Amerikai erők tartanak térségünkbe

Munkatársunktól
2005. 03. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár régóta találgatják, hogy a Pentagon miként rendezi át az Európában állomásozó amerikai erők hadrendjét, konkrétumokkal csak nemrégiben szolgáltak először. A posztszovjet térségben az elmúlt hónapokban bekövetkezett események fényében különleges érdeklődésre tarthat számot az úgynevezett Kelet-európai harci kötelék létrehozásának szándéka.
Az Európában állomásozó amerikai erők, mellesleg a NATO-erők főparancsnoka, James Jones tábornok a hónap eleji szenátusi meghallgatása során fedett fel néhány részletet a küszöbönálló átalakításokkal kapcsolatban. Eszerint 2007-ben megszűnik Európában az ez idáig legnagyobb egységet jelentő hadosztályszervezet, nevezetesen kivonul Németországból az 1. gyalogos (az úgynevezett „nagy piros egyes”), illetve az 1. páncélos hadosztály (az úgynevezett „vasbordájúak”). A szárazföldi erők legfontosabb egysége egy Dél-Németországban, a cseh határ közelében ugyanabban az évben életre hívandó dandár lesz, melyet döntően az új könnyű páncélos járművekkel, a Strykerekkel szerelik fel. Az erőket az eddigi 14 helyről négy bázisra konszolidálják, a jelenleg 62 ezer Európában állomásozó katona hatvan százaléka, mintegy 37 ezer fő hazatér az Egyesült Államokba. A legnagyobb csapatmozgások 2007– 2008-ban lesznek.
A terv részeként létrehozzák az úgynevezett Kelet-európai harci köteléket (EETF), amelyet rotációs alapon töltenének fel különböző, nem csak Európában állomásozó erőkkel. Megfigyelők szerint az elnevezés arra utal, hogy Washington szükségesnek ítéli meg egy gyorsan bevethető csoportosítás fenntartását régiónkban. Az új formáció más megközelítésben félreérthetetlen jelzés lehet azok számára, akik szemben állnak a Washington által támogatott kelet-európai folyamatokkal, amelyek jelentős változásokat hoztak Ukrajnába és Grúziába, ugyanakkor a régi, működő rendszerek felbolygatásával érezhetően csökkentették a térség biztonságpolitikai stabilitását. Arról egyelőre nincs szó, hogy az EETF székhelyét és bázisait hol helyeznék el, de erre valamelyik újdonsült NATO-tagország a legesélyesebb. A különleges hadműveleti erők új európai bázisáról szintén nincs döntés azon kívül, hogy az „Alpoktól délre” lesz.
Az átalakítási tervekben nincs szó a rakétavédelmi rendszer egyes elemeinek Kelet-Európába telepítéséről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.