Halottakkal tesztelt

Holttesteket használnak az autók baleseti tesztjénél a grazi műszaki egyetemen. Ausztriában heves vita folyik arról, etikus-e az eljárás.

Sellei Andor
2005. 03. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar törvények szerint tudományos célra felhasználhatók az elhunytak földi maradványai a hozzátartozók beleegyezésével.
Botrányt keltett, amikor a múlt héten kiderült, hogy a grazi egyetem közlekedésbiztonsági intézetében évek óta holttesteket ültetnek az autókba bábuk helyett a baleseti teszteknél. A Kronen Zeitung szerint az igazságügyi orvos szakértői intézet tíz év alatt huszonegy halottat adott kölcsön a kísérletekhez boncolás előtt. Az egyetem orvosetikusoktól és jogászoktól kért véleményt, s az eredmény elkészültéig leállította a teszteket.
*
Tegnap az osztrák államügyészség is szakértői tanulmányt kért az esetről, hogy kiderítsék: sérülhetett-e a halottak joga a nyugalomhoz.
– Nem tehettünk mást, mert pontos adatokhoz akartunk jutni – nyilatkozta a Kronen Zeitungnak Hermann Steffan, a közlekedésbiztonsági intézet vezetője. Két-három éve még nem készültek olyan bábuk, amelyekkel modellezni lehetett baleseteknél az utasok farkcsontját érő ütéseket. Ausztriában évente legalább 15 ezren sérülnek meg így. Steffan azt is elmondta: miután bekötötték a halottat az ülésbe, a járművet 15 kilométeres sebességre gyorsították föl, majd lefékezték. Ezután megnézték, mi történt a gerinccel, amikor a farkcsont az ülésnek ütődött. Külső sérülés nem érte a testeket – állította a vezető, aki egyetért az etikai aggályok megfogalmazóival. Ezért is kérték a szakértők véleményét. Amennyiben jóváhagyják a módszert, újraindítják a teszteket. Ha viszont a jogászok ellenzik a grazi módszert, akkor más országokba viszik a kísérleteket. Steffan megígérte: ha zöld utat kapnak, ezentúl az elhunytak hozzátartozóit is értesítik majd.
Magyarországon szigorú formai szabályokat kell betartani ahhoz, hogy holttestekkel kísérletezzenek – tájékoztatta lapunkat Hubay Márta, az Igazságügyi Orvostani Intézet munkatársa. – Az engedélyhez be kell nyújtani a kutatási tervet az Egészségügyi Minisztériumon belül működő kutatásetikai bizottságnak, amely elbírálja, hogy a leírt körülmények megfelelnek-e minden idevágó törvénynek. – Az engedélyezéshez megvizsgáljuk egyebek között, hogy várható-e tudományos eredmény, és az ember nem helyettesíthető-e mással, valamint az etikai, kegyeleti szempontokat is – mondta el lapunknak Dósa Ágnes, a bizottság orvos-jogász tagja.
– Szakmailag jó okai vannak az ilyen kísérleteknek, hiszen bevallottan életmentő céllal végzik a kutatók – nyilatkozta Kereszty Éva, az egészségügyi tárca főcsoportfőnöke. – Az azonban nálunk elképzelhetetlen, hogy a hozzátartozók beleegyezése vagy az elhunytnak még életében adott hozzájárulása nélkül tudományos vizsgálatokhoz bárki holttestét fölhasználják. Azt is kiköti a jogszabály, hogy a halál után 30 napig kell várni, hátha jelentkeznek a rokonok. Igen szűk lehetőséget ad a törvény arra, hogy külön engedély nélkül emberi szervvel kísérletezzenek. Ilyen például, ha a halálozás okát egy boncoláskor kivett szövetmintából próbálják megállapítani. Amerikában háromféle célra ajánlható föl az emberi test: transzplantációra, anatómiai kutatásokra, illetve egyéb célokra. Utóbbiba beletartozhat akár az autók töréstesztje is. Magyarországon azonban nincs ilyenre lehetőség, de szerintem az európai gondolkodásba sem illene bele – fűzte hozzá Kereszty Éva.



Bábuk a biztonságért. Osztrák szakértők állítják: azért kell bábukat alkalmazniuk az autók töréstesztjénél a gyártóknak, hogy biztonságosabb járműveket építhessenek. Ahhoz, hogy az eredmények pontosak lehessenek, a bábukat az emberhez szinte tökéletesen hasonlatossá kellene tenni. Ez azonban lehetetlen – vélik az érintettek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.