Tbiliszi, Kijev, Biskek…

2005. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rózsák és a narancsok után itt vannak a tulipánok, a kirgiz forradalom jelképei. Tbiliszi és Kijev után eldőlt a biskeki dominó. Az a tény, hogy immár megmozdult az állóvíz a tekintélyelvű Közép-Ázsiában is, végérvényesen a posztszovjet térség átalakulásáról, a társadalmi fejlődés új szakaszáról tanúskodik. A Szovjetunió szétesése után másfél évtizeddel ennek kétségkívül itt az ideje. Reszkethetnek hát a történelem által átmeneti figurának szánt, még az előző korszakban gyökerező, ám közben megcsontosodott, sőt kiüresedett rendszerek mindenható urai! A vég elkerülhetetlenül közeleg, hiszen a 15 éve hatalmon lévők már az új kihívásokat látva is képtelenek bármilyen váltásra. Már az alternatíva megjelenésére csak a lassan már e térségben is elavultnak számító régi módon, leginkább a választások manipulálásával tudnak válaszolni. No meg azzal, hogy abszolutizálják a hatalomváltáshoz az ellenzéknek nyújtott külföldi segítséget. A térségben zajló nagy geopolitikai sakkjátszmában valóban nem túl visszafogottan használják könnyebben feláldozható és mozgatható gyalogként a tömegeket egyes országok befolyásuk megőrzésére, avagy éppen növelésére. Ez azonban nem változtat azon a tényen, hogy e régió is erőteljesen globalizálódik, és itt is másképp gondolkodnak már az emberek, mint akár néhány éve. Ráadásul, ha minderre némi külső segítséggel rá is irányítják a figyelmüket – másról már nem is beszélve –, a siker szinte biztosított.
A szovjet köztársasági párttitkárból demokratikus elnökké átvedlett politikusok által felépített rendszereken ugyanis túllépett az idő. S hogy mennyire, azt mutatja e forradalmak gyors lefutása. A kiélezett helyzetben még az erőszakszervezetek is felmondják a szolgálatot, s egyetlen puskalövés nélkül állnak át a nép oldalára. A tömeg pedig elsöpri a félelemmel vegyes tisztelet övezte vezetőket, akik legfeljebb a bőröndjüket tudják gyorsan összepakolni. Elsősorban azért, mert már a sok tekintetben az utóbbi időkig modernizációs példának tekintett Moszkva ritmusát is egyre nehezebben tudták felvenni e rendszerek, arról nem is beszélve, hogy a Kreml sem tudta (mindenben nem is akarta) követni a világban zajló változásokat.
Így volt valahol ezzel a kirgiz elnök, a politikába a peresztrojka híveként bekerült egykori fizikus, Aszkar Akajev is. Annak ellenére, hogy országát a térségben a legliberálisabbnak tartja a világ. Igyekezett egyensúlyt tartani Akajev a térségben jelen lévő nagyhatalmak között is. Így 2001-ben az Egyesült Államok katonai szövetségese lett, engedélyezte egy légi támaszpont kiépítését, majd Oroszországot is felkérte, hogy építse fel saját bázisát, alig 30 kilométerre az amerikaitól. Ez utóbbi lépés ugyan a világpolitika nem minden szereplőjének tetszhetett, Akajev vesztét azonban inkább az okozta, hogy túlságosan megszerette a hatalmat, s annyi térségbeli kollégájához hasonlóan képtelen volt róla lemondani. A legutóbbi alkotmányreform eredményeként például a kezébe került a törvények kezdeményezése szinte minden területen, és a február végi választáson – az ellenzék szerint csalással – bejuttatta a parlamentbe a fiát, a lányát, két fivérét és feleségének két nővérét is. Veje is zsíros falatokhoz jutott: ő ellenőrzi az ország legjövedelmezőbb gazdasági tevékenységeit, az aranyexportot, az alkohol- és dohányárusítást, valamint a távközlést. Eközben a kétségtelen reformok ellenére Kirgizisztán a világ legszegényebb államai közé tartozik, az egy főre jutó bruttó nemzeti jövedelem alig 300 dollár, a lakosság csaknem fele, elsősorban délen, a szegénységi küszöb alatt él. Mindez elég gyúanyagnak bizonyult ahhoz, hogy eldőljön a következő dominó a posztszovjet térségben, s Akajevnek távoznia kelljen. Mindez persze korántsem jelenti egyben azt, hogy egyszerre megváltozik majd minden.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.