Bombariadó az agrártárgyalások alatt

Tegnap bombariadó szakította félbe az agrártárgyalásokat. Robbanószerkezetet nem találtak az agrártárca épületében, így az egyeztetések folytatódtak. A gazdák időhúzásként értékelték az esetet, hasonlóan a többi provokációhoz. Körmenden a városi rendőrség annak járt utána, hogy „ha bűncselekmény történik”, milyen eszközökkel lehetne elvontatni az utakról a tüntetők traktorait.

Munkatársainktól
2005. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az agrárminiszter tegnap egyeztetett a tárgyalásokról az Agrárkamara és a MOSZ képviselőivel; a Fidesz arra hívta fel a figyelmet, hogy kibontakozóban van
az a tüntetést tompító stratégia, amelyről egy szocialista „emlékeztető” tanúskodik.
Bombariadó szakította félbe tegnap az agrártárgyalásokat, a hírre a minisztérium épületét kiürítették. Értesüléseink szerint a Reggel című napilaphoz érkezett bejelentés, amely értesítette a BRFK-t, az pedig riasztotta a Rendészeti Biztonsági Szolgálat tűzszerészszolgálatát.
Pauska Zsolt, a Reggel főszerkesztője munkatársunknak megerősítette, hogy a szerkesztőség titkársági telefonjára délután fél egykor érkezett az a hívás, amelyben egy ismeretlen hang közölte, az agrárminisztériumban bombát helyezett el, s mindenki hagyja el az épületet. A telefonáló ezután lecsapta a kagylót, a lap munkatársai pedig jelentették az esetet a BRFK-nak. A tűzszerészek nem találtak robbanószerkezetet a minisztérium épületében, így a tárgyalások délután folytatódtak és este részeredményekkel zárultak.
Információink szerint Körmenden a városi rendőrség tájékozódott azoknál a vállalkozóknál, akik megfelelő eszközökkel rendelkeznek ahhoz, hogy a tüntető gazdák munkagépeit szükség esetén elszállítsák. Takács Tibor rendőrkapitány megerősítette: a rendőrség valóban feltérképezte, hogy ha bűncselekmény történik, milyen eszközökkel tudják azt elhárítani – az úton keresztbe fordított traktorral ugyanis nem sokra megy egy rendőrségi autó.
*
Hangsúlyozta: bérleti szerződést nem kötöttek, csak tájékozódtak. Annál is inkább, mivel tapasztalataik szerint Vasban nem kiélezett a helyzet, az elsődleges szempont a gazdákkal való jó kommunikáció – szögezte le. Hozzátette: nem utasításra, hanem a törvényi kötelezettségéből következően kezdte meg egy esetleges akcióra való felkészülést. Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője kijelentette: a gazdák eddigi jogkövető magatartása alapján a rendőrségnek semmi oka feltételezni, hogy esetleg megsértik a gyülekezési törvényt, úgyhogy egy ilyen helyzetre való felkészülésre nem adtak ki központi parancsot, a körmendi kapitány saját hatáskörben döntött.
– A gazdák a hónapok óta elmaradt támogatások, valamint a beruházások jogtalanul visszatartott áfájának kifizetését várják, természetesen érthető módon és joggal, hiszen ezeket a kifizetéseket törvények és rendeletek írják elő – mondta tegnapi tájékoztatóján Lengyel Zoltán, a Fidesz mezőgazdasági kabinetjének vezetője. A kormány tagjai folyamatosan arról beszélnek: mindent megtesznek, hogy ki tudják fizetni a támogatásokat, de a tavalyi év végén tett parlamenti vállalásoktól is messze elmaradnak a tények – hangsúlyozta a képviselő, kiemelve, egy uniós kimutatás bizonyítja, hogy a magyar gazdák a harmadik helyen vannak a megírt pályázatok minőségi listáján.
A Fidesz nem a gazdák mögött, hanem mellettük áll – reagált Lengyel Zoltán Paulina László hétfői nyilatkozatára – amelytől a tüntetők ma újfent és nyilvánosan elhatárolódtak –, amelyben a Baromfitartók Szövetségének elnöke felszólította „a paraván mögött bujkáló fideszes képviselőket”, hogy vállalják arcukat, segítsenek, s „ne csak a meleg lakásokból dirigálják a demonstráció lefolyását”. Lengyel hangoztatta: pontról pontra igazolódik az MSZP agrár- és vidékpolitikai tagozatának nyilvánosságra került emlékeztetőjében vázolt stratégia, amely szerint Németh Imre szakminiszter összehívhatná az érdek-képviseleti és civil szervezeteket, ügyelve arra, hogy politikai szövetségeseik – a Magyar Agrárkamara (MA), a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) – hangsúlyos szerepet kapjanak.
Tegnap reggel az egyeztetések előtt Németh Imre földművelésügyi miniszter egyeztetett a MOSZ és az MA vezetőivel. A tárgyalások befejeztével Nagy Tamás, a MOSZ elnöke elmondta, a megállapodását követően újabb fordulóra volna szükség a tárca, a demonstráló gazdák, valamint a MOSZ és az MA képviselői között annak érdekében, hogy a vitás kérdéseket, amelyek más agrárszervezeteket is érintenek, egyeztetni lehessen. A MOSZ gabonabizottsága tegnap azt is megállapította, hogy az FVM vezetése nem kezeli érdemben az összeomlás előtt álló gabonapiacot.
Bagi Béla, a demonstrációs bizottság vezetője elmondta, a bombariadót úgy értékelték, mint Paulinát és az összes többi figyelemelterelő akciót, valamint a rendőrségre gyakorolt kormányzati nyomást: időhúzásként.
Az agrártárgyalások tegnap este részeredményekkel zárultak, a felek egybehangzóan úgy nyilatkoztak, hogy bizonyos kérdésekben, így például a falugazdászok ügyében sikerült megegyezniük. Németh Imre szerint akár ma megszülethet a megállapodás, Jakab István óvatosabb volt e kérdésben.



Konvoj Békésből. Tegnap engedély nélkül indult el a fővárosba 38 járműből álló tüntető traktorkonvoj Békés megyéből – értesült a HavariaPress. A Gyula és Békéscsaba környékén élő gazdák úgy döntöttek, csatlakoznak a Pesten demonstráló társaikhoz. Szolnok térségéig akadály nélkül haladtak, ott azonban a rendőrök megállították, s egy parkolóba terelték őket. A gazdáknak nem volt vonulási engedélyük, így a rendőrök ezt jelentették az ORFK-nak, ahonnét hamarosan megérkezett az engedély.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.