Új-Zélandtól délkeleti irányban hétszáz kilométerre úszó jéghegyeket észlelt tegnap a nemzeti víz-és légkörkutató intézet (NIWA) – jelentette az AFP. A jelenség súlyos veszélyt jelent a térségben közlekedő hajókra nézve. A Vendée Globe vitorlásverseny szervezői az interneten intették éberségre a résztvevőket, emlékeztetve arra: az egyik versenyző hajója karácsony előtt jégtömbnek ütközött.
Lionel Carter, a NIWA kutatója elmondta: az új-zélandi nyárban felbukkant jéghegyek száma tizenöt, és némelyikük több mint három kilométer széles.
Az új-zélandi vizekben utoljára 1948-ban láttak úszó jéghegyeket. A jelenségre volt példa a XIX. század utolsó évtizedében, valamint a múlt század húszas és harmincas éveiben is, de méretei minden esetben jóval szerényebbek voltak, mint a mostanié. Mivel azonban időről időre előfordulnak Új-Zéland közelében, Lionel Carter szerint egyelőre korai lenne kijelenteni, hogy a tizenöt hatalmas jéghegy megjelenésért a globális felmelegedés okolható. Szerinte mindazonáltal nem lehet figyelmen kívül hagyni két esemény időpontjának egybeesését: a tizenöt jéghegy éppen akkor tűnt fel, amikor az Antarktisz jégmezőiről már monumentális méretű jégtömbök szakadtak le.
Az északi és a déli pólus jégsapkáiról minden évben több ezer hatalmas jégtömb válik le, de az Antarktiszon már aggasztó ütemű az olvadás. A közelmúltban a Déli-sarkról már egy több ezer négyzetkilométer kiterjedésű jégtábla is lehasadt, ez a tudósok többségének véleménye szerint az üvegházhatás következménye. A gyorsuló olvadás előbb-utóbb a tengerszint emelkedéséhez vezet, ami katasztrofális következményekkel jár majd több milliárd ember számára.
Az új-zélandi tudósok szerint a tizenöt úszó jéghegy már Dél-Amerika felé sodródik.
Magyar Péterék agrártanácsadója butának és irigynek tartja a magyar gazdákat
