Űrmeteorológusok tükre lehet a Jupiter

Nagy szerep vár a Jupiterre az űrmeteorológiában: a NASA kutatói szerint az óriásbolygóról visszaverődő röntgensugarak segítségével előre jelezhetők a Nap túlsó oldaláról elinduló napviharok.

Hírösszefoglaló
2005. 03. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem könnyű feladat a földi időjóslás, ám hosszú távon még nehezebb kiszámítani, mikor és milyen hatások érhetik bolygónkat a világűrből. Az űrmeteorológiában elsősorban az lenne fontos, hogy mindig előre tudjuk, mikor számíthatunk az asztronautákat veszélyeztető, valamint a navigációs berendezéseket és a távközlést is gyakran megzavaró, fokozott naptevékenységre. Emlékezetes, hogy nemrégiben a Nemzetközi Űrállomás (ISS) lakóinak is vissza kellett húzódniuk a napkitörés károsító hatása elől az űrbázis sugárvédett területére.
A pontos számításoknak mindeddig az volt a legfőbb akadálya, hogy a tudósok csak a Nap látható felén zajló folyamatok elemzésére hagyatkozhattak, a másik oldaláról elinduló napviharokról viszont csak akkor szerezhettek tudomást, amikor azok már átvonultak a Földdel szemközti oldalra. A pontos űrmeteorológiai előrejelzések nélkül elképzelhetetlenek a tervezett Mars-kirándulások is, mert az asztronautákat a rendkívül hosszú úton kiszámíthatatlan veszélyek fenyegethetik.
Az amerikai űrkutatási ügynökség, a NASA kutatói szerint azonban a Jupiter elárulhatja a jövőt. Amikor ugyanis az óriási gázbolygó a Naprendszer másik oldalán jár, ugyanúgy visszaveri a Nap túlsó oldaláról rávetődő sugarakat, mint a napfényben felvillanó tükör – írta a Space.com.
Mivel a Jupiteren észlelhető röntgensugarak az óriásbolygó egyenlítőjének környékéről származnak, már korábban feltételezték kapcsolatukat a naptevékenységgel. A hipotézis helyességét azóta sikerült is bebizonyítani.
Anil Bhardwaj, a NASA Marshall űrhajózási központjának kutatója az európai űrkutatási ügynökség XMM-Newton teleszkópjával tanulmányozta a két égitestet, és azt találta, hogy a Jupiter röntgensugár-kibocsátása szinkronban van a Napéval.
A Jupiter mindazonáltal nem tökéletes tükör. Minden néhány ezer fotonból – a rávetülő fénysugarak részecskéiből – csak egyet tükröz vissza. De ez is elég a napkitöréseket tanulmányozó tudósoknak a megfelelő következtetések levonásához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.