A globalizáció motorja az angol nyelv

Munkatársunktól
2005. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz év múlva kétmilliárd ember tanul majd angolul és ennél egymilliárddal többen, nagyjából a Föld összlakosságának fele beszél majd ezen a nyelven, áll a British Council legutóbbi jelentésében. Mindehhez már mások teszik hozzá, hogy ez a nyelv lesz egyúttal a globalizáció turbóhajtóereje.
Az angol ily mérvű, a mait is meghaladó előretörése lingvisztikai szempontból is forradalmi változásokkal jár, amelynek előjelei már érzékelhetők. Meghatározza majd e nyelv jövőjét például az az egyedülálló helyzet, hogy háromszor annyian beszélik majd külföldiek. A trend egyértelműen a minőségromlás irányába mutat. Csupán Ázsiában 350 millióan beszélik már az angolt, ami majdnem annyi, mint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Kanada lakossága együttvéve. Egyedül Kínában több gyerek (100 millió) tanulja, mint a nyelv anyaországában. S mivel a nyelvvel barátkozók nem csupán passzív befogadók, hanem egyúttal alakítják is azt, az angol „új formái” már most is gomba módra szaporodnak. Ilyen helyi változat a Fülöp-szigeteken beszélt englog, Japánban japlish vagy a hindivel keveredett hinglish. Ez azzal jár, vetik fel nyelvészek, hogy az ázsiai tanárok például aligha fogják erőltetni az e térségben élők lingvisztikai berendezkedése miatt nehezen formálható „th” hang helyes kiejtését s a „thing” helyett a „sing” vagy a „ting” válik milliók előtt egyre inkább elfogadottá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.