Elkótyavetyélt agrártársaságok

Csaknem négymilliárd forintot bukott az állam decemberben három agrártársaság áron aluli eladása miatt – értesült lapunk. A cégekért összesen egymilliárd forintot fizettek.

Hunyor Erna
2005. 01. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen 1,061 milliárd forint folyik be az ÁPV Rt. kasszájába a Bácsalmási Agráripari Rt., az Alcsiszigeti Mezőgazdaság Rt. és a Komáromi Mezőgazdasági Rt. eladásából. Az összeg 3,749 milliárd forinttal kevesebb, mint amennyi a még 2003-ban készült, de 365 napig érvényes vagyonkezelői valós piaci értékelésben szerepel – tudta meg lapunk. A vagyonértékeléskor a következő valós piaci értéket határozták meg a most eladott három cég esetében: Alcsiszigeti Mg. Rt. 1,406 milliárd, Bácsalmási Agráripari Rt. 1,615 milliárd, Komáromi Mg. Rt. 1,779 milliárd forint.
*
Szakértők vagyonértékelése szerint a három cég valós piaci értéke 4,8 milliárd forint. December utolsó napjaiban viszont a három agrártársaságot mindössze 1,061 milliárd forintért adták el. A két érték különbözete 3,739 milliárd forint, azaz éppen ennyit bukott az állam az ügyleten – mutatott rá Szabó Csaba, az ÁPV Rt. agrárigazgatóságának egykori ügyvezető igazgatóhelyettese. Figyelmeztetett: az állam pénze egyben az adófizetők pénze is, akiket csaknem négymilliárd forintos kár ért.
Mint emlékezetes, 2004. december 22-én jelentette be az ÁPV Rt., hogy újabb három agrárcéget adott el. A vagyonkezelő közölte azt is, hogy az Alcsiszigeti Mezőgazdaság Rt. új tulajdonosa a Konfarm Kft. lesz. A cég 640 millió forintot fizet az irányító részesedéséért, és a likviditás biztosítása érdekében 288 millió forint tőkeemelést vállalt. 220 millió forintos vételáron szerezte meg a Bácsalmási Agráripari Rt.-t a Pegano Pig Kft., plusz 400 millió forintos tőkeemelés ellenében. A Komáromi Mezőgazdasági Rt. a Kemenesalja Agráripari Kft.-é lett 201 millió forintért. A befektető 480 millió forintos tőkeemelést és 220 millió forint értékű tulajdonosi kölcsön visszafizetését is vállalta.
„Azt hittem, a rablóprivatizáció befejeződött a spontán privatizáció idején, de úgy tűnik, tévedtem”
– fogalmazott Szabó Csaba. Mint mondta, ez a példa is azt mutatja, hogy hamis az ÁPV Rt. – illetve a kormány – azon kommunikációja, amely a privatizációt a magas árbevétellel indokolja. Egyébként miért készíttet bárki valós piaci értékelést, ha az eladásnál ezt nem veszi figyelembe? – tette fel a kérdést a szakember, aki úgy vélte: felelőtlen szakmai döntésre utal ennyi pénzről lemondani.
A vevők tőkeemeléséről azért nem érdemes külön beszélni – fejtette ki –, mert ez azt jelenti, hogy magának adja oda a saját pénzét az új tulajdonos, amivel az ÁPV Rt. nem jár jól, hiszen nem az ő kasszájába folyik be ez a pénz. A szakember végezetül úgy fogalmazott: semmi nem kényszerítette az ÁPV Rt.-t arra, hogy bármilyen áron eladja ezeket a cégeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.