A Zajti-hagyaték

Olvasóinktól
2005. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Március 26-i számukban, az általam nagyra becsült Végh Alpár Sándor Köznapló című írásában Zajti Ferenccel és családjával kapcsolatban néhány félreérthető információ és zavaró pontatlanság jelent meg. Zajti Ferenc könyvtáros, festőművész, író, őstörténet-kutató életéről a Videant Filmstúdió készített Zajti Ferenc: Portrémozaik címmel filmet, részletes életrajzát Buczkó József újfehértói múzeumigazgató állította össze. Ebből is megtudható, hogy Zajti 1961-ben halt meg Budapesten. Javait, tudományos kutatásainak anyagát, jegyzeteit, festményeinek egy részét nem a család, hanem ismeretlen tettesek hordták teherautóval a MÉH-be, ahol az anyag jó részét bezúzták. Az idős festő halála után fél órával megérkező fia és lánya az eseményeket már csak konstatálni tudta. Ezek után a család kérelemmel fordult a Kádár-titkársághoz is, hogy a Zajti-hagyatékot, festményeket, levelezését, írásait, kéziratait, tudományos munkásságát óvják meg. Azt a választ kapták, hogy „munkássága nem illeszthető bele a finnugor származáselméletbe, így nincs módjukban az anyagot védelem alá helyezni”.
Ifj. Zajti Ferenc
Dunakeszi

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.