Kormányzati támadások közintézmények ellen

Hasonló forgatókönyv alapján távolítja el a kormány a politikai szempontból megbízhatatlannak minősített vezető tisztségviselőket a független intézmények éléről. A Medgyessy- és a Gyurcsány-kabinet elsősorban törvénymódosításokkal meneszti az előző ciklusban kinevezett vezetőket, vagy szűkíti a hatáskörüket, de indok nélküli felmentésre is volt példa. Járai Zsigmond jegybankelnököt, Polt Péter legfőbb ügyészt és Kondor Katalin rádióelnököt a folyamatos támadások ellenére még nem sikerült eltávolítania a kormánytöbbségnek.

Munkatársainktól
2005. 01. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány 2004-ben sorozatosan konfrontálódott függetlennek nevezett intézményekkel, sok esetben a heves nemzetközi és szakmai kifogások ellenére is elmozdították azok vezetőit, vagy állandó politikai támadásokkal járatták le a szervezeteket. A legbotrányosabb körülmények Szász Károly, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) elnökének eltávolítását kísérték. Ezt a lépést ugyanis részben azzal indokolták, hogy a K&H Equities Rt.-nél történt milliárdos visszaélésekre éveken keresztül nem derített fényt az ellenőrző szervezet. Ezzel szemben a felügyelet volt vezetése jelentős sikerként tartotta számon, hogy nyomozati joggal nem rendelkezvén, kizárólag a pénzintézettől kapott információk alapján sikerült a bűncselekmény felderítésében elévülhetetlen érdemeket szerezniük, amit az ügy kivizsgálásában részt vevő hatóságok, valamint a nyugati pénzügyi felügyeletek is elismertek.
A kormánypártok állandó kereszttüzében áll Polt Péter legfőbb ügyész, akit a parlamentben elsősorban Gusztos Péter (SZDSZ) és Keller László (MSZP) vizsgáztatott a vádhatóság törvényes működéséért aggódva. Legutóbb Eörsi Mátyás (SZDSZ) a Sutka-levél miatt interpellálta Poltot, akinek válaszát az Országgyűlés nem fogadta el, ez egyébként idáig 16-szor történt meg. Az adatvédelmi biztos kifogásolta Keller László közelmúltbeli tényfeltáró cselekedetét, amikor adatokat kért be egy olyan vadászatról, amelyen a legfőbb ügyész is részt vett. Az ügyészség Keller ellen adatkezeléssel és hivatali hatalommal való visszaélés miatt eljárást indított volna, azonban a politikus mentelmi jogát nem függesztette fel a kormánypárti többség. A volt közpénzügyi államtitkár ezután vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményezett Polt Péterrel szemben egy hatkilós agancstrófea miatt.
A Magyar Nemzeti Bank 2001-ben megválasztott elnöke, Járai Zsigmond elleni támadások szinte mindennaposak a kormányváltás óta. A kormányzati kritikák viszszatérő eleme volt, hogy a jegybank szerintük túlságosan magasan tartja a forint árfolyamát, és ez nem kedvez többek között az exportra termelő vállalkozásoknak. Tavaly júliusban a Világgazdaság hozta nyilvánosságra azt a szocialista tervezetet, amely a jegybank és Járai Zsigmond folyamatos kommunikációs nyomás alatt tartását irányozta elő. Novemberben a parlament baloldali többsége elfogadta a jegybanktörvény módosítását, amely lényegesen megnöveli a miniszterelnök befolyását a legfőbb jegybanki döntéshozó testület, a monetáris tanács tagjainak kinevezésében és felmentésében. Bár Mádl Ferenc államfő visszaküldte a módosítást az Országgyűlésnek, mivel az szerinte ellentétes a törvény szellemével, és az Európai Központi Bank elnöke, Jean-Claude Trichet is értelmetlennek és szakszerűtlennek minősítette az új jogszabályt, a parlament lényegében változtatás nélkül újra elfogadta azt decemberben.
Az MSZP–SZDSZ-kormány megalakulása után folyamatosan támadta Kondor Katalint, a Magyar Rádió elnökét és az általa vezetett intézményt is. Tavaly márciusban a rádió elnöke elleni lejárató kampány a Népszava által gerjesztett ügynökbotrányban csúcsosodott ki 2003 októberében. A kormány közeli napilap azt állította: Kondor a kommunista diktatúra időszakában a III/2-es ügyosztálynak dolgozott Vári fedőnéven titkos ügynökként. A jogerős ítéletre tavaly májusig kellett várni, amikor is a bíróság Kondor Katalinnak adott igazat, és a baloldali lapot helyreigazításra kötelezte. Szakmai és piaci körökben általános megütközést keltett Mellár Tamás eltávolítása a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) éléről 2003 novemberében, hivatali ideje 2005 novemberében járt volna le. A leváltás célja Gál J. Zoltán volt kormányszóvivő szerint az volt, hogy olyan személy kerüljön a KSH élére, aki fel tudja készíteni a hivatalt az EU-csatlakozás által diktált kihívásokra. Ám Mellár nemzetközileg elismert szakember, az ENSZ statisztikai bizottságának elnöke. Mellár Tamás pert indított a Miniszterelnöki Hivatal ellen, amelyet első fokon meg is nyert.
A szocialista-liberális koalíció
a gáztörvény módosításával 2003-ban a Magyar Energia Hivatal (MEH) vezetőjét, a 2002-ben hat évre megbízott Kaderják Pétert is eltávolította. Kaderják az Alkotmánybíróságtól kért jogorvoslatot, szerinte a rendelkezéssel jelentősen gyengítették a MEH pozícióját és függetlenségét.
Molnár Zoltánt, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság vezérigazgatóját 2003. december 29-én menesztette állásából azonnali hatállyal László Csaba akkori pénzügyminiszter. A kiebrudalt vezető munkaügyi pert indított munkáltatója, a pénzügyminiszter ellen, amit egy esztendővel menesztése után, 2004 decemberében jogerősen meg is nyert.



Szászt meggyanúsítják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.