Összesen 1,061 milliárd forint folyik be az ÁPV Rt. kasszájába a Bácsalmási Agráripari Rt., az Alcsiszigeti Mezőgazdaság Rt. és a Komáromi Mezőgazdasági Rt. eladásából. Az összeg 3,749 milliárd forinttal kevesebb, mint amennyi a még 2003-ban készült, de 365 napig érvényes vagyonkezelői valós piaci értékelésben szerepel – tudta meg lapunk. A vagyonértékeléskor a következő valós piaci értéket határozták meg a most eladott három cég esetében: Alcsiszigeti Mg. Rt. 1,406 milliárd, Bácsalmási Agráripari Rt. 1,615 milliárd, Komáromi Mg. Rt. 1,779 milliárd forint.
*
Szakértők vagyonértékelése szerint a három cég valós piaci értéke 4,8 milliárd forint. December utolsó napjaiban viszont a három agrártársaságot mindössze 1,061 milliárd forintért adták el. A két érték különbözete 3,739 milliárd forint, azaz éppen ennyit bukott az állam az ügyleten – mutatott rá Szabó Csaba, az ÁPV Rt. agrárigazgatóságának egykori ügyvezető igazgatóhelyettese. Figyelmeztetett: az állam pénze egyben az adófizetők pénze is, akiket csaknem négymilliárd forintos kár ért.
Mint emlékezetes, 2004. december 22-én jelentette be az ÁPV Rt., hogy újabb három agrárcéget adott el. A vagyonkezelő közölte azt is, hogy az Alcsiszigeti Mezőgazdaság Rt. új tulajdonosa a Konfarm Kft. lesz. A cég 640 millió forintot fizet az irányító részesedéséért, és a likviditás biztosítása érdekében 288 millió forint tőkeemelést vállalt. 220 millió forintos vételáron szerezte meg a Bácsalmási Agráripari Rt.-t a Pegano Pig Kft., plusz 400 millió forintos tőkeemelés ellenében. A Komáromi Mezőgazdasági Rt. a Kemenesalja Agráripari Kft.-é lett 201 millió forintért. A befektető 480 millió forintos tőkeemelést és 220 millió forint értékű tulajdonosi kölcsön visszafizetését is vállalta.
„Azt hittem, a rablóprivatizáció befejeződött a spontán privatizáció idején, de úgy tűnik, tévedtem”
– fogalmazott Szabó Csaba. Mint mondta, ez a példa is azt mutatja, hogy hamis az ÁPV Rt. – illetve a kormány – azon kommunikációja, amely a privatizációt a magas árbevétellel indokolja. Egyébként miért készíttet bárki valós piaci értékelést, ha az eladásnál ezt nem veszi figyelembe? – tette fel a kérdést a szakember, aki úgy vélte: felelőtlen szakmai döntésre utal ennyi pénzről lemondani.
A vevők tőkeemeléséről azért nem érdemes külön beszélni – fejtette ki –, mert ez azt jelenti, hogy magának adja oda a saját pénzét az új tulajdonos, amivel az ÁPV Rt. nem jár jól, hiszen nem az ő kasszájába folyik be ez a pénz. A szakember végezetül úgy fogalmazott: semmi nem kényszerítette az ÁPV Rt.-t arra, hogy bármilyen áron eladja ezeket a cégeket.
Orbán Viktor hamarosan nagy bejelentéseket tesz Tusnádfürdőn – kövesse nálunk élőben
