A légszennyezés is áru

Bár január elseje óta már csak kvóta fejében bocsáthatnak szén-dioxidot a levegőbe a nagy energiafelhasználó magyar vállalatok, egyelőre még egyikük sem tudja pontosan, mekkora a számára engedélyezett összmennyiség. A létesítmények kiosztási terve várhatóan február végére készül el, onnantól akár napi szintű kereskedés is beindulhat a kvótapiacon.

Erdősi Csaba
2005. 01. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hivatalosan is bejelentette tegnap az Európai Bizottság, hogy december végén elfogadta Magyarország szén-dioxid-kibocsátási tervét. Mint arról már beszámoltunk, a kvótaszabályozási rendszert azért léptette életbe Brüsszel, hogy az unió teljesíteni tudja a globális felmelegedés legfőbb okozójának tartott szén-dioxid kibocsátásának visszafogására tett vállalását. Januártól minden szennyező vállalat csupán meghatározott mennyiségű túlmelegedést okozó gázt bocsáthat a levegőbe. Aki a kvótát túllépi, büntetést kell fizetnie, vagy megvásárolhatja egy olyan cég felesleges kvótáját, amelyik a számára meghatározott limit alatt maradt. Kvótakötelesek a 20 megawattnál nagyobb hő-, illetve villamosenergia-termelő erőművek, az olajfinomítók, a kohók, a cement-, az üveg- és az építőanyaggyárak, valamint a nagyobb papírgyártók.
A magyar tervben 261 létesítmény részére összesen 93,8 millió tonnányi kibocsátás szerepel. Az egy cégre jutó mennyiséget egyelőre még senki sem tudja pontosan, mert a nemzeti kiosztási tervben szereplő paraméterek alapján ez csak becsülhető. Információink szerint az érintett magyar vállalatok komoly lobbiharcot folytatnak a nagyobb engedély reményében, hiszen a szén-dioxid-kereskedelem hatalmas üzlet. Egy tonna kibocsátást lehetővé tévő kvótát a már régóta működő határidős piacon 8,5 euróért jegyeznek, a 2005–2007 közötti időszakra meghatározott több mint 93 millió tonnányi magyar összkvóta így folyó áron csaknem 200 milliárd forintot ér.
A vállalati szintű kiosztás egyelőre nemcsak hazánkban, hanem Dánián kívül az unió többi országában is várat magára; a magyar terv lapértesülések szerint február végére készül el. Ha valóban így lesz, a hazai cégek is részt vehetnek a napi kvótakereskedelemben. A távirati iroda tudósítása szerint ugyanis a nyugat-európai Euronext tőzsdeszövetség márciusban készül megnyitni az EU-n belüli kibocsátásijog-kereskedelmi tőzsdét. Ezenkívül más európai tőzsdék is terveznek kibocsátási piacot, köztük a londoni Nemzetközi Olajtőzsde és a német European Energy Exchange.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.