A szingapúri hadsereg helikopterein tegnap megérkezett Nias szigetére a magyar kutató-mentő csoport. Az egység azonnal elkezdte a munkát, mert rajtuk kívül nincsenek kutyás mentési szakemberek a rommá vált városban, Gunungsitoliban. Miként megírtuk, az indonéz kormány elsőként a magyarok segítségét kérte, a tizennégy szakemberből – orvosokból, ápolókból, speciális mentőkből – és két kutyából álló csapat kedden este indult el Budapestről. Jakartában Busztin György magyar nagykövet csatlakozott hozzájuk, hogy segítsen a katasztrófa óta nehezen megközelíthető szigetre jutniuk, és ott elfogadható körülmények között elhelyezkedniük. A szumátrai Medanból többórás szervezés után sikerült feljutniuk a két katonai helikopterre, amely célba juttatta őket. A nagykövet lapunknak elmondta: a csapatot tegnap a sziget kormányzójának gondjaira bízta, aki megérkezésük után fogadta őket és beszámolt a helyzetről. A magyarok a kormányzósági hivatal kertjében verhették fel sátrukat. A nagykövet szerint a főváros elkeserítő képet mutat, az egy emeletnél magasabb épületek szinte mind romba dőltek, és az alacsonyabbak is súlyosan károsodtak. A helyiek szerint rengetegen vannak még a romok alatt, de nem tudják, hol keressék őket, ezért nem pihenhettek, a két kutyával azonnal el kellett kezdeniük a munkát. A szigetlakók közül sokan még mindig a hegyekben húzzák meg magukat, nem mernek visszatérni az alacsonyabban fekvő területekre. A környező szigetekre egyelőre csak a hadsereg egységei jutottak el, a térségbe eddig hat külföldi mentőcsoport érkezett. A magyarok valószínűleg mindvégig Gunungsitoliban maradnak, mert ott a legroszszabb a helyzet és ott van leginkább szükség rájuk.
Egymásnak ellentmondó hírek érkeznek a Nias szigetén hétfőn pusztító földrengés áldozatairól. ENSZ-szakértők helyszíni közlése szerint a természeti csapás legalább 620 életet követelt. A nagyobb hírügynökségek – mint például az AP – továbbra is legkevesebb ezer holttestről írnak. Tegnap egymás után 54, ezek közül három jelentős utórengés is megrázta a térséget, ezek közül a legerősebb a Richter-skálán mérve 6,3-as fokozatú volt – írta az AFP. A hétfői földlökést összesen több mint 700 utórengés követte, ezek közül 48-at közvetlenül a Richter-skála szerint 8,7-es földmozgás után, majd másik 628-at a rákövetkező két napon, újabb 51-et pedig tegnap észleltek – tudta meg az MTI. Ezek ereje 4,1 és 5,5 között volt. Cunamiriadót ezúttal nem fújtak a hatóságok.
Tizenkét halottnak hitt külföldire (három britre, két svédre, két németre, két franciára, két kanadaira és egy amerikaira) bukkantak a mentőcsapatok tegnap Niason. Hétfő óta egyikük sem adott életjelet magáról. Mindannyian egészségesek. A sziget déli partvidékén, Lugundri település mellett talált rájuk egy helikopteres mentőcsapat.
A mentésben részt vevő francia és norvég szakemberek a szigeten két fiatalt mentettek ki tegnap a romok közül. Francia tűzoltók egy 19 éves, életben lévő lányt találtak egy összedőlt épület maradványai között. A kimentett fiatal nő környezetében mindenki meghalt. A norvégoknak egy 15 esztendős fiút sikerült kiszabadítaniuk egy ház harmadik emeletéről. Előzőleg kedden egy 25 éves férfira bukkantak egy háromemeletes ház törmelékei alatt. A férfi egy motorkerékpár és egy konyhaszekrény közé szorulva élte túl a szerencsétlenséget – emlékeztetett az ABC News.
Susilo Bambang Yudhoyono indonéz elnök tegnap délelőtt a szigetre látogatott. Megérkeztek szerdán az első segélyszállítmányok is, miután az ENSZ és a nemzetközi segélyszervezetek a decemberi földrengés és szökőár sújtotta Szumátra szigeti Aceh tartományból erőik egy részét átirányították Niasra. A szigeten kritikusak az állapotok, nincsen elég ivóvíz, sátor, élelem, gyógyszer – jelentette a BBC tudósítója.
Vitatott elmélet a tragédiáról. Újra vizsgálni kezdték az Indonézia térségében karácsony másnapján pusztító földrengés és szökőár adatait a denveri Northwestern University munkatársai a hétfői szerencsétlenség után, mert nem értik, ezúttal miért maradt el a cunami – adta hírül az ABC News. A szakemberek úgy vélik, december 26-án az eddig hittnél jóval erősebb, a Richter-skálán mérve 9,3-as földlökések rázták meg a tenger fenekét, így a titok nyitja a nagy erőkülönbség lehet. Elméletüket máris sokan cáfolták. A szökőár elmaradásáról több magyarázat is született.