Nagyobb áfatartozás a Sas-ügyben

Adóbevételt különösen nagy mértékben csökkentő adócsalás bűntettének minősítette nemrégiben a rendőrség a Sas József és társa, B. Béla elleni büntetőeljárás indítékát jelentő gyanúsítást. Azért súlyosabb az ügy megítélése, mert a nyomozás kiegészítésekor az új szakértők nagyobb összegű, áfából származó kárt állapítottak meg az utóbbi férfi cégénél az eljárás kezdeti szakaszához képest.

2005. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sas József, a Mikroszkóp Színpad igazgatója és B. Béla ellen adócsalás miatt folyó büntetőeljárásban a szakértők az eredetileg feltárt 56,3 millió forint mellett további, csaknem 170 millió forint általános forgalmi adóból származó kárösszeget találtak annál a cégnél, ahonnan az igazgató a jövedelmét kapta – értesült a Magyar Nemzet. A megnövekedett kárösszeg miatt a bűncselekmény minősítése súlyosabb lett, s emiatt az ügy a kerületi ügyészségről a Fővárosi Főügyészségre vándorolt.
A gyanú szerint a súlyos adócsalásban érintett céggel – amely B. Béla nevén van – Sas József 1998 és 2001 között a Mikroszkóp Színpadot működtető kht. nevében fiktív megállapodást kötött, hogy az igazgató a jövedelmét e társaságon keresztül vehesse fel. A vállalkozás a tévétársaságoktól és más cégektől származó bevételt fiktív költségszámlákkal kompenzálta, de ezek után nem fizette be a csaknem 226 millió forintnyi forgalmi adót. Az áfacsalás azonban csak részben köthető Sas tevékenységéhez, így az igazgatót nem érinti a bűncselekmény súlyosabb minősítése. A büntetőeljárásban felkért könyvszakértők szerint Sas szja-tartozása 28 millió forintra, az ehhez kapcsolódó járuléktartozása pedig hétmillió forintra rúgott. A büntetőeljárás elindulása után azonban a színházigazgató önrevíziót tartott, majd az össztartozásából 26 millió forintot befizetett az államkasszába.
Az ügy adatai jelenleg a Fővárosi Főügyészségen, revízió alatt vannak. A nyomozó hatóság azt kérte az ügyészségtől, hogy pontosítsa az összegeket és a gyanúsítás minősítését Sas József esetében is. Az ugyanis egyelőre kérdéses, hogy az igazgató időközbeni befizetése után hogyan ítélhető meg a bűncselekmény. Várhatóan egy hét múlva ismertetik az iratokat az érintettekkel, és lezárják a nyomozást. Az ügyben sem Sas József, sem ügyvédje nem kívánt nyilatkozni.

Sas József színházigazgatói állását a Fővárosi Közgyűlés a napokban hosszabbította meg újabb három évre. Mint arról beszámoltunk, a direktor meghallgatásán derült ki: nem rendelkezik érettségi bizonyítvánnyal, s nem csatolta erkölcsi bizonyítványát. Iskolai végzettségére külön rá is kérdeztek fővárosi fideszes képviselők. – Sas Józsefnek nincs érettségije – állította a Magyar Nemzet Online érdeklődésére Ughy Attila fideszes fővárosi képviselő. Mint mondta, amikor rákérdezett erre, Sas József annyit közölt: járt technikumba, és egyébként is, az autodidakta módon megszerzett tudása felér több egyetemmel. Ughy szerint nem eredeti okirat az az igazolás sem, mely szerint Rózsahegyi Kálmán színitanodájának Sas József a növendéke volt. Korábban hírt adtunk arról is: az igazgató – aki a magyarországi színházvezetők közül egyedül nem rendelkezik szakirányú felsőfokú végzettséggel – egy olyan diákigazolványt csatolt be a kulturális bizottság elé, amely azt igazolja: ő a Rózsahegyi Kálmán-féle magániskolába járt. Az igazolványon 1955-ös dátum szerepel, s rajta a név fényképpel: Sas József. Csakhogy egy másik becsatolt dokumentum azt bizonyítja: Sas 1958-ig Pollatschek Józsefként élte az életét, ekkor kért névváltoztatást a Belügyminisztériumtól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.