Várhatóan teljesül a holnap záró budapesti nemzetközi cipő- és divat-szakkiállítás megnyitója előtt beharangozott várakozás, vagyis a három nap alatt sok milliárd forintnyi üzletet kötnek majd a résztvevők, amelyek negyven százaléka hazai cég. A holnap záró, háromnapos rendezvény félidejében Till István, a Bőr- és Cipőipari Egyesülés szakmai titkára lapunknak elmondta: az idei vásártól általános meglepetést keltve több olyan kínai nagykereskedő is távol maradt, amely korábban rendszeresen megmutatta magát és termékeit. Helyettük viszont nagyobb számban képviseltetik magukat a cseh, a lengyel és a szlovák cégek, méghozzá magas minőségű termékekkel. A környező országok előretörésének intő jelnek kellene lennie Magyarország számára. Till István úgy látja, hogy a hazai ruha- és cipőipari vállalkozások komoly versenyhátrányba kerültek a túlságosan magas adók és járulékok miatt. – Az iparág továbbra is válságban van. A szomszédos országokban 50 százalékkal olcsóbb a termelés, mint nálunk. Ezenkívül nem szabad elfelejteni az óriási kínai importdömpinget sem, ami nemcsak a mennyisége miatt okoz problémát, de azért is, mert az ázsiai és a magyar cégek nem ugyanazokkal a feltételekkel tevékenykednek a piacon – nyilatkozta a szakember, aki olyan szabályozók meghozatalát sürgeti, amely egyenlő feltételeket teremt az iparág minden szereplőjének.
A problémát a kormány is érzi, ezt jelzi legalábbis, hogy Szanyi Tibor, a gazdasági tárca politikai államtitkára a kiállítás megnyitóján mondott beszédében bejelentette: létrehoztak egy különleges munkacsoportot. Ennek az a feladata, hogy megoldást találjon a feketekereskedelem jogszabályi visszaszorítására. Utalt rá, hogy a készülő kereskedelmi törvénybe is beillesztenek majd egy olyan passzust, amely szabályozza, milyen kereskedelmi tevékenységet lehet piacon, és milyet kizárólag üzletben végezni.
Ősszel két szocialista, egy MDF-es és egy fideszes országgyűlési képviselő már benyújtott egy átfogó javaslatot az iparág megsegítésére, ami egyfelől adókedvezményekkel és támogatásokkal, másfelől a vámszabályok megváltoztatásával segítette volna az ágazatot. Úgy tudjuk, hogy a javaslat hamarosan a kormány elé kerül, de alaposan kilúgozva. A tárca álláspontja szerint a könnyűipar nem részesülhet speciális elbánásban, ezért a kormány csak a pályázati pénzek jobb kihasználásához s a versenyképességhez szükséges technológiaváltáshoz segítheti hozzá a szektort.

Nézőpont Intézet: Orbán Viktor csapdába csalta az ellenzéket