Védtelen kastélyok

Több védett műemlékegyüttest törölne a Kincstári Vagyoni Igazgatóság a kizárólagos állami tulajdonban tartandó ingatlanok listájáról – értesült a Magyar Nemzet. A lapunk birtokába jutott dokumentum szerint a törlésre javasolt tételek között kiemelkedően értékes kastélyok, kúriák, fürdők és parkok találhatók.

2005. 03. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyik-másik értékesítésre vagy hasznosításra kiszemelt műemlék épületben múzeum is működik, ilyen például a szécsényi Forgách-kastély. A listán található hasznosításra szánt ingatlanként a budai Várkert Bazár is, amelynek a műemléklistáról való törlését a befektetői érdeklődésre hivatkozva javasolja a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) a kormánynak. Tennék ezt annak ellenére, hogy a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma államtitkára, Vass Lajos a parlamentben cáfolta a neki kérdést feltevő Nagy Gábor Tamás I. kerületi polgármesternek, hogy a főváros egyik ékkövének számító, Ybl Miklós által tervezett Várkert Bazár ingatlanát értékesítenék.
*
A kulturális tárca államtitkára arra tett ígéretet, hogy továbbra is a kizárólagos műemlékek jegyzékében tartják az egykori ifipark területét. Ismert, a várkert bazárt a jelenlegi tervek szerint hatvan plusz harminc évre hasznosítanák vállalkozói tőke bevonásával. A beruházó felújítaná az épületegyüttest, cserébe többfunkciós rendezvényközpontot és mélygarázst építene. Az I. kerületi önkormányzat már jelezte, hogy bevásárlóközpont építésére nem ad engedélyt a helyszínen.
A birtokunkba került dokumentumok alapján törölnék viszont az állami műemlékek listájáról a Király és a Császár fürdőt, Pollack Mihály egykori házát a József Attila utcában, a Múzeum utcai Károlyi-palotát. A vidéki ódon épületegyüttesek, műemlékek közül a szarvasi Bolza-kastélyt és parkot, a mádi zsinagógát, a bicskei kastélyt és parkját, az iszkaszentgyörgyi Amadé Bajzáth Pappenheim-kastélyegyüttest a parkkal együtt, de a lovasberényi Cziráky-kastélyt, kápolnát és parkot raknák föl arra a listára, amelyeknek állami tulajdonban tartása nem indokolt. Ugyanilyen, tehát hasznosítható vagy értékesíthető ingatlanok közé kerülne a soponyai Zichy-kastélyegyüttes és park, az újszászi Orczy-kastély és kertje, a gyömrői és a pomázi Teleki-kastély és parkjai, a váchartyáni Rudnay-kastély, a zamárdi, illetve szántódpusztai majorság épületegyüttes, a bozsoki Sibrik-kastélyegyüttes, az egervári várkastély. Több műemlékvédelem alatt álló épületegyüttes esetében nem kezdeményezik ugyan az állami tulajdonból való törlést, hanem az ingatlanok egyfajta hasznosítását javasolják olyan jogcímen, hogy „minőségi országbemutatásra esélyes, többféleképpen is hasznosítható”. Utóbbi kategóriába került többek között a jánosházai Erdődy Choron-várkastély és park, a csákánydoroszlói Batthyány-kastélyegyüttes, a hatvani Grassalkovich-kastély vagy a fehérvárcsurgói Károlyi-kastély és parkja.



László Boglár kormányszóvivő lapunk kérdésére kifejtette: hamarosan a kormány elé kerülhet az örökségvédelmi törvény módosításának tervezete. Ebben a Kincstári Vagyoni Igazgatóság javasolja majd egyes műemlékek levételét az állami tulajdonban tartandó ingatlanok listájáról, ugyanúgy, mint ahogy egyes épületek felvételét is kezdeményezi. Mindezt azonban az Országgyűlésnek kell jóváhagynia, s még ezután is mérlegelési jogköre lesz a KVI-nek – mondta a kormányszóvivő. Amennyiben kikerül az állami tulajdonból egy műemlékegyüttes, akkor azt a jelenlegi használójának kínálják fel, amely lehet önkormányzat vagy szociális intézmény is – tette hozzá László Boglár.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.