Természetkárosítás a Duna-deltában
Románia álláspontja szerint Ukrajna megsértette az aarhusi egyezmény alapján előírt több kötelezettségét is a Duna–Fekete-tenger-csatorna építésével, mert többek között nem vonta be a nyilvánosságot a környezeti hatásvizsgálat elkészítésébe. Az EU sem támogatja a román–ukrán határ menti csatornaépítést, és arra kéri Ukrajnát, hogy vegye figyelembe a nemzetközi törvényeket. Az előzményekhez hozzátartozik, hogy az UNESCO védelme alatt álló Duna-delta Bastroe-ágán folyó építkezés már eddig is heves környezetvédelmi tiltakozást váltott ki. (B. D. A.)
Folyamatos mérések Kaposvárott
Kaposvár az ország egyik legtisztább levegőjű városa, ám hogy az is maradjon, meg kell teremteni a környezeti állapot folyamatos értékelésének, illetve javításának a feltételeit – hangzott el a hét elején a somogyi megyeszékhely önkormányzata és a Dél-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség együttműködési megállapodásának aláírásakor. Szita Károly polgármester bejelentette: a megállapodás értelmében folyamatosan mérik majd a város levegőszennyezettségét. (G. J. A.)
Gátlástalan tengeri szennyezés
Súlyos környezeti katasztrófát okozott a cunami Szomália partjainál – idézte az Index az ENSZ környezetvédelmi programjának jelentését. Eszerint a partszakaszt a szomáliai káoszt kihasználó vállalatok illegális szemétlerakónak használták, veszélyes vegyi és radioaktív hulladékokat sülylyesztettek a tengerbe. A karácsonyi cunami pedig a partra mosta a szennyezést. A szervezet adatai szerint több helyi lakosnál száj- és bőrvérzés figyelhető meg, és veszélybe került a halászat is. (MN)

A gyermekvédelmi alapot gazdagítják az illegális Pride miatt kiszabott bírságok