A külkereskedelmi hiány a duplájára nőtt

Januárban a külkereskedelmi mérleg hiánya 43 milliárd forint (174,9 millió euró) volt, 21 milliárd forinttal (92,2 millió euróval) több, mint 2004 januárjában – tette közzé tegnap a Központi Statisztikai Hivatal.

K. Tóth László
2005. 04. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg az export értéke 849 milliárd forintot, addig az importé 892 milliárd forintot tett ki az év első hónapjában, amely folyó áron 4, illetve 6 százalékos növekedést jelent 2004 januárjához viszonyítva. A KSH jelentése szerint a januári deficit a megelőző év átlagos havi hiányához képest lényegesen alacsonyabb volt; a mérleg – a tavalyi év azonos időszakához képest bekövetkezett – romlása főként annak tulajdonítható, hogy a bázisidőszakhoz képest számottevően nagyobb volt a nyers kőolaj behozatalának értéke.
*
A januári külgazdasági folyamatokat erőteljesen befolyásolta, hogy néhány gépipari nagyvállalat – miután termelését csak az év második hetében kezdte el – 2004 januárjához képest kevesebb munkanapon bonyolított le exportügyleteket.
2004 decemberhez képest ugyanakkor már kismértékben, nem egészen 1 százalékkal leértékelődött a forint. A kivitel forintárszintje egy év alatt 5, a behozatalé pedig 4 százalékkal csökkent.
A forint főbb devizákhoz viszonyított árfolyama több mint 7 százalékkal erősödött az előző év januárjához képest, amelyen belül a meghatározó részaránnyal rendelkező euróhoz közel 7, a dollárhoz viszonyítva pedig 11 százalékos felértékelődés történt.
A külkereskedelem több mint felét jelentő gépek és szállítóeszközök volumene exportban 9, importban pedig 8 százalékkal nőtt 2004 januárhoz képest. Az árufőcsoport forintárszínvonala a forgalom mindkét irányában jelentősen, 7-8 százalékkal mérséklődött, s így folyó áron számítva változatlan maradt a gépek forgalma. Egyes szórakoztató elektronikai berendezések és alkatrészeik forgalmában határozott csökkenés tapasztalható.
Az árufőcsoportok közül a legnagyobb növekedést az energiahordozók érték el: az export volumene 46, a lényegesen nagyobb súlyú importé 62 százalékkal nőtt. A növekedés a decemberről januárra áthúzódó kőolajimporttal, valamint azzal magyarázható, hogy a kőolajtermékek iránt megnyilvánuló növekvő külpiaci kereslet többletimportot indukált a nyersolaj tekintetében. A külkereskedelemnek összességében kevesebb mint 5 százalékát jelentő élelmiszerek, italok, dohányáru-
főcsoport volumene az átlagosnál gyorsabban, exportban 12, importban pedig 16 százalékkal bővült. Az uniós tagállamokból importált agrártermékek volumene 36 százalékkal nőtt, az unión kívüli országokból behozottaké ugyanakkor 40 százalékkal csökkent.
Az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 5, az onnan feladott behozatalé pedig 2 százalékkal bővült 2004 januárjához képest. Az Európai Unión kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 32, a behozatalé 38 százalékkal emelkedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.