Szolidaritás magyarok ellen

Pataky István
2005. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szolidaritásról beszélt a minap a Külügyminisztérium helyettes államtitkára. Bródi Gábor az Országgyűlés emberi jogi bizottságának ülésén azt mondta, a magyar kormány az Európai Unión belül kötelező szolidaritás elve alapján képviselte azt az álláspontot, hogy a Benes-dekrétumok ügye ne kerüljön az ENSZ illetékes bizottsága elé. A felvidéki magyarok által felfoghatatlan budapesti hozzáállást csak súlyosbítja az érv, amire a külügyi tárca hivatkozik. Szolidaritás a pozsonyi vezetéssel a Szlovákiában élő magyar közösség ellenében? Együttérzés az unióra hivatkozva egy nyilvánvalóan magyarellenes és kirívóan jogsértő állapot fenntartásáért? Valóban ezek a „kötelező” európai elvek? December ötödike óta tudjuk, a magyar szolidaritás kifejezést jó ideig kitörölhetjük szótárunkból. Magyarok ellen azonban, úgy tűnik, bármikor kialakítható az együttérzés, együttes fellépés, ha a politikai érdek úgy kívánja. A Gyurcsány-kormánynak most például szolidaritásra van szüksége a felvidéki Magyar Koalíció Pártjának (MKP) vezetői ellen. A baloldali sajtó részéről ez az együttérzés máris megmutatkozott. Az elhibázott vagy nem is létező nemzetpolitika miatt a jelenlegi budapesti kabinetet többször bíráló Bugár Béla MKP-elnök a kormány közeli lapokban már jó ideje megkapta a nacionalista jelzőt, s így „közös listára” került azzal a Duray Miklós ügyvezető alelnökkel, aki köztudottan már évek óta Orbán Viktor revizionista boszorkánykonyhájában tüsténkedik. Utóbbi felvidéki politikus egyébként úgy vélte, felér egy nemzetárulással, hogy a világ magyarsága által megszervezett akció a hírhedt Benes-dekrétumok ellen az ENSZ emberi jogi bizottsága elé sem kerül a magyar kormány, illetve a Külügyminisztérium magatartása miatt. Duray Miklós szerint egyébként esély sincs arra, hogy az Európai Bizottságban vagy az Európai Parlamentben foglalkozzanak a kérdéssel a cseh és a szlovák kormány ismert elutasító magatartása miatt. „Az ENSZ egy hatalmas lehetőség volt, Budapestnek köszönhetően pedig egy újabb elszalasztott lehetőségről beszélhetünk immár” – mondta a döntés után az MKP ügyvezető alelnöke. A külügyi tárca helyettes államtitkára a szolidaritást szem előtt tartó szakmai érvelése mellett azért megnyugtatta a felvidéki magyarokat: „ami történt, semmiképpen nem jelenti azt, hogy a kormánynak megváltozott volna az álláspontja a Benes-dekrétumok lényegét illetően, ezeket a dekrétumokat (…) továbbra is igazságtalanak tartja”. Egyelőre – tehetjük hozzá.
A mára teljes mértékben befagyott magyar–magyar kapcsolatok terén talán az a legmegdöbbentőbb, hogy kormányzati szinten nem is érzékelik a fenti és az ahhoz hasonló sértések súlyát. „A magyar kormányoldalnak a kettős állampolgárságról rendezett népszavazás után sincs restelkednivalója a határon túli magyarokkal szemben, mivel sorsuk mindig elsődleges volt számára” – mondta Horn Gyula néhány nappal ezelőtt egy nagyszalontai fórumon. A volt miniszterelnököt nem fütyülték ki, s ez jelenleg az egyetlen hírértéke egy anyaországi politikus határon túli látogatásának. Horn egyébként szintén kitért a szolidaritásra, az együttélés és együttműködés fontosságára. Természetesen Romániával, nem az erdélyi magyarokkal. Az exkormányfő az általa 1996-ban aláírt magyar–román alapszerződés kapcsán elmondta: büszke arra, hogy olyan megállapodást sikerült kötnie Romániával, amely elősegítette Magyarország EU-csatlakozását. Szerinte a Nyugat példaértékűnek ítélte az alapszerződést, mivel az megmutatta, hogy a korábban szemben álló országoknak nem a sérelmekkel kell foglalkozniuk, hanem a történelmi megbékélést kell előmozdítaniuk. A Horn által méltatott magyar–román alapszerződés valóban tetszett az uniónak, olyannyira, hogy Brüsszel nyomására született… „Ki kell mondanunk, hogy még nincs ilyen közös értékrendje a két országnak és a két nemzetnek. Sem az értékeink, sem az érdekeink nem közösek, még mindig. Ma még ami jó a románoknak, az rossz a magyaroknak, és fordítva. Itt van például az alapszerződés kérdése: a román–magyar alapszerződésről, érzésem szerint, ebben a pillanatban legszívesebben megfeledkeznének a románok is, a magyarok is. Ugyanis nem egy dinamikus, a belső erők által szuverén módon alakított kapcsolatrendszer terméke ez az alapszerződés, hanem a Nyugat diktálta” – nyilatkozta annak idején, nem sokkal az alapszerződés megkötése után Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke. A dokumentum egyébként több sebből is vérzett. Először is Hornék akkor gyakorlatilag porig alázták az RMDSZ-t azzal, hogy mindvégig mellőzték a hivatalos kétoldalú szakértői egyeztetésekről. Az RMDSZ javaslatainak töredéke kapott csak helyet az alapszerződés végleges szövegében, az Erdélyből érkező bírálatok pedig azonnyomban leperegtek a szocialista kormányról. A dokumentum tartalma, annak kidolgozási módja mellett az aláírás időpontja sem volt kevésbé botrányos. Hornék a parafálást – nyilván bukaresti kérésre – úgy időzítették, hogy az egy látványos gesztus, ha úgy tetszik, szolidáris politikai lépés legyen röviddel a romániai parlamenti és elnökválasztások előtt, ahol Ion Iliescunak és csapatának úgy kellett a külpolitikai siker, mint egy falat kenyér. Románia és az erdélyi magyarság nagy szerencséjére az alapszerződés sem tudta 1996 őszén meggátolni Iliescuék vereségét, s az első européer, demokratikus bukaresti kormány megalakulását, amelyben az RMDSZ is szerepet vállalt.
A magyar szocialisták nemcsak 1996-ban, de a tavalyi romániai választásokon is az Iliescu nevével fémjelzett posztkommunista erőknek szurkoltak, velük vállaltak szolidaritást. Egy héttel ezelőtt, ugyanazon a napon, amikor Horn Gyula Nagyszalontán az Iliescuékkal aláírt alapszerződés nagyszerűségével dicsekedett, a volt román államfő ismét ízelítőt adott a Ceausescu-érában kiteljesített nacionalista–kommunista gondolkodásmódból. Iliescu szerint a magyarok a felelősek a tizenöt évvel ezelőtt Marosvásárhelyen kirobbant véres eseményekért. A távirati iroda által idézett politikus – aki az elkövetkező hetekben gyakorlatilag vetélytárs nélkül indul az ellenzékbe került posztkommunista párt elnöki székéért – kifejtette, szerinte a magyarok tüzelték fel a kedélyeket, és robbantották ki ezáltal az etnikai konfliktust, amely 1990 márciusában a köztudatban „fekete márciusként” torkollott véres eseményekbe, tragikus kimenetelű összecsapásokba. Iliescu úgy véli, a románok és a magyarok közötti verekedést a román lakosság által gyanakvással tekintett akkori magyar rendezvények robbantották ki. „Az egész amiatt történt, ahogyan a március 15-i rendezvények folytak. A román lakosság gyanakvással figyelte ezeknek az ünnepségeknek a jellegét. Felmerült a szegregáció és az oktatási különválás kérdése” – így Iliescu.
A magyar kormány – tőle merőben szokatlan módon – visszautasította az exállamfő botrányos kijelentéseit, kérdés persze, hogy ugyanezt megtette volna-e akkor is, ha Iliescu ma is a Cotroceni elnöki palota lakója. A lényegen természetesen az sem változtatna, ha megtette volna, hiszen a volt román elnök nyilatkozatában szemernyi új elem sincs, mindig is így vélekedett a marosvásárhelyi magyarellenes pogromról. 1996-ban is, amikor a magyar–román alapszerződés aláírásával a választási kampányban elvtársi támogatást kapott Horn Gyulától, és 2004 őszén is, amikor az ő pártjával szolidarizált a magyar baloldali kormány. Bármilyen elvből is kiindulva, Benes-dekrétumokkal, Iliescuval szolidaritást vállalni csak az érintett magyar közösségek ellenében lehet. Ha egy magyar kormány mégis e mellett dönt, akkor ne sértődjön meg a nemzetáruló jelzőn.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.