Háborúval fenyeget Kína

Háborúval fenyegeti Tajvant egy új törvénytervezetben Kína, amennyiben a sziget elszakadna Pekingtől, vagy az újraegyesítés érdekében kifejtett minden erőfeszítés kudarcba fulladna. A vitatott elszakadásellenes törvénytervezet ismertetésekor „nem békés” eszközökről és más szükséges intézkedésekről beszélt Vang Csao-kuo (Wang Zhaoguo), a parlament alelnöke a pekingi Országos Népi Gyűlésben.

Hírösszefoglaló
2005. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Katonai csapásra olyan közelebbről nem pontosított nagyobb incidensek esetén is lehetne számítani, amelyek Tajvan kiválását vonnák maguk után – jelentette ki az alelnök háromezer küldött előtt a Nép Nagy Csarnokában. A törvény a háborúról szóló döntést az államtanácsra és a Hu Csin-tao (Hu Jintao) államfő-pártfőtitkár vezette bizottságra ruházza át. Kína gondot fordít majd arra, hogy megoltalmazza a polgári lakosságot és a Tajvanon tartózkodó külföldieket, és csekély veszteséget okozzon – közölte a törvényt ismertetve a parlament alelnöke, aki az újraegyesítést a Kínai Kommunista Párt „történelmi feladatának” nevezte.
A törvénytervezetet övező nemzetközi bírálatokra válaszul a parlament alelnöke leszögezte, hogy a tajvani kérdés Kína belügye, s óva intett minden külső beavatkozástól. Egyetlen ország sem tűrheti el területe egy részének elszakadását – emelte ki, emlékeztetve arra, hogy ez ügyben Peking soha nem mondott le az erőszak alkalmazásáról. Kína ugyanakkor mindent megtesz annak érdekében, hogy az „egy ország, két rendszer” alapelvét szem előtt tartva elérje a békés újraegyesítést. Amíg csak egy szikrája is él a reménynek, Kína nem fogja feladni – fogadkozott Vang Csao-kuo. Tajvan megőrizheti saját politikai rendszerét, és nagyfokú autonómiát élvezhet. „Amíg az egy Kína alapelve érvényesül, minden kérdés megvitatható” – erősítette meg Peking párbeszédre szóló ajánlatát a parlament alelnöke, kijelentve a továbbiakban, hogy a megbeszélések rugalmasan folytatódhatnak.
A Fehér Ház szóvivője annak a nézetnek adott hangot, hogy a törvénytervezet nem segíti a Kína és Tajvan közötti kapcsolatok javítását, a probléma megoldását. Scott McClellan szóvivő az amerikai kormány nevében a tervezet felülvizsgálatára szólította fel Kínát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.