sapard-program, a közvetlen támogatásokról a közvetett támogatásokra való áttérés forráskivonással jár a gazdák számára, és az utófinanszírozás szerepének jelentős bővülése is a szektor beruházásainak csökkenése irányába hat. Az agrárgazdaság külkereskedelmi egyenlege közel 300 millió euróval romlott a múlt év azonos időszakához viszonyítva. 2004. január–augusztus hónapokban az élelmiszerek euróban kifejezett importja igen jelentősen, 35,8 százalékkal nőtt, míg exportja csekély mértékben, de visszaesett.
A helyzetet súlyosbítja, hogy az import megugrására és az export csökkenésére olyan kivételes helyzetben került sor, amikor Magyarországon a rekordnak számító termés eredményeként nagy volt az „árufelesleg”. Mindezek következtében ködbe veszhet a Nemzeti Agrárkerekasztal által elképzelt stratégia, amely szerint a szektor 2,8 milliárd eurós éves kivitele a következő tíz évben 4,5-5 milliárd euróra emelkedhet, az 1,4 milliárd euró körüli pozitív egyenleg pedig 2-2,5 milliárd euróra duzzadhat.
Elvon az FVM? Tovább kurtítaná a vidékfejlesztési forrásokat az agrártárca. Ez menetrendszerű puccsnak nevezhető, hiszen a minisztérium idén már két alkalommal megpróbált forrásokat elvonni e területtől – ismertette Ángyán József, a Szent István Egyetem professzora. A tárca az uniós eljárási rendet megkerülve még az idén, a december 20-i végleges változat hivatalos benyújtásával tervezi végrehajtani a változásokat, elvonva ezzel több mint 14 milliárd forintot a vidékfejlesztésre szánt pályázati pénzektől. A agrártárca által tervezett átcsoportosítás mértéke az idén 25, jövőre 20, 2006-ra pedig 15 százalékos mértékű, ami ellentétes az unió törekvéseivel – tette hozzá a professzor. (N. O.)