Meghátrálnak-e a gazdák?

Nem tizenötmilliárd forint megítélésén bukott el tegnap az agrármegállapodás, mivel szakértők szerint az elmúlt évek agrárköltségvetéseit jelentős, az előző évről áthúzódó kifizetések is terhelik. Németh Imre földművelésügyi miniszter szerint az egyezséget politikai szempontok akadályozzák; a gazdák pedig már csak a kormányfővel hajlandóak tárgyalni. A tüntetők nem hátrálnak: tegnap már voltak teljes útlezárások is.

Nagy Ottó
2005. 03. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Politikai szempontok akadályozták meg a megállapodás aláírását – jelentette ki tegnap Németh Imre földművelésügyi miniszter, aki szerint a kormány a lehető legnagyobb rugalmasságot mutatta az agrárköltségvetés belső átcsoportosításával kapcsolatban, de ez sem volt elegendő, az aláírást egy 10-15 milliárdos többletkövetelés akadályozta. – Ezt az összeget 2005-ben a 2006-os költségvetés terhére kifizettük volna, de azt a gazdák nem fogadták el – mondta. A gazdák másik kifogása az volt, hogy nincs pénz a 2005-ös agrárköltségvetésben. Németh Imre szerint az „uniós” 169 milliárd forinton felül idén további 159 milliárd forint a nemzeti támogatás. Ezt az összeget azonban 30 milliárd forint áthúzódó kifizetés és determinációnak is felfogható 92 milliárdos 2004-es területalapú támogatás terheli. Az adatok ellentmondanak egymásnak, mert egy dokumentum szerint a 2004. évi agrártámogatásból 154 milliárdot fizetett ki a tárca, amit kiegészített egy 50 milliárdos banki hitel. E két összeg is 90 milliárd forinttal kevesebb, mint a 2004-es 290 milliárdos agrárbüdzsé.
*
A feljegyzés szerint a 2004-es évet terhelő determináció 45,8 milliárd forint volt – szemben a Németh Imre által közölt 30 milliárddal –, 2005-re pedig már 214 milliárdos áthúzódó kifizetést állított be a kormány, ami azt jelenti, hogy egyre nagyobb összegek lesznek egyre később, késleltetve kifizetve. Magas, 186 milliárd forint a 2006-ra tervezett determináció is. Van azonban egy másik figyelembe veendő tény is: a korábbi hivatalos közlések szerint – amint erről az újságok is hírt adtak – a 2003-ról 2004 re áthúzódó kifizetések összege nem 45,8, hanem 82 milliárd forint volt. Ágazati szakemberek szerint ennek fényében arra lehet következtetni, hogy valóban egyre nagyobb és lavinaszerűen dagadó hiányt görget maga előtt az agrártárca, ami idővel finanszírozhatatlanná válik, miközben arra is várják a kérdéseket, hogy hova tűntek a tíz-, esetleg százmilliárdokra rúgó hiányzó öszszegek. A hivatalos kommunikációval ellentétben a demonstráló gazdák és a kormány közötti megállapodás nem pusztán néhány milliárd forint támogatás elmaradása miatt hiúsult meg. A kormányt képviselő agrárminiszter négy pontban nem volt hajlandó engedni a gazdák követeléseinek, amelynek hatására a magyar vidék leépülése a következő években felgyorsulhat, tömeges csődhullám indulhat el. A gazdák tegnap egyértelmű üzenetet kaptak a minisztertől: a kormány lemondott róluk, és e szándékától nem tágít. Olyan megállapodást nem írhatnak alá a demonstráló gazdák képviselői, amely tudomásul veszi és egyúttal felgyorsítja a magyar vidék leépülését, és amely tömeges csődhullámot indíthat el a mezőgazdaságban, destabilizálva ezzel az egész magyar társadalmat. Ennek, valamint a társadalmi tiltakozás erősödésének minden felelőssége ettől kezdve a kormányt és a miniszterelnököt terheli – szögezi le a közlemény.
A megállapodásokkal kapcsolatban furcsa fordulatot hozott, hogy tegnap a koalíciós pártok között megállapodás született arról, hogy a magyar kormány visszavonja és megváltoztatja az uniós vidékfejlesztési és agrárkörnyezet-gazdálkodási támogatás első ütemének átcsoportosítására irányuló kérelmét. A tárgyalások alatt viszont a gazdák belementek az eredetinél kisebb összegű átcsoportosításba, amit az állattenyésztési ágazatok támogatására fordítottak volna. Este Jakab István is ismertette, miért nem jött létre a megállapodás. Kifejtette, hogy Németh Imrének talán más területen kellene megélhetés után néznie. Bagi Béla, a demonstrációs bizottság vezetője közölte: megalakult a válságstáb, amely ma reggelre kidolgozza a további teendőket. Egyúttal megkérte a gazdákat, hogy lehetőség szerint minél többen menjenek holnap az utakra, legyenek rendben a papírjaik, a biztosításuk, és ne fogyasszanak alkoholt.
– Gyurcsány Ferencnek haza kell jönnie, és tárgyalnia kell a gazdákkal – mondta tegnapi tájékoztatóján Lengyel Zoltán, a Fidesz mezőgazdasági kabinetvezetője. Hozzátette: Gyurcsány Ferenc, ha akarja, elő tudja teremteni az állatjóléti támogatáshoz szükséges összeget, mert a költségvetésben van tartalék, és mert több tízezer gazda sorsa függ ettől. Az MDF úgy foglalt állást, hogy a gazdák követeléseivel kapcsolatban a felelősség most már kizárólag a miniszterelnököt terheli, míg az MSZP szerint teljesen politikai síkra terelődött az ügy.

*****
Gyurcsány Dél-Koreából üzent. A politikailag a gazdatüntetők mögött állók felelőssége nem kísérteni a politikai, illetve gazdasági destabilizációt Magyarországon
– jelentette ki Gyurcsány Ferenc kormányfő tegnap a dél-koreai fővárosban. – Lehangoló és elkeserítő „olvasni, hogy a tüntetést szervező bizottság tagjainak jelentős része a legnagyobb ellenzéki párt gazdatagozatának a tagja” – mondta a miniszterelnök a Koreai Köztársaságban tett látogatásának sajtótájékoztatóján. Gyurcsány Ferenc vasárnap megállapodást köt a vidékfejlesztésről – László Boglár kormányszóvivő szerint – a civil szférával. Kötelezettséget fognak vállalni, hogy a civil szervezetek májusra elkészítendő vidékfejlesztési programjához szükséges intézkedéseket meghozzák. Kijelentette: a Magosz is csatlakozhat a szakmai együttműködéshez. Lapunk érdeklődésére, hogy mi lesz akkor, ha a gazdák valóban elmennek a tanácskozásra, egy neve elhallgatását kérő kormánytag azt felelte: „Helyzet!”



Teljes útzár Kiskunhalasnál. Visszaálltak eredeti helyükre a demonstráló gazdák a tompai határátkelőhöz vezető úton. A tiltakozók húsz percen keresztül teljes szélességében lezárták tegnap délben az 53-as számú főutat Kiskunhalas mellett. A sorban álló munkagépek közül megbeszélt jelre tizenöt traktor kivált a sorból, és keresztbe fordult az úttesten.
Vasárnap szentmise. Március 13-án, 12 órakor szentmise és ökumenikus szertartás lesz a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) szervezésében a budapesti Dózsa György úton (a Felvonulási téren) az ott jelen levő gazdák és minden keresztény hívő számára. A szentmisét Osztie Zoltán atya, a KÉSZ országos elnöke mutatja be. A mise végén imát és áldást mond Bereczky Zoltán református és Horváth-Hegyi Olivér evangélikus lelkész.



Áder János: Pénzt az agráriumnak! Áder János, a Fidesz frakcióvezetője tegnap a közszolgálati televízió reggeli adásában a kormány és a gazdák közötti vitát kiváltó 15 milliárdos állatjóléti támogatás lehetséges forrásairól úgy nyilatkozott: ha a kormány akarja, akkor van rá ennyi pénz. 2003-ban például a kormány 8 milliárd forintot költött új irodabútorokra és 7 milliárd forintot új mobiltelefonokra. Áder érzékeltette még: az M5-ös autópálya építése során a tender vesztese azt nyilatkozta, az ő ajánlatuk 150 milliárd forinttal olcsóbb volt, mint a nyertesé. Mint mondta: miközben az olcsó államról értekezett a szocialista párt, Medgyessy Péter és Gyurcsány Ferenc is, aközben 30 ezerrel nőtt az államigazgatásban dolgozók száma. Ez körülbelül 100 milliárd forintjába kerül az adófizetőknek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.