Kíváncsi ufó Magyarországon

Csontos János
2005. 01. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha egy kíváncsi ufó netán Budapestre csöppen, s kozmogenetikailag kódolt mazochizmussal a demokratikus közélet iránt kezd érdeklődni, bizonyára záros határidőn belül megzavarodnak bioelektronikus áramkörei. Azt mondják például neki: ez a kamaszodó köztársaság a kétpárti berendezkedés felé halad. Ezt a statisztika ismeretében eléggé bajos volna cáfolni, bár érthető módon a parlamentileg még létező kis pártok a tétel tagadásában, míg a nagyok a tétel bizonyításában érdekeltek. Erre a mi naiv ufónk azt olvassa a nagyobbik kormánypárt központi orgánumában egy filozófusként bemutatkozó propagandistától, hogy „odaát” nagy ám a baj: diktatórikus a szisztéma, Orbán vezéren kívül egyszerűen nincsenek más politikusok, belső vitának és kritikának helye nincs. (Az ufó olyan bonyolult földi neveket, hogy Népszabadság meg Tamás Gáspár Miklós, egyszerűen képtelen megjegyezni; s valljuk be, intergalaktikus méretekben nem is érdemes. Nem is szólva Gyurcsányról: ez a szó némelyik ufó nyelvjárásban akár lefordíthatatlan malackodást is jelenthet.)
Az ufó – aki az össztejúti felvilágosult abszolutizmus eltökélt híve, de ezt érthető óvatosságból nem mondja a fejlődés alacsonyabb grádicsán botladozó bennszülötteknek – ezen a kategorikus, kinyilatkoztatásszerű megállapításon elhűl egy kicsit, de aztán vizsgálódni kezd. Megjelent a pártlapban a háromnevű bölcselő episztolája szombaton, hogy a Fidesz nevű ellentengerjárón nincs belső kritika. Következő szerdán meg ugyanebben a nagy múltú, egyszer már át is keresztelt pártlapban megjelent egy bőséges idézetcsokor egy Malgot István nevű földlakó cikkét szemlézve, Orbánt belülről bírálják címmel. Ez a hivatkozott Malgot-cikk viszont előző pénteken látott napvilágot. Összefoglalva: szombaton megírták, hogy nincs belső kritika; miközben hosszan mazsoláztak a pénteki belső kritikából. További ufófejtörésre szolgáltat okot, hogy bár a bíráló hetilap meg a bírált párt neve lényegében egybeesik (Szövetség), az ellenlábas szerkesztők szerint pedig a kettőt egy olyan polgári kör köti öszsze, melynek Orbán és Malgot is tagja; miként lehet ezzel az Orbán vezette Fidesz antidemokratikus voltát illusztrálni? (Különösképpen, ha az égi ügynök összeveti ezt az MSZP nevezetű tengerjáró első emberének, Hiller kapitánynak az alapvetésével: „Támogass vagy hallgass!” Ufónkat ez a szlogen alighanem az abszolutizmus felvilágosulatlan szakaszára emlékeztetné.) A csillagok vándora mindebből feltehetőleg azt a következtetést vonná le, hogy a Népszabadság nevű hajónaplót nem annyira az igazság (némely csillagködben alkalmazott terminussal: a rögvalóság) érdekli, hanem az ellenfél navigációs rendszerének összezavarása. Fel is vési naplóként szolgáló kozmikus kőtáblájára: az embert a hazudozás tette emberré.
Ehhez képest már maga a rekonstruált őskáosz, ha az ufó még tévét is néz. Természetesen a közszolgálatit, mert a hivatalos álláspont érdekli. S mit lát? A háromnevű bölcselőt (az Alfa Centaurin találóan bulvárfilozófusnak mondanák) beinvitálják az úgynevezett Kereszttűzbe, s három újságírónak mondott statiszta – akik szemlátomást a semmilyen hatalmat nem birtokló Orbán vezérben látják a hatalomgyakorlás minden bajának fő okozóját – úgy kérdezgeti őt, mintha politikus volna. Ez lenne a kék bolygón a közszolgálat? – csodálkozik a naiv ufó, és elégedetten csettint a csápjaival: már előre élvezi, amint a Nap-keltében sorra kereszttűzbe veszik a filozófusokat Molnár Tamástól Vajda Mihályig.
Miért van mégis olyan érzésem: ufók sem kellenek hozzá, hogy egy háromdimenziós sci-fiben éljünk Magyarországon?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.